Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Na adres redakcji nadeszło do mnie wiele listów z pytaniem, jak zdefiniowałbym elegancję. To zapewne ...
2018-01-07 09:00:00
wisienka na torcie

Czym jest elegancja?

ilustr. Joanna Grochocka
Czym jest elegancja?
Czym jest elegancja?

Na adres redakcji nadeszło do mnie wiele listów z pytaniem, jak zdefiniowałbym elegancję. To zapewne znak epoki, że pytanie to zadali wyłącznie mężczyźni.

Sformułowałem ten problem następująco: Co to znaczy być eleganckim mężczyzną we współczesnym świecie?

Wiele tygodni spędziłem na rozmyślaniach poświęconych tej kwestii. Przestudiowałem niezliczone pradawne podręczniki savoir-vivre'u, szukając tam wsparcia w stworzeniu nowoczesnych uogólnień – lecz na próżno. Stopniowo rósł we mnie niepokój, bo czułem, że nie mogę zawieść swoich czytelników.

Pomoc przyszła z najmniej oczekiwanej strony: otóż niedościgły wzór elegancji znalazłem w biografii Emanuela Swedenborga (słynnego szwedzkiego mistyka i jasnowidza, uczonego i wynalazcy, wielkiego figury XVIII wieku) pióra Signe Toksvig.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Anegdota, którą chce przywołać, nie potrzebuje komentarza. Myślę, że w zupełności wystarczy jej streszczenie, by każdy mężczyzna uzyskał pojęcie, jak powinien zachowywać się w codziennym życiu.

Pewnego razu, kiedy w sztokholmskich salonach powszechnie już wiedziano, że sędziwy Swedenborg potrafi podróżować pomiędzy różnymi światami, przybyła do do niego wdowa po ambasadorze holenderskim. Jej nagle zmarły mąż zabrał ze sobą do grobu informację, gdzie schował zaświadczenie za spłacony dług. Istniało ryzyko, że bez tego dokumentu biedna kobieta będzie musiała spłacać go ponownie.

Swedenborg nie dał się dwa razy prosić.

Podczas kolejnej wizyty w zaświatach odnalazł duszę zmarłego dyplomaty i dowiedział się wszystkiego, co było potrzebne, a następnie przekazał tę informacje wdowie, w ten sposób ratując ją przed finansową ruiną.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!