Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Historia dzieci profesora Alexandru Eliadusa uświadamia nam, że młodzi niekoniecznie mają dziś ...
2020-06-19 10:00:00
Historyjka

Historyjka – Eliadus

Historyjka – Eliadus

Historia dzieci profesora Alexandru Eliadusa uświadamia nam, że młodzi niekoniecznie mają dziś łatwiej.

Czyta się 1 minutę
Czyta Grzegorz Kwiecień

Przypomnijmy, że cała kariera tego znanego rumuńskiego uczonego wiązała się z pragnieniem odnalezienia ziół przywracających młodość. Od dziesięcioleci starożytne podania rozpalały jego wyobraźnię i entuzjazm badawczy.

Zakończona sukcesem podróż do Kalkuty nie tylko rozsławiła go w świecie akademickim, ale przede wszystkim umożliwiła zrealizowanie marzenia o cofnięciu się w czasie.

W 2007 r. profesor Eliadus zażył pierwszą dawkę; cofnął się o 35 lat. Trafił na moment swojego życia, kiedy przechodził kryzys wieku średniego. Nie życzył sobie przeżywać jakiegokolwiek kryzysu, więc po namyśle dogotował trochę więcej ziela.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Następnie dotarł do czasu, gdy miał 20 lat, prędko poczuł jednak, że targają nim sprzeczne emocje. Jego rodzice od dawna już nie żyli, ale zaczął odczuwać względem nich wielką i kłopotliwą zależność; szybko zaprag­nął wyrwać się z rodzinnych obciążeń i udręk. Ponadto hormony uderzały mu do głowy, stracił dystans do wielu spraw.

Dał sobie spokój z tym okresem. Spróbował kolejnej porcji ziela i wrócił do wieku dziecięcego. Rzeczywistość stała się czarodziejska, pełna zadziwień, ale wróciły też stare lęki. Przede wszystkim bał się Cyganów, którzy rzekomo chodzili po domach i sprzedawali dywany.

Zażył indyjskie ziele raz jeszcze, stojąc przed lustrem. I zaczął się kurczyć aż do poziomu ledwo widocznego embrionu, który zapadł się sam w sobie i zniknął.

Postawiło to spadkobierców profesora Eliadusa w bardzo kłopotliwej sytuacji. Mamy tutaj do czynienia z niezwykle skomplikowaną kwestią prawną. Nie wiadomo, czy uznać go za zmarłego, czy też za jeszcze nienarodzonego.

W konsekwencji piękne mieszkanie w centrum Bukaresztu stoi puste, dzieci Eliadusa zamieszkują zaś wynajmowane podmiejskie klitki. Moim zdaniem ta historia powinna być bardziej nagłaśniana.

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!