Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Co wiemy o Dobrochnie III, Mieszku V albo Mściwoju XII? Sprawdza kolektyw historyczno-humorystyczny
2022-06-17 09:00:00

Biogramy książąt i księżniczek słowiańskich

Daniel Mróz – rysunek z archiwum
Biogramy książąt i księżniczek słowiańskich
Biogramy książąt i księżniczek słowiańskich
Czyta się 1 minutę

Dobrochna III – niegodna imienia

Słowiańska księżna znana z tego, że wbrew swojemu imieniu była bardzo złą osobą. Zgładziła ona (podając truciznę, wynajmując płatnych zbirów, rzucając kamieniami z okna baszty) 17 kontrkandydatów do tronu książęcego Dzielnicy Kłodawskiej. Otruty przez nią inny Słowianin, Wodzisław Szalony, miał zakrzyknąć przed śmiercią: „Złochna, nie Dobrochna!”.


Mieszko V – mało znany Słowianin

Rozpoznawalność Mieszków zmniejsza się proporcjonalnie do zwiększania się ich numeru porządkowego. Mieszko I jest nieporównywalnie bardziej znany niż Mieszko II, który z kolei – mimo że raczej nieznany – jest wręcz kolosalnie bardziej znany niż Mieszko III i tak dalej. Jak łatwo się domyślić, książę Mieszko V jest wręcz kos­micznie nieznany – z tego, co wiemy, tekst, który Państwo czytają, to pierwszy i do tej pory jedyny materiał na jego temat. Jako że wiedzę o dawnych postaciach czerpiemy ze źródeł pisanych, a nasz tekst jest pierwszy, to niestety nie możemy o Mieszku V napisać w zasadzie nic. Pewne światło na jego postać rzucają wykopaliska w Gnieźnie, gdzie znaleziono coś, co może być jego kością. Nie ma jednak pewności, czy nie jest to kość Mieszka VI (o ile ten istniał, bo nie wiemy, czy Mieszko V miał dzieci).


Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Mściwój XII – zawzięty podpalacz

Mściwój znany był z mściwości. Jak powiadał: „Każdemu dam odpłatę/zemszczę się, spalę chatę”. I faktycznie mścił się, podpalając chaty osób, które czymś mu zawiniły. Pewnego dnia Mściwój źle zaplanował wyprawę na sąsiednie księstwo i zakończyła się ona porażką. Winą za klęskę Mściwój obarczył siebie – w myśl swoich zasad postanowił więc zemścić się na samym sobie. Na nic zdały się głosy przerażonych doradców, świty i rodziny – uparty Mściwój podpalił własny zamek. W myśl swoich zasad postanowił zemścić się na sobie za to podpalenie, podpalił więc chatę, w której przebywał, kiedy miał dość zamkowego życia. W myśl swoich zasad postanowił zemścić się na sobie także za to podpalenie, nie posiadał już jednak żadnej nieruchomości, którą mógłby podpalić. W ten sposób krąg wendety został przerwany. Nie mogąc „dopełnić pomsty”, upokorzony Mściwój rozchorował się i umarł.


Światopełk II – władca świateł

Ten słowiański książę również potrakto­wał swoje imię zbyt dosłownie – owładnęła nim obsesja światła. Kazał wyburzyć wszystkie dachy w swoim zamku, żeby słońce swobodnie wpadało do środka, otaczał się tysiącami pochodni (co wielokrotnie wywoływało pożary), sprowadzał najlepsze świece z Czech, Niemiec i Francji. Czując, że to za mało, nienasycony Światopełk próbował wynaleźć nowe źródło światła – po długich badaniach, stulecia przed Edisonem, opracował projekt! Niestety, z braku odpowiednich możliwości technicznych i materiałów w XIII-wiecznej Polsce „żarówka Światopełka” nigdy nie powstała.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!