Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Comiesięczna dawka poezji.
2021-07-16 00:00:00
wierszówka

Dziedzictwo

„Malwy”, Berthe Morisot, 1884 r./WikiArt
Dziedzictwo
Dziedzictwo

Dostałaś w spadku ogród. I co teraz?
Co z nim zrobisz? Będziesz codziennie
podlewać? Wyrywać
chwasty? Nie masz ręki
do roślin.

Będziesz chronić trawę, która, jak pisał Whitman,
i tak zwycięży wszystko.
Trawa – Niestrzyżone włosy grobów.

Przycinać róże będziesz, rozsypywać
pokruszone skorupki jajek
z jajecznicy.
Trzeba bronić ogrodu.
Ślimaki się szerzą.
Coś zjadło bukszpany.

Bo wiesz, patrzeć, to za mało.


Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Komentarz autorki:

Zabrzmi to fatalnie, ale nie napracowałam się przy tym utworze. Wyleciał ze mnie jak pocisk. Z jednej strony taki wiersz daje poczucie satysfakcji. Ale z drugiej budzi wątpliwości: czy nie poszło za łatwo? Ale gdy pomyśli się o tym, że pisanie nigdy się nie kończy, że pisarka/pisarz pracuje właściwie cały czas, to już nie mam takiej pewności i cholera wie, ile tak naprawdę siedziałam nad tym tekstem. Może i trzy lata. Tylko nie tam, gdzie mi się wydawało, że powinnam siedzieć, czyli na poziomie świadomości, intelektu. Są teksty, nad którymi pracuje się w nieświadomości. I to też jest praca.

 

 

Data publikacji:

Justyna Tomska

Poetka. We wrześniu 2021 r. ukaże się jej debiutancki tom wierszy „List do patomorfologa” (Wydawnictwo Znak), laureatka kilku konkursów poetyckich oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Pies z bezdomności, kawa bez mleka, książki z Kindla, woda z kranu.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!