Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Beee, Beee, badum tss! Zgadniecie, które dźwięki nie należą do świata przyrody?
2022-03-18 09:00:00

Dźwięk natury czy nie?

„Owady i kwiaty”, Ju Lian, ok. 1644–1911 r./MET (domena publiczna)
Dźwięk natury czy nie?
Dźwięk natury czy nie?
Czyta się 1 minutę

Beeee, beeee – jest to odgłos naturalny, wydawany przez zwierzęta domowe, takie jak owca (Ovis aries), ale też np. przez bekasa (Gallinago gallinago), dlatego łatwo o pomyłkę. Pomóc może informacja, że owca jest z wierzchu wełnista i nie lata, bekas natomiast jest bardziej pierzasty, lata i ma dziób.

Czek czy żyk dedije bee – tak profesjonalni ornitolodzy opisują dźwięk czyżyka, jest to więc dźwięk naturalny. Słowo „czek”, wyśpiewywane przez tego pięknego żółtego ptaka, wskazuje na głęboką relację symbiotyczną, jaką czyżyki zawiązały z okresem późnego kapitalizmu.

Khy, khy – dźwięk naturalny, ale o głębokim znaczeniu kulturowym, zwiastujący nieszczęście i chorobę, a także przemysłową hodowlę zwierząt, rozwarstwienie społeczne, globalną sieć komunikacyjną regulowaną przez rynek oraz używanie nierozpakowanego mydła.

Klik – dźwięk nienaturalny pochodzący od powszechnie znanego przedmiotu, który swoją nazwę zaczerpnął od Mus musculus – ssaka należącego do rodziny myszowatych.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Ba dum tss! – dźwięk paradoksalny, nienależący ani do sfery tego, co naturalne, ani do sfery tego, co nienaturalne. Powstaje w wyniku zderzenia się tych dwóch zbiorów, np. w sytuacji, gdy jegomość w cylindrze i fraku wpada pośladkami w kałużę i wszyscy się śmiejemy.

Bum! – naturalny odgłos końca świata.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!