Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
2020-09-18 09:00:00
Bohater numeru – Sen

Sennik WBD

Śni ci się, że ktoś cię goni – kłopoty. Lepiej zacznij trenować bieganie, bo w najbliższym czasie ktoś będzie cię gonić!

***

Śni ci się, że gubisz się w obcym kraju – czeka cię zagraniczna podróż, ale uważaj, żeby się nie zgubić.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

***

Śni ci się, że wypada ci ząb – natychmiast udaj się do dentysty!

***

Śnią ci się pieniądze – gratulujemy, w najbliższym czasie spodziewaj się dużych pieniędzy!

***

Śni ci się matura i że nic nie umiesz – przed tobą ważny życiowy egzamin (być może w szkole). Lepiej się do niego przygotuj, żeby nie było jak w tym śnie!

***

Śni ci się, że pływasz w jeziorze – prawdopodobnie zmienisz pracę.


Sny Adama Wileckiego (poety i myśliciela)

12 sierpnia

Śnił mi się Miłosz – zadzierżysty jak zwykle. Ciekawe, że żywotność tego upartego Litwina przebija się przez podwójne zasieki snu i śmierci. „Swedenborg się mylił – powiedział, strzygąc tymi swoimi niezwykłymi, krzaczastymi brwiami. – Zaświaty to nie miasto, zaświaty to sen kropli deszczu”.

Śnił mi się Staszek Barańczak – jak zwykle wesoły. Powiedział, że wymyślił nowy limeryk. Pokazał mi go. „Ależ to nie limeryk, Stasiu – odparłem zdziwiony. – To kwiecista polana”. Faktycznie, trzymał w dłoni miniaturową łąkę. Wydawało mi się, że słyszę odległe brzęczenie pszczół.

Śnił mi się Giedroyc – jak zwykle majestatyczny. Narzekał, że „Kultura” przegrywa walkę „o rząd polskich dusz”. „Ale PRL dawno upadł, Jerzy” – powiedziałem. Uśmiechnął się z niedowierzaniem.

Śnił mi się ksiądz Tischner – jak zwykle zaczął od żartu. „Adamie, ile nóg ma owca?” – spytał w tej swojej przezabawnej góralskiej gwarze. „Nie wiem” – odparłem. „Cztery!” – chichocząc, odkrzyknął Tischner. Śmiałem się tak bardzo, że się obudziłem.

Śniła mi się wielka kanapka. Cholera, ale zgłodniałem!


Scenarzyści hitu Bezsenność w Seattle myśleli o umieszczeniu akcji tej komedii romantycznej w innych miastach. Oto niektóre z ich pomysłów.

Bezsenność w Machu Picchu – Sam Baldwin i Annie Reed w grupie turystów wdrapują się do słynnego miasta Inków, położonego na wysokości 2090–2400 m n.p.m. Z powodu dużej wysokości nie mogą spać, rozkwita miłość i kolejne perły Andów zwiedzają już jako para.

Bezsenność w Sajgonie – Sam Baldwin i Annie Reed służą w armii amerykańskiej podczas wojny w Wietnamie. Nie mogą spać, bo nie sprzyja temu huk bomb, terkot karabinów maszynowych oraz jęki rannych. Zakochują się w okopie podczas Ofensywy Tê´t.

Bezsenność w Jakucku

Sam Baldwin i Annie Reed mieszkają w najzimniejszym mieście na Ziemi. Nie mogą spać, bo jest im za zimno. Wiadomości wysyłają sobie w kulach śnieżnych. Spotykają się i przytulają, żeby się ogrzać, po czym zamarzają.

Bezsenność w Warszawie

Sam Baldwin i Annie Reed nie mogą spać, bo denerwują ich kolejne straszne wypowiedzi polityków o „ideologii LGBT”, o tym, że „nie ma globalnego ocieplenia” itd. Są tym tak zdenerwowani, że w ogóle się nie spotykają.

Bezsenność w Tromsø

Sam Baldwin nie śpi na kutrze podczas połowu dorszy, Annie Reed nie śpi na innym kutrze, na innym łowisku; wysyłają do siebie listy w butelkach. W finale spotykają się na biegunie północnym.

Bezsenność w Nikozji

Sam Baldwin i Annie Reed są wolontariuszami na Cyprze, który nazywany jest Wyspą Kotów. Oboje karmią koty w różnych schroniskach; nie mogą spać, ponieważ koty są ciągle głodne. Wiadomości wysyłają sobie w kocich obrożach.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!