Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zostajesz w domu. Ziemniaki, kasza i cebula już kupione. Masz ocean czasu... Poczytaj! Oto dziesięć ...
2020-03-16 00:00:00

Czytaj zdrów, czyli najlepsze książki na pandemię

zdjęcia: Stanislav Kondratiev/Unsplash
Czytaj zdrów, czyli najlepsze książki na pandemię
Czytaj zdrów, czyli najlepsze książki na pandemię

Zostajesz w domu. Ziemniaki, kasza i cebula już kupione. Masz ocean czasu... Poczytaj! Oto dziesięć książek, które pomogą wycisnąć z kwarantanny trochę sensu i radości.

Czytanie koi i przenosi do innych światów, angażuje mózg, ożywiając liczne połączenia neuronów. Uspokaja i uszczęśliwia. Książka jest dobrym przyjacielem w czasie lęku, niepewności i poczucia izolacji. Możesz ją pobrać jako e-book, zamówić przez internet z dostawą do paczkomatu, a jeśli to klasyk, prawdopodobnie masz go na półce.  

Czyta się 5 minut

Lew Tołstoj Wojna i pokój

Odkąd pamiętasz, odkładasz ją na emeryturę. Ale ponieważ życie właśnie okazało się kruche (a emerytura zawsze była niepewna), nie zwlekaj. Cztery solidne tomy, miłość spełniona i zmarnowana, ideały wzniosłe i upadłe, europejska arystokracja i jej wartości w obliczu końca, ostatnie tak wytworne bale, (melo)dramatyczne pejzaże bitew i wreszcie człowiek – maluczki w wielkim imadle historii. Piękna i imponująca powieść, której w pędzie i pobieżności nie docenisz, za to w dobie plagi i melancholii masz szansę!

Olga Tokarczuk Zagubiona dusza

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Najkrótsza i chyba najmniej znana książka noblistki, wzruszająco zilustrowana przez Joanną Concejo. Opowieść o ludziach, którzy gnają tak, że niepostrzeżenie gubią własne dusze. Tymczasem wystarczy usiąść i poczekać... Dobrze się składa, bo akurat to właśnie robisz. Edytorskie cudo do oglądania i snucia niespiesznych rozmyślań, także ze starszymi dziećmi.

Jürgen Thorwald Stulecie chirurgów

Trzyma w napięciu jak najlepsze true crime, pochłania kompletnie i poprawia humor, bo udowadnia, że co by nas dziś nie spotkało, dawniej było gorzej. Opowieść o pierwszych operacjach, odwadze lekarzy i pacjentów, pionierach wyważających drzwi do leczenia chorób i urazów wcześniej uznawanych za śmiertelne. I choć to historie krwawe oraz bolesne, razem tworzą jedną z najbardziej optymistycznych książek non-fiction. Historia medycyny ukazana jest jako nieustanne przesuwanie granic. Gra o najwyższej stawce, w której wielu poświęciło siebie, by zwyciężyć chorobę i dać lepsze, dłuższe życie nam wszystkim. Yes, we can!

Raynor Winn Słone ścieżki

Doskwiera ci zamknięcie i oddasz wszystko za poczucie swobody? Wyobraź to sobie. Idziesz szlakiem przez wzgórza południowo-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, przez Devon i Kornwalię. Wokół lawenda, w dole przełamują się majestatyczne fale Atlantyku. W pobliżu pływają inni wędrowcy – delfiny i wieloryby. Jest tak pięknie i tak prawdziwie, bo nie masz nic. Tylko namiot, koszulkę na zmianę i 50-funtowy zasiłek na dwoje – ciebie i ukochanego człowieka, który już wie, że umiera. W tej sytuacji droga jest wszystkim, a każdy krok – czystym szczęściem. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Bywają książki, które ratują życie. To jedna z nich.

Wisława Szymborska Widok z ziarnkiem piasku

Gdy w 1996 r. polska poetka doświadczyła „tragedii sztokholmskiej“, ukazał się ten zbiór. W kremowej obwolucie, z kopią drobnego odręcznego pisma noblistki, zawierał wybór jej wierszy. Był to prawdziwy bestseller i bodaj pierwszy po Mickiewiczu przypadek, gdy poezja faktycznie trafiła pod polskie strzechy. W tomiku jest wszystko, czego potrzeba na chwile nabrzmiałe szczęściem, niewyraźne i całkiem wątłe. Nie ma takiego serca, którego pani Wisława nie umiałaby utulić, ani takiego kosmicznego dylematu, którego nie pomogłaby unieść. Jej poezja jest mikromedycyną, przyjmowana w małych dawkach czyni cuda.

P.S. W przypadku braku Widoku równie skutecznie zadziała każdy inny tomik poetki. Tuwim albo Leśmian też nie zaszkodzą.

