Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu” ...
2017-03-20 00:00:00

Myśli ludzi – 2/2017

Myśli ludzi – 2/2017

Odpowiedzialni jesteśmy nie tylko za to, co robimy, lecz także za to, czego nie robimy.

Laozi

*

Żadna istota nie smuci się długo po stracie z wyjątkiem człowieka, który trwa przy swoim bólu i cierpi nie tyle, ile odczuwa, lecz ile postanowił cierpieć.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Seneka

*

Jest tylko jedna droga do szczęś­cia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu.

Epiktet

*

Stąd przy każdej sprawie należy przypomnieć sobie, czy też ona nie jest jedną z tych, które nie są konieczne. A należy nie tylko strzec się czynów niekoniecznych, ale też myśli

Marek Aureliusz

Zaczynając dzień, powiedz sobie: zetknę się z ludźmi natrętnymi, niewdzięcznymi, zuchwałymi, podstępnymi, złośliwymi, niespołecznymi. Wszystkie te wady powstały u nich z powodu braku rozeznania złego i dobrego. Mnie zaś, którym zbadał naturę dobra, że jest piękne, i zła, że jest brzydkie, i naturę człowieka grzeszącego, że jest mi pokrewnym, nie dlatego, że ma w sobie krew i pochodzenie to samo, ale że ma i rozsądek, i boski pierwias­tek, nikt nie może wyrządzić nic złego. Nikt mnie bowiem nie uwikła w brzydotę.

Marek Aureliusz

*

Skoro wierzycie, że możecie upaść, musicie wierzyć, że możecie się podnieść.

Rabbi Nachman z Bracławia

*

Miłujcie te ziemie, czujcie, że jest wasza. Powąchajcie ja, posłuchajcie jej, podziwiajcie ja. […] Strzeżcie jej. Nie używajcie jej jak zwykłego przedmiotu, który można odrzucić, ale jako prawdziwego skarbu, którym można się cieszyć, uprawiać i przekazywać waszym dzieciom.

Papież Franciszek

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!