Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Najnowszą powieść graficzną Bogusława Grabarzowskiego przepełnia przeraźliwa makabra. To historia ...
2023-03-17 09:00:00
książka

„Historia potworna” Bogusław Grabarzowski – recenzja

ilustracja: archiwum „Przekroju”
„Historia potworna” Bogusław Grabarzowski – recenzja
„Historia potworna” Bogusław Grabarzowski – recenzja
Czyta się 1 minutę

Bogusław Grabarzowski,
Wydawnictwo Blaga, 2023

Najnowszą powieść graficzną Bogusława Grabarzowskiego przepełnia przeraźliwa makabra. To historia nietypowa, bo zupełnie pozbawiona słów. Artysta stworzył sekwencję obrazów, której interpretację pozostawia swoim odbiorcom. Od pierwszych chwil wieje w tym dziele grozą. Oniryczna seria grafik zabiera nas w świat zakrwawionych zębów, ogromnych kotów przeżuwających ludzkie członki, węży żyjących w śpiworach, jak również samej śmierci bezczelnie czającej się gdzieś w kącie dziecięcej sypialni.

W połowie książki zmieniają się jednak nastrój oraz poetyka dzieła. Mroczne wyobrażenia ustępują miejsca wizjom rajskich, egzotycznych roślin i rozanielonych twarzy. Jak gdyby pod wpływem magicznego zaklęcia to, co potworne, zaczyna uzyskiwać sielski charakter.

Czytelniczki i czytelnicy stopniowo zaczynają rozumieć zamysł autora. Pogodność oraz idylliczność to jedynie ponury żart – przejaw ironicznego czarnego humoru. Wszystko, co dobre i piękne, nie jest bowiem rzeczywiste. Pierwsza część utworu dotyczyła prawdy o ludzkim świecie, w drugiej zaś następuje wyparcie tej prawdy i pojawia się myślenie życzeniowe. Oczywiście nie sposób wykluczyć, że mogę się mylić i moja interpretacja jest wynikiem jakiejś ograniczonej perspektywy. Być może to druga część utworu jest prawdziwsza.

„Historia potworna”
Bogusław Grabarzowski,
Wydawnictwo Blaga, 2023

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!