Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O kolejnej pozycji opublikowanej (albo i nie) przez wydawnictwo Blaga pisze
2022-09-16 09:00:00
książka

„Dotyk i pamięć” Wacław Jasieński – recenzja

zdjęcie: Aaron Burden/Unsplash
„Dotyk i pamięć” Wacław Jasieński – recenzja
„Dotyk i pamięć” Wacław Jasieński – recenzja
Czyta się 1 minutę

Po dwóch wcześniejszych tomach, w których Jasieński – najwybitniejszy polski pisarz literatury eksperymentalnej – „badał” zmysły wzroku i słuchu, przyszedł czas na dotyk. Każda ze stron jego najnowszego dzieła dostarcza innych dotykowych wrażeń, każda wywołuje wspomnienia. Niektóre stronice pokryte są parzącą pokrzywą przywołującą zapomniane chwile dzieciństwa. Inne – futrem przypominającym sierść ukochanego zwierzaka, który zmarł kilkadziesiąt lat temu. Niekiedy obcując z tym dziełem, można się skaleczyć. A czasem, przeciwnie, daje się poczuć coś nieludzko delikatnego. Jasieński nie ograniczył się do dłoni, do kartek można bowiem przykładać stopy albo policzki. Czytanie – czy raczej doświadczanie – tej książki w różnej konfiguracji stron wywołuje całe sekwencje wspomnień. Lektura okazuje się więc szczególnie intymna, a także nieprzekazywalna. Jasieński znów zaskoczył. Jedyny problem polega na tym, że recepcja dzieła będzie zależna nie od geniuszu Jasieńskiego, ale od indywidualnej przeszłości jego czytelniczek i czytelników.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!