Marcel Proust W poszukiwaniu straconego czasu

Taki wybór nie wymaga uzasadnienia, ale na wszelki wypadek wyjaśnijmy: to książka wszech czasów, na której czytanie nikt nie ma czasu. Przeczytanie Prousta jest jak wejście na Mount Everest bez tlenu, czyli cierpi się w drodze, ale satysfakcji nie można porównać z niczym. Lektura ta pozwoli za jednym zamachem: po wsze czasy brylować w towarzystwie, czuć się jak mistrz świata oraz zawyżyć statystyki czytelnictwa w kraju, gdzie 37 proc. ludzi daje radę z jedną książką rocznie. Jak łatwo obliczyć, to siedmiotomowe arcydzieło zwalnia z moralnego obowiązku czytania w kolejnych sezonach, można więc rąbać Netfliksa bez wyrzutów aż do 2027.

Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn

Ponieważ jest 99 proc. szans, że masz tę książkę w domu. Nawet jeśli nie masz dzieci, Twoje dzieciństwo wciąż jest w niej zaklęte, więc stare wydanie Naszej Księgarni z żółtą okładką trzymasz gdzieś na górnej półce, a gdy odnajdujesz, je ścierając kurze, serce bije mocniej. Ponieważ skandynawski model wychowania jest wciąż na propsie. Ponieważ w swoim wewnętrznym Bullerbyn czujesz się bezpiecznie i beztrosko. Ponieważ sprawisz sobie lekturą wielką frajdę i będziesz mieć po niej piękne sny. I ponieważ cała Polska powinna czytać dzieciom minimum dwadzieścia minut dziennie, codziennie. Wirus, nie wirus – nieobecność książek w życiu to nieszczęście gorsze od choroby.

Elżbieta Wieteska Kuchnia polska. Przepisy dawne i nowe (lub Jadłonomia Marty Dymek)

Czytanie przepisów kulinarnych zapewnia odprężenie, pobudza wyobraźnię smakową, a nade wszystko koi nerwy. W przepisie kulinarnym brak dwuznaczności i dylematów. To świat bez cieni czy zagrożeń. Nie trzeba o niczym decydować. Wystarczy pójść za łagodnym głosem guru gospodyni, która doprowadzi bez szwanku ku spełnieniu. Tu każde zdanie brzmi jak filozoficzna prawda, z którą nie sposób dyskutować. Ot choćby: „Niewątpliwie najważniejszym dodatkiem do surówki jest sos, który spaja wszystkie składniki i czyni je jedną potrawą".

Literatura dla kucharek to baśniowe non-fiction z gwarantowanym happy endem.  Zaleca się czytanie na głos z czułą intonacją.

Yuval Noah Harari Sapiens. Od zwierząt do bogów

Niezbędnik inteligenta XXI w. Okrzyknięta książką dekady historia gatunku ludzkiego. Ma tak wiele zalet, że zatrzymajmy się na trzech. Pierwsza: autor porywająco i zwięźle wyjaśnia, jak staliśmy się panami na Ziemi, i jak wiele fenenomenalnych osiągnieć złożyło się na naszą cywilizację. Druga: błyskotliwie i bezlitośnie uciera nam nosa, pokazując, że jesteśmy najbardziej śmiercionośną istotą w dziejach. Trzecia: Sapiens działa jak lustro pozwalające zobaczyć złożoną prawdę o naszej roli w wielkim porządku spraw.

Ta biografia ludzkości zmieniła sposób, w jaki o sobie myślimy, i rozbudziła wielki klimatyczny rachunek sumienia.

Agatha Christie Morderstwo w Orient Expressie

Kryminał idealny. Nawet czytany po wielokroć, na różnych etapach życia, i w różnych okolicznościach, nie traci fasonu i niezmiennie cieszy. Bo nie ma jak zbrodnia w wytwornym towarzystwie, dokonana pomysłowo i z zaangażowaniem nietuzinkowych talentów. Luksusowy wagon, kilkunastu pasażerów, zasypane śniegiem tory, trup i... wypomadowany wąs Herkulesa Poirot, pedanta o kryształowym sercu, arystokratycznych manierach i piorunującym intelekcie. Uczta dla miłośników klarownych fabuł i językowej elegancji. A także dla tych, którzy chcą zająć myśli misternie skonstruowaną tajemnicą, w której zło przytrafi się tylko złoczyńcom, a dobro zdąży zatriumfować, zanim legendarny pociąg dotrze na londyński dworzec swego przeznaczenia.

Rekomendujemy dokładne mycie rąk przed lekturą. Dobrze jest przecież, gdy kultura osobista i higiena umysłowa idą w parze, od deski do deski.

 

Data publikacji:

Paulina Wilk

Paulina Wilk

Redaktorka działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, pisarka i publicystka zajmująca się literaturą i problematyką rozwoju globalnego. Opublikowała m.in. „Lalki w ogniu” o Indiach współczesnych oraz „Pojutrze. O miastach przyszłości”, a także serię bajek o misiu Kazimierzu dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Współtworzy Fundację „Kultura nie boli”, centrum literackie Big Book Cafe oraz międzynarodowy festiwal czytelniczy Big Book Festival.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!