Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wierzymy, że wszystko ma swój początek i koniec, a życie biegnie własnymi cyklami, niezależnie ...
2021-03-19 09:00:00

Fundacja PRZEKRÓJ przedstawia – 2/2021

Fundacja PRZEKRÓJ przedstawia – 2/2021

Zamknięci w domach i w głowach tegorocznej wiosny wyglądamy z większym utęsknieniem i nadzieją na powrót do otwartości. W Fundacji PRZEKRÓJ wierzymy, że wszystko ma swój początek i koniec, a życie biegnie własnymi cyklami, niezależnie od zmiennej natury rzeczywistości. Dlatego wyczekujemy wiosny z ufnością i optymizmem.

Czyta się 2 minuty

Jedną z inspiracji w tym czasie może być twórczość Stanisława Lema, który publikował na łamach „Przekroju”. W latach 1953–1954 ukazywały się w odcinkach obszerne fragmenty powieści Obłok Magellana (z niewznawianymi później ilustracjami Jerzego Skarżyńskiego), podejmującej m.in. temat problemów związanych z psychicznym wytrzymywaniem trudów podróży kosmicznej. Zamknięta w olbrzymim statku załoga wyprawia się w trwającą ponad osiem lat (w jedną stronę) podróż międzygwiezdną do układu Alfa Centauri. Jak poradzili sobie z izolacją astronauci Lema? Po odpowiedź nie tylko na to pytanie zapraszamy do cyfrowego archiwum „Przekroju”.

Okazją do przypomnienia twórczości Stanisława Lema jest również 100. rocznica jego urodzin i obchodzony Rok Lema – święto kultury, nauki i technologii. Fundacja PRZEKRÓJ jest partnerem wydarzeń, które będą miały miejsce w trakcie kolejnych miesięcy 2021 r., a o których będziemy na bieżąco informować na naszych łamach. Dodatkowo co miesiąc, począwszy od lutego, na naszej stronie internetowej publikujemy teksty Stanisława Lema lub z nim związane.

Wiele osób spośród naszych Czytelniczek i Czytelników rozpoczyna lekturę kwartalnika od tyłu – od Rozmaitości na ostatniej stronie. To tutaj regularnie zamieszczamy legendarnego Lengrenowskiego profesora Filutka obok rysunków Marka Raczkowskiego, „Wiersze Ludwika Jerzego Kerna” napisane przez Grzegorza Uzdańskiego (Nowe wiersze sławnych poetów) obok utworów Marcina Orlińskiego oraz Humor starych zeszytów obok Teatrzyku Zielona Gęś K.I. Gałczyńskiego.

W numerze wiosennym proponujemy podwójną dawkę Rozmaitości – tym razem są również na pierwszej stronie – życząc Państwu wielu małych i dużych radości, lekkości, pogody ducha, poczucia humoru oraz zachwytów i wzruszeń nad budzącą się do życia przyrodą. Niech wiosna na dobre zagości w naszych sercach!

Tomasz Wodzyński
prezes Fundacji PRZEKRÓJ

 

Kupując kwartalnik, wspierasz Fundację PRZEKRÓJ i naszą działalność statutową. Dziękujemy.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!