Tomasz Wichrowski
Redaktor prowadzący działu Foto.
Czytaj

Splendor i magia
Kwartalnik / kultura
Starożytni Rzymianie wierzyli w moc wróżebnych kości z kryształu górskiego. Doradca brytyjskiej królowej Elżbiety I konsultował sprawy wagi państwowej z kryształową kulą. Wiara w niezwykłe właściwości tej odmiany kwarcu trwa przez stulecia.
Zobacz

Artykuł z Kwartalnika
Słoneczne łzy ♫
Media / Audio
Ludzie zawsze kochali go za piękno, lecz przede wszystkim wierzyli w jego moc. Miał uzdrawiać chorych, a zmarłym zapewniać pomoc w zaświatach. Bursztyn, otoczony nimbem tajemnicy, wypełniał przestrzeń pomiędzy tym, co żywe, a nieożywionym. Pisze Tomasz Wichrowski.
Czytaj

Słoneczne łzy
Kwartalnik / kultura
Ludzie zawsze kochali go za piękno, lecz przede wszystkim wierzyli w jego moc. Miał uzdrawiać chorych, a zmarłym zapewniać pomoc w zaświatach. Bursztyn, otoczony nimbem tajemnicy, wypełniał przestrzeń pomiędzy tym, co żywe, a nieożywionym.
Czytaj

Niebiański kamień
Kwartalnik / kultura
Lapis lazuli w wielu kulturach stał się atrybutem boskości oraz jednym z pierwszych towarów luksusowych. Historię tego minerału przybliża
Czytaj

Biżuteria z historią w tle
Klejnoty utraty i łez
Do czytania / kultura
Podobnie jak dziś pamiątkowe fotografie, tak kiedyś wspominaniu zmarłych służyła żałobna biżuteria, którą bogacze zamawiali u mistrzów rzemiosła, a biedacy wykonywali sami z kosmyków włosów swoich zmarłych bliskich.
Czytaj

Biżuteria z historią w tle
Złoty wiek srebra
Do czytania / kultura
Georgiańska Wielka Brytania to czasy przepychu, ekstrawagancji i ostrych społecznych kontrastów. Obok głodu i biedy błyskawicznie rosły zasilane węglem i parą fortuny, których właściciele nie wahali się demonstrować swojego bogactwa, zmieniając biżuterię kilka razy dziennie i zdobiąc drogimi kamieniami nawet klamry, sprzączki i guziki.
Czytaj

Biżuteria z historią w tle
Ozdoby dla wtajemniczonych
Do czytania / kultura
Gałązka akacji, sznur, czaszka, cyrkiel, węgielnica – każdy symbol wygrawerowany na masońskim artefakcie przypominał właścicielowi o powinnościach członka loży i o wiedzy, którą otrzymał podczas sekretnych ceremoniałów.
Czytaj

Biżuteria z historią w tle
Wielki falsyfikator
Do czytania / kultura
Bratanek i imiennik króla, Stanisław Poniatowski, zasłynął tym, że uczynszowił chłopów w swoim ukraińskim majątku oraz związał się z żoną włoskiego szewca. Jednak sławę światową zyskał dzięki swojej kolekcji klejnotów – trzeba przyznać, że zupełnie wyjątkowej.
Czytaj

W krainie króla muchomora
Kwartalnik / kultura
Jedne można usmażyć na śniadanie, inne – zjeść po to, aby mieć wielobarwne wizje. Z Maurycym Gomulickim – nie tylko o grzybach – rozmawia
Czytaj

Piękno formy, ciężar treści
Kwartalnik / kultura
Przedstawiamy nasz wybór fotografii z tegorocznej, 23. edycji Paris Photo. Do francuskiej stolicy udał się redaktor prowadzący działu Foto
Czytaj

Równoległa rzeczywistość
Do czytania / kultura
Konteksty, nazywane festiwalem sztuki efemerycznej, są z pewnością jednym z najpiękniej umiejscowionych tego typu wydarzeń w Polsce. Malownicze góry, stare poniemieckie domy, okazałe uzdrowiska, parki, tajemnicze źródła i romantyczne budowle, których przeznaczenia prawie nikt nie pamięta – wszystko to pobudza wyobraźnię, przenosząc gości do równoległej, magicznej rzeczywistości.
Czytaj

