Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Traktujemy otaczających ludzi, jakby naprawdę nie istnieli. Nie odpowiadamy na uprzejme „dzień ...
2018-06-13 00:00:00

Jak sprawdzić, czy żyjemy w Matrixie?

Adam Macedoński – rysunek z archiwum, nr 677-679/1958 r.
Jak sprawdzić, czy żyjemy w Matrixie?
Jak sprawdzić, czy żyjemy w Matrixie?

 

Kupujemy w aptece całą torbę różnokolorowych tabletek. Nie liczy się ich skład czy działanie, zwracamy uwagę jedynie na barwę. Połykamy po jednej tabletce z każdego koloru i obserwujemy, czy zmieniają się struktury rzeczywistości. Jeśli się zmieniają, to najprawdopodobniej przedawkowaliśmy leki. Jeśli nic się nie dzieje, idziemy po kolejną torbę leków.

2 Traktujemy otaczających ludzi, jakby naprawdę nie istnieli. Nie odpowiadamy na uprzejme „dzień dobry” sąsiadów, nie uśmiechamy się do osób w autobusie, na chodnikach nie wymijamy innych, tylko przemy przed siebie taranem. Jeśli nikt nie zwraca uwagi na nasze zachowanie – z pewnością żyjemy w Polsce, nie w matrixie.

3 Wątpimy w siebie. Spokojnie tłumaczymy pracodawcy, że chcemy zwolnienia, bo się do niczego nie nadajemy. Wyjaśniamy dzieciom, że jesteśmy fatalnymi rodzicami i że lepiej będzie, jak uciekną z domu. Nie podejmujemy się żadnych ryzykownych projektów życiowych, wiedząc, że i tak je zawalimy. Jeśli żyjemy w matrixie, po krótkim czasie wątpienia w siebie powinniśmy przestać istnieć. Jeśli wciąż istniejemy, staramy się wątpić bardziej.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

4 Wchodzimy do ciemnej jaskini, może być jakaś w naszych rodzimych Tatrach. Przykuwamy się do ściany żelaznym łańcuchem, siadamy w kącie i czekamy. Kiedy łańcuch zardzewieje na tyle, że będzie można go zerwać – zrywamy go. Wychodzimy na zewnątrz. Jeśli widzimy prawdziwe dzbany, prawdziwe misy i prawdziwe stągwie, to znaczy, że żyjemy w świecie prawdziwym, a nie w matrixie. Jeśli nic nie widzimy, idziemy do okulisty – dekady spędzone w ciemnicy osłabiły nasz wzrok.

Kładziemy obok komputera banknot stuzłotowy i wychodzimy z pokoju, zamykając drzwi. Po kilkunastu minutach wracamy. Jeśli pieniądze zniknęły, to znaczy, że komputer nas okradł i żyjemy w matrixie zarządzanym przez sprytne maszyny. Jeśli pieniądze wciąż tam są, mamy powody do niepokoju, żyjemy bowiem w matrixie zarządzanym przez maszyny głupie i niezaradne.

 


HISTORIE Z MATRIXU

 

LEKOMAN MORFEUSZ

Wszyscy znamy słynną scenę, kiedy Mor­feusz proponuje Neo wybór między dwiema tabletkami – niebieską (pozostanie w matrixie) i czerwoną (wyjscie z matrixu). Mało kto jednak wie, że w pierwotnej wersji sceny Morf­eusz zaoferował Neo znacznie więcej tabletek – m.in. paracetamol, apap, aspirynę, polopirynę, rutinoscorbin, tymianek i podbiał, aviomarin, glicerynę, no-spę, travix, espumisan, xanax, zyrtec, alergę, rocorsen, marcetanol, wumix, kimtrans, oresund, maropec, potworsal, majakol, halucinol, vitriolex, bantex, nantex, antex i neo-angin. Morfeusz nie kazał też Neo wybierać jednej tabletki, lecz (cytat z pierwotnego scenariusza) „brać je wszystkie”. Ostatecznie wytwórnia Warner Bros. zrezygnowała z tej wersji sceny, nie chcąc promować uzależnienia od leków wśród młodzieży.

NEO-AGD

W roku 2014 szkockim Plocton wstrząsnęła seria aktów wandalizmu, dokonanych przez Andy’ego „Neo” MacCambella. MacCambell, przekonany, że żyjemy w matrixie zarządzanym przez „złowieszczy sprzęt AGD”, atakował kijem bejsbolowym lodówki, pralki i zmywarki. Jak pisał w manifeście: „gdy zniszczymy avatary naszych oprawców, iluzja zniknie”. Po zdemolowaniu 30 pralek, 15 zmywarek i 7 lodówek krewkiego Szkota zatrzymała policja.

KARTEZJUSZ PLAGIATOR

Do sądu w Montpellier wpłynął przygotowany przez popularnego „Łowcę Plagiatów”, Neila Cudletta, akt oskarżenia przeciw… Kartezjuszowi. Cudlett dowodził, że francuski filozof ukradł w swoich Medytacjach kluczową ideę filmu Matrix (że rzeczywistość, jaką znamy, może być stworzoną przez kogoś iluzją). Sąd odrzucił wniosek „Łowcy”, argumentując, że Kartezjusz żył w latach 1596–1650, nie mógł więc czerpać pomysłów z Matrixa (1999). Niezrażony Cudlett zapowiedział kolejne oskarżenie o plagiat z Matrixa – tym razem biorąc na cel taoistycznego chińskiego myśliciela Zhuangzi (369–286 p.n.e.).

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!