Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Polubulos, 22-letni młodzieniec ze starożytnych Aten, był bliski odkrycia praw rządzących siłą ...
2020-06-19 10:00:00

Błędy młodości mniej znanych geniuszy

rysunek z archiwum nr 737/1959 r.
Błędy młodości mniej znanych geniuszy
Błędy młodości mniej znanych geniuszy
Czyta się 1 minutę

Szwedzki gigant matematyczny, 17-letni Olaf Iversson, już w XVI w. skonstruował maszynę liczącą, która była odpowiednikiem współczesnego komputera. Dzień przed inauguracją swojego wynalazku na dworze Gustawa Wazy uczony zainstalował jednak pierwszą grę – szachy online. Te pochłonęły go tak bardzo, że zapomniał o inauguracji, a finalnie stracił cały swój majątek i musiał sprzedać wynalazek nieznanemu kupcowi z Orientu. Zmarł na wygnaniu, tocząc beczki po plaży, myśląc o przegranych partiach.

*

Ostatnie badania archeologiczne dowodzą, że 24-letnia, zasuszona kobieta, odnaleziona w Jaskiniach Zimnych w Chile, to tak naprawdę Itzihualopi, dziewczyna z plemienia zbieraczy sprzed 40 tys. lat. Naskalne znaki świadczą o tym, że Itzihualopi wpadła na metodę redukcji fenomenologicznej na długo przed Edmundem Husserlem, ale po kłótni z ojcem co do zastosowania owej metody (Itzihualopi chciała za jej pomocą badać egzystencjały powszedniego bytowania, ojciec upierał się, aby wykorzystać ją do polowania na mamuty) obraziła się na rodzinę i ogłosiła głodówkę. Plemię nie okazało skruchy.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Polubulos, 22-letni młodzieniec ze starożytnych Aten, był bliski odkrycia praw rządzących siłą wyporu płynów. Aby potwierdzić swoje obliczenia, udał się nad pobliskie jezioro o stromych brzegach. W ramach eksperymentu chciał się w nim zanurzyć. Skoczył więc doń, jednak nie zbadał go zawczasu, pogruchotał się o skaliste dno i stracił przytomność. Gdy się ocknął, myślał, że jest rybą, i porzucił swoje eksperymenty na zawsze. Kilku świadków wspominało, że podczas feralnego skoku krzyczał „eureka”, choć inni mówili, że to było coś w stylu „ale jazdaaa!!!”.

*

Albright Darwin już kilkanaście lat wcześniej niż jego słynny kuzyn Karol Darwin odbył podróż na Galapagos z myślą o napisaniu książki dotyczącej powstawania gatunków. Niestety, zamiast lupy i zeszytów wziął ze sobą 20 beczułek rumu, a w wyniku pomyłki nawigatora wylądował nie na Galapagos, tylko na Gulamagos, słynnym w owym czasie kurorcie wypoczynkowym. Po wypiciu całego alkoholu wraz z miejscowymi urządził legendarną imprezę, której jednak nad ranem nikt nie pamiętał. Sam Albright zmarł w nędzy w jednym z londyńskich przytułków, międląc do końca życia jedno słowo – Gulamagos.

*

15-letnia Ichikawa Murasumo z Edo była zdolną malarką, a kilka jej pierwszych poważnych obrazów zapowiadało rewolucję kubistyczną w tradycyjnej japońskiej grafice. Niestety, sama Ichikawa uważała, że się do niczego nie nadaje i wstydziła się pokazywać swoje obrazy. Jak mówiła: „Takie bohomazy to może namalować rozwydrzone dziecko”. Załamana swym rzekomym brakiem talentu porzuciła sztalugi i uciekła z wędrownymi muzykami koreańskimi do Hanseongu, gdzie wieść o niej zaginęła.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!