Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
O tym, jak pewien znany eseista skarżył się Bogu, że żyje tylko raz, pisze
2019-03-22 10:00:00
Historyjka

Historyjka – Eseista

Historyjka – Eseista

Pewnego razu pewien znany eseista skarżył się Bogu, że gdyby mógł żyć dwa razy, na pewno pojąłby, czym jest mądrość. Żyjąc dwa razy – twierdził – miałby porównanie i mógłby wyciągnąć jakieś wnioski co do słuszności swoich życiowych wyborów, a żyjąc tylko raz, niczego nie jest pewien.

Czyta się 1 minutę

Bóg nakazał mu wejść do jeziora; eseista zrobił to. Z wody wynurzyła się młoda dziewczyna, która jeszcze tego samego dnia zamieszkała w mieście i zakochała się. Wiodła życie na tyle burzliwe, by zapomnieć, że kiedyś była mężczyzną.

Po którymś rozwodzie doszło do silnego załamania nerwowego.W chwili głębokiego kryzysu padła na kolana i zawołała: „Jak mam żyć, jak mam żyć mądrze? Czemu jestem taka głupia?”.

Lecz nikt jej nie odpowiedział.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Uznała więc, że pora się kłaść, i wzięła szybki prysznic. Ciepła woda spłukała jej głowę: nagle zorientowała się, że jest mężczyzną, który wynurza się z jeziora.

„Czy już wiesz, czym jest mąd­rość?” – zapytał Bóg.

Znany eseista spłonął rumieńcem i uciekł. Niedługo później napisał swoje wielkie dzieło O konieczności życia trzykrotnego.
 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków” i „Wstrząsająco przystojny mężczyzna”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!