Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Tym razem w cyklu "Wierszówka" wiersz i komiks. Komiks stworzyła Joanna Łańcucka, a autorką wiersza ...
2019-03-20 23:57:00
wierszówka

ale beka: debeaking

ale beka: debeaking

co z tego że ćwierkasz na ślepo
po zgęszczonych poziomach
chowana w koncentracji
wydziobujesz tunel
od prasy sufitu
przez który czasem sypną
ziarnem sztucznego światła
do lepkiej ściółki
płaszczyzny grzebania
z pochyłym dnem
by wydajniej się niosło
i staczało szybciej

dla waszego dobra
przytniemy

cultura cura

komiks: Joanna Łańcucka
komiks: Joanna Łańcucka
komiks: Joanna Łańcucka
komiks: Joanna Łańcucka

Komentarz autorki wiersza Joanny Mueller:

Wiersz powstał po warsztatach poetyckich, które prowadziłam i na których poprosiłam o napisanie tekstu z perspektywy nie ludzkiej, lecz zwierzęcej. Sama też postanowiłam odrobić zadanie domowe i sięgnęłam po podmiotowość kurzą. Ale oczywiście tekst – jak kurza ferma – ma wiele poziomów (podłóg i sufitów), i tylko od czytelniczki/czytelnika wiersza oraz od widza/widzki komiksu Asi Łańcuckiej zależy, na przycinanie czyich dziobów właśnie patrzy.

Wiersz i komiks pochodzą z naszej wspólnej książki Jedna warta drugiej, która ukaże się we wrześniu 2019 r. nakładem Biura Literackiego.

 

Autorką komiksu jest Joanna Łańcucka:

Urodziła się w 1978 r. w Skierniewicach. Studiowała na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Maluje, rysuje, pisze. Autorka krótkich form komiksowych oraz ilustracji i grafik okładkowych – głównie do wydawnictw poetyckich. Pomysł rysowania komiksów do wierszy narodził się dzięki konkursowi Biura Literackiego „Komiks wierszem”. Wydała powieść pt. Stara Słaboniowa i Spiekładuchy, pisze również opowiadania grozy.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Joanna Mueller

Poetka, eseistka, redaktorka, wielodzietna matka feministka. Napisała pięć książek poetyckich dla dorosłych (ostatnio „intima thule”, 2015) i jedną z wierszami dla dzieci ("Piraci dobrej roboty", 2017). Zredagowała setki książek, z których za najważniejsze uważa współredagowane w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie antologie poezji kobiet: „Solistki” (2009) i „Warkoczami” (2016). Stale związana z Biurem Literackim i feminarium Wspólny Pokój.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!