Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Dlaczego z popiołów powstaje Feniks, a nie polski wróbelek? I dlaczego widziała orła cień, a nie ...
2023-03-17 09:00:00

Ciekawostki o wróblu w historii i popkulturze

„Lesbia i jej wróbel ”, Edward Poynter, 1907 r./Wikimedia Commons (domena publiczna)
Ciekawostki o wróblu w historii i popkulturze
Ciekawostki o wróblu w historii i popkulturze

Słynny przebój zespołu Varius Manx – Orła cień – pierwotnie miał się nazywać Wróbla cień. Kasia Stankiewicz przekonała jednak Roberta Jansona do zmiany tytułu, choć ten upierał się, że pod pewnym kątem padania słońca wróbel rzuca dużo większy cień niż orzeł.

Czyta się 2 minuty

***

Znane powiedzenie z czasów stanu wojennego „Orła wrona nie pokona” pierwotnie brzmiało „Wróbel wróbla nie pokona”. Zrezygnowano z tej wersji, bo po pierwsze się nie rymowała, po drugie nie odnosiła się do Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON-y), a po trzecie nie miała sensu.

***

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Znany międzywojenny pedagog, patriota i propagator polskości Andrzej Witka próbował doprowadzić do poprawienia frazeologizmu „odrodzić się jak Feniks z popiołów” na „odrodzić się jak wróbel z popiołów”. Działacz argumentował, że wróbel w przeciwieństwie do Feniksa jest ptakiem polskim. Przeciwnicy odpowiadali, że owszem, jest polski, ale za to nie powstaje z popiołów. Ostatecznie pomysł Witki nie przyjął się.

***

Sławny impresjonista Claude Monet wynajmował do pomocy w malowaniu… stado wróbli. Rezolutne ptaszki dziobały płótno we wskazanych przez malarza miejscach, pomagając osiągnąć charakterystyczne efekty świetlne. „Bez moich wróbli byłbym niczym” (Je ne serais rien sans mes moineaux) – miał powiedzieć Monet.

***

Jak wiadomo, słynna francuska piosenkarka Édith Piaf była nazywana „wróbelkiem”. Mało kto jednak wie, że ze względu na swój pseudonim stała się niezwykle popularna wśród paryskich… wróbli. Zaradne ptaki wykupywały wszystkie bilety na koncerty Piaf, co powodowało nieustanne narzekania jej ludzkich fanów. Ostatecznie władze Paryża rozwiązały problem, szykując dla wróbli oddzielną trybunę, podwieszaną pod sufitem.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!