Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Grudniową wierszówkę wybrał Marcin Orliński.
2022-12-29 00:00:00
wierszówka

Drzewo życia

zdjęcie: Antonin Allegre/Unsplash
Drzewo życia
Drzewo życia

pobliskie stacje benzynowe 
mrugają do źródełek atomowych

w powietrzu zawiązuje się chemia
niemal materialna

czuć statykę elektrykę całkowanie
na niebie słój naszego wieku

drzewo życia rośnie w promieniu
do promienia przykładam opis 

raczej opis mnie przykłada
miażdżymy się miłośnie

idę czynny styczny
w takiej obfitości


Komentarz autora:

Fascynuje mnie noc. To wielki temat poezji od zawsze – noc, śmierć, przemienienie. Ale noc, choć jest częścią wielkiej tajemnicy, jest również częścią nas, naszego czasu, w jego jak najbardziej materialnej, wręcz fizycznej postaci. Kiedyś mówiło się: era atomu. Dziś też w niej żyjemy, jednak w przemienionym, straszniejszym sensie. Groźba masowej destrukcji przynależy do lokalnych konfliktów militarnych, ale tylko częściowo, bo stała się zjawiskiem fizycznym, przyrodniczym, planetarnym. Myśląc o nocy, myślę o naszym czasie, o naszej „erze”, jej energetyce, w której tajemnica nie polega już na oddzielaniu materii od mistyki. Sama materia, jej piękno, w połączeniu ze straszliwą siłą, stają się wielką tajemnicą. A może jedynie poeta tak to sobie wyobraża.

Data publikacji:

Kacper Bartczak

Poeta, tłumacz poezji, eseista. Autor kilku zbiorów poetyckich. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!