Konteksty – święto sztuki efemerycznej
przekrój poleca / Artykuł
Już za trzy dni w Sokołowsku, niewielkiej dolnośląskiej miejscowości, rozpocznie się niezwykły festiwal skupiający wokół idei sztuki efemerycznej polskich oraz międzynarodowych artystów. Siłę wydarzenia, oprócz sztuki, tworzą naturalne otoczenie, niezwykła architektura starych domów uzdrowiskowych oraz historia miejscowości, w której się ono odbywa.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (17)
Do czytania / kultura
U dołu swojej pracy artysta umieścił małe i średnie kwiaty, takie jak niezapominajki, narcyzy, pierwiosnki i róże; nieco większe – tulipany, gerbery i irysy – zajęły centrum obrazu. Wyżej pojawiają się okazałe peonie, lilie tygrysie i kwiaty hortensji.
Największe – białe lilie, niebieskie irysy oraz okazała szachownica cesarska – wieńczą bukiet.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (16)
Do czytania / kultura
Obraz ten to snuta za pomocą wyrafinowanych symboli opowieść o cnotach, pozycji i pięknie pewnej nietuzinkowej postaci. Każdy z tych symboli zawierał w sobie ważną informacje, ale jeden miał szczególną moc.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (15)
Do czytania / kultura
Rozradowana kobieta w letniej sukience tanecznym krokiem idzie chodnikiem. Czasem, nie przystając nawet, olbrzymim tropikalnym kwiatem wybija szybę któregoś z zaparkowanych przy krawężniku samochodów.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (14)
Do czytania / kultura
To wielkich rozmiarów dzieło sztuki pełni rolę role bramy do kontemplacji światła, czasu oraz krajobrazu, łącząc w sobie to, co fizyczne z tym, co efemeryczne. Jeżeli chcesz poznać je bliżej, przeczytaj odpowiedź z naszej zagadki.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (13)
Do czytania / kultura
Ciemność i złowrogie błyski wypełniają niebo, podczas gdy smocze skrzydła rozpętują wichurę. Wiatr przeczesuje ogniste włosy kobiety siedzącej na sierpie księżyca. Pod jej stopami wzbiera szatański potop unoszący rzesze nieszczęsnych dusz.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (12)
Do czytania / kultura
„To najbardziej osobliwe dzieło sztuki jakie kiedykolwiek zostało wystawione w muzeum” – tymi słowami pewien amerykański malarz, prekursor pop-artu podsumował dzieło z naszej zagadki.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (11)
Do czytania / kultura
Tym razem opowiemy o dziele, które swoją skalą przekracza możliwości wystawiennicze większości światowych muzeów. O tym, jakie to dzieło, przeczytacie pod grafiką.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (10)
Do czytania / kultura
Ta zagadka jest nieco trudniejsza niż zwykle, dlatego podsuwamy podpowiedź. Dziś wybraliśmy dzieło malarza związanego z duchem kontrreformacji, jednego z najwybitniejszych artystów swoich czasów. Odpowiedź jak zwykle znajduje się pod grafiką.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (9)
Do czytania / kultura
O roli choroby w swojej pracy powiedziała kiedyś: „Sztuka jest wyrazem mojego życia, w szczególności moich zaburzeń psychicznych". Sylwetkę tej nietuzinkowej artystki przedstawiamy w dzisiejszej odsłonie naszej zagadki.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (8)
Do czytania / kultura
Przed Wami nowa zagadka, jej rozwiązanie możecie znaleźć pod obrazkiem.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (7)
Do czytania / kultura
Najbardziej intrygujący element tego obrazu stanowi namalowana na pierwszym planie zdeformowana czaszka. To jeden z przykładów anamorfozy, zabiegu stosowanego przez twórców, by przed postronnymi ukryć wybrane treści, a także swoista reklama artysty świadcząca o jego kunszcie i mistrzowskim opanowaniu warsztatu.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (6)
Do czytania / kultura
Ten obraz ma pozostawić w nas wrażenie konkretnego przeżycia, czasu i miejsca z naszego osobistego doświadczenia. Widzimy wystarczająco dużo, by poczuć, że właśnie tam byliśmy.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (5)
Do czytania / kultura
Generacje uczonych wylały rzeki atramentu, próbując zrozumieć, co stanowi „prawdziwy” przekaz tego dzieła i bardzo wiele wskazuje na to, że hipotezy jeszcze długo będą się mnożyć.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (4)
Do czytania / kultura
Oto nasza nowa zagadka – pod grafiką znajdziesz odpowiedź, o jakim artyście chcieliśmy tym razem opowiedzieć.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (3)
Do czytania / kultura
Wraz z doskwierającym brakiem słońca w długi majowy weekend wpadliśmy na pomysł, by chociaż symbolicznie ogrzać się przy słońcu z naszej nowej zagadki. Zapraszamy do czytania.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (2)
Do czytania / kultura
Wiele z jej dzieł przedstawia ukryte symbole mające wpłynąć na psychikę odbiorcy, najczęściej zawierają one metafory równowagi, dualizmu i subtelnych połączeń, jakie według artystki rządzą światem materialnym i duchowym.
Czytaj

Zagadka z dziełem sztuki (1)
Do czytania / kultura
Przedstawiamy „Przekrojową” zagadkę z dziełem sztuki. Patrząc na fragment zamieszczony powyżej, spróbuj odgadnąć, jakie dzieło wybraliśmy.