Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nieoczekiwane radości, sposoby okazywania radości i rodzaje śmiechu, których należy unikać zebrało ...
2020-03-20 10:00:00
Bohater numeru – Radość
Czyta się 1 minutę

Nieoczekiwane radości

Aresztowanie

Wszyscy żyjemy szczelnie zamknięci w swoich bańkach społecznych. Nieoczekiwane aresztowanie może być świetną okazją, aby poznać ludzi spoza naszej bańki!

Choroba

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Każdego dnia zamartwiamy się tyloma sprawami. Choroba przynosi nam upragnioną ulgę – od chwili diagnozy martwimy się już tylko jedną rzeczą!

Kradzież

Zawsze marzyłeś/marzyłaś o tym, żeby pozbyć się części nagromadzonych przedmiotów, ale nie wiedziałeś/wiedziałaś, co wybrać? Znakomita wiadomość: los wybrał za ciebie!

Bieda

To przez bogaczy nasza planeta powoli dociera do kresu istnienia. Na szczęście ty, osoba biedna, absolutnie za to nie odpowiadasz! Z czystym sumieniem ciesz się każdym dniem!

Zwolnienie

Owszem, zwolnienie z pracy to niemiła sprawa. Ale kiedy wykorzystamy je, aby zwolnić w naszym zabieganym życiu, staje się błogosławieństwem! Dzięki niemu możemy chłonąć zapachy, smaki, karmić kaczki.

Rozwolnienie

Tu niestety nie ma plusów.


Jak okazywać radość?

Pod wodą 

Wylewnie, jeśli nurkujesz; jeśli akurat toniesz – umiarkowanie, w zależności od tego, jakie było do tej pory twoje życie.

***

Po przegranej 

W taki sam sposób jak po wygranej, z nadzieją, że może ktoś nie dostrzeże różnicy i weźmie nas za zwycięzców.

***

Na łożu śmierci 

Cicho i skromnie, aby otaczające nas osoby nie wpadły w rozpacz na myśl, że czeka je jeszcze długa droga, podczas gdy my mamy już to wszystko za sobą.

***

Wśród smutnych ludzi 

Bez ograniczeń, szaleńczo, zwierzęco; widok rozchichotanego durnia podniesie ich na duchu i utwierdzi w przekonaniu, że smutek, choć przykry, jest przynajmniej wzniosły i szlachetny.

***

Z głową 

Pożyczamy głowę ze szpitalnego prosektorium i rozchylamy jej usta na kształt uśmiechu.

***

Ironicznie 

Płacząc, jęcząc, pisząc listy samobójcze i łykając dowolną ilość antydepresantów.

***

W trakcie katastrofy 

Triumfalnie, nieustannie powtarzając: „A nie mówiłem/mówiłam?”.

***

Na czynnym wulkanie

Radość okazujemy w dowolny sposób; ważne, aby w tym czasie gnać w dół zboczem z maksymalną prędkością.


Najbardziej niebezpieczne rodzaje śmiechu

(lista przygotowana przez Ogólnopolski Zakład Kryminalistyki)

Wybuch śmiechu 

Według najnowszych badań paleontologów i sejsmologów wybuch śmiechu pierwszy raz odnotowano pod koniec okresu kredowego. Naukowcy sugerują, że doszło do tego w wyniku rozmowy dwóch diplodoków, podczas której jeden zasugerował, że istnieje ryzyko uderzenia w Ziemię wielkiego zabójczego meteorytu, drugi zaś wybuchnął na to śmiechem. Wybuch był tak wielki, że dinozaury wyginęły.

Uśmiech sardoniczny 

Rodzaj grymasu na twarzy denata powstały w wyniku zatrucia Oenanthe crocata, rośliną z rodziny selerowatych należącą do rodzaju kropidło, a rosnącą na Sardynii.

Śmiech do rozpuku 

Szalony starożytny filozof, Monobulaos z Klazomenai, zasłynął swoją wersją diety, która miała z jednej strony pozwolić utrzymywać szczupłą sylwetkę, z drugiej zaś stanowić remedium na problem głodu. Otóż kazał on karmić ludzi żartami, komediami, zabawnymi anegdotami. Niestety, Monobulaos przesadził, zaserwował kilka zbyt grubych żartów i Jończycy zaczęli wręcz rozpukiwać się ze śmiechu w trakcie kuracji. Od tego czasu śmiech do rozpuku jest traktowany w kulturze Zachodu jako hybris, grzech i został surowo zakazany.

Śmiech zaraźliwy 

Raz na jakiś czas przetrzebia ludzkie populacje, które wstydliwie maskują niewygodną prawdę. No bo jak się przyznać do tego, że dowcip o szczurze jadącym na mule, opowiedziany na statku weneckim w połowie XIV w., doprowadził do śmierci połowy mieszkańców Europy? Dużo lepiej wygląda w podręcznikach dżuma, choroba kompletnie zmyślona przez ocalałych z zarazy śmiechu.

Totalna beka 

W czasach oświecenia wiele było pomysłów na to, jak urządzić życie społeczne. Wśród utopijnych koncepcji pojawiła się również idea autorstwa Jeana-Perra-Marie Clauermouvixa, którą on sam nazywał „Le Tonneau Totale” (beczka totalna, totalna beka). Sugerował, że idealne państwo powinno mieć kształt beczki wykonanej z najlepszej dębiny, przez najlepszych bednarzy. Do takiej beczki należy wrzucić cały naród i szczelnie ją zamknąć. Kiedy Clauermouvix przedstawił swój projekt na spotkaniu encyklopedystów, d’Alembert et consortes uznali, że to barbarzyństwo, „totalna beka” zaś stała się synonimem okrucieństwa.

Zrywanie boków 

Obok łamania kołem i rozrywania końmi ulubiona tortura inkwizytora Francisca de Castagnedy. Stosował ją zawsze na sam koniec zamęczania heretyka, kiedy ciało nieszczęśnika było już mocno nadwyrężone rozmaitymi operacjami. Wtedy Francisco opowiadał mu zabawną dykteryjkę z życia inkwizycji. Wystarczyło, że heretyk zaśmiał się tylko trochę, a skóra na jego bokach już odpadała od ciała.

Tych rodzajów śmiechu należy unikać, jeśli nie chcemy umrzeć ze śmiechu! Śmiejmy się bezpiecznie!


Jak eksperymentalnie uzyskać radość

1. Ościstą rybę kupujemy w sklepie, następnie wydłubujemy z niej nożykiem ość. Tak uzyskaną ość napromieniowujemy za pomocą radu. W ten sposób, w drodze reakcji chemicznej, rad i ość tworzą radość.

2. Za pomocą chaldejskiej magii przywołujemy staroegipskiego boga Ra i każemy mu wykonywać męczące zadania, aż w końcu ma dość. W ten sposób w wyniku magicznej inkantacji Ra i dość tworzą radość.

3. Wynajmujemy oddział żołnierzy, jedziemy do podwarszawskiej ­miejscowości Radość i ją odzyskujemy, zabudowanie po zabudowaniu.

4. Spotykamy się z bliską osobą, odnosimy sukces, widzimy w parku biegnącego za patykiem psa albo robimy inną wesołą rzecz i w ten sposób tworzymy radość. Jest to tzw. metoda tradycyjna.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!