Zobacz

Zaświaty
Media / Foto
„Zaświaty” Anny Orłowskiej to wejście w głąb własnej historii i relacja z tej zwodniczej podróży. Przedstawiamy dokumentację wystawy artystki w BWA Wrocław Główny oraz zapraszamy do odwiedzenia Gunia Nowik Gallery w ramach 13. edycji Warsaw Gallery Weekend.
Czytaj

Haiku letnie – 3/2023
Kwartalnik / kultura
Lato – podobnie jak wiosna, jesień i zima – sprzyja lekturze haiku. Oto wybrane przez nas utwory na tę porę roku.
Zobacz

Kameleon
Media / Foto
Na fotografiach Ugo Woatziego splatają się przestrzenie prawdziwe i wyobrażone, uwięzione między światami wolności i ograniczeń. Aby zapewnić sobie ochronę i przetrwanie, autor pokazuje, ale jednocześnie się ukrywa, chowa, wtapia i dopasowuje – niczym kameleon.
Zobacz

85
Media / Foto
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja trwała 85 dni i była najdłuższą erupcją w historii la Palmy. Części wyspy została kompletnie zasypana lawą i popiołem. Natura wkroczyła w życie ludzi nagle i nieoczekiwanie.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
RPA – Santu Mofokeng
Media / Foto
Dla Mofokenga ważny był duchowy wymiar fotografii. Mówił, że istotą jego pracy nie jest to, co widać na tych zdjęciach, tylko to, czego nie widać, ale czuć.
Zobacz

TiàWùK
Media / Foto
Oto projekt, który zabiera nas w podróż na inną planetę. TiàWùK znajduje się w całkiem bliskiej nam galaktyce. Jest mała w porównaniu do Ziemi, a panujące na niej warunki środowiskowe, choć ekstremalne, pozwalają człowiekowi przeżyć.
Zobacz

Mimesis
Media / Foto
Klasyczna idea mimesis zakłada, że sztuka naśladuje rzeczywistość. Agnieszka Sejud odwraca ten porządek, tak by rzeczywistość zaczęła naśladować sztukę.
Czytaj
Piątka na maj i maj na piątkę!

książka
Piątka na maj i maj na piątkę!
5 książek polecanych przez zawodowców
Do czytania / kultura
Dla tych, których wiosna wygnała w przyrodę, a także dla tych, którzy podziwiają ją z kanapy. Zespół zawodowych czytelników z Big Book Cafe przygotował rekomendacje książkowe.
Zobacz

Solastalgia
Media / Foto
Szymon Rogiński rejestruje przestrzeń polskich miejscowości zarówno przy użyciu teleobiektywu, jak szerokiego kąta kamery umieszczonej na dronie. Widzi intymne emocje, wzruszające starania jego mieszkańców jak i katastrofalny efekt całości. Pyta o naszą obecność, zarówno w świecie materialnym i wirtualnym.
Czytaj

Haiku wiosenne – 2/2023
Kwartalnik / kultura
Wiosna – podobnie jak lato, jesień i zima – sprzyja lekturze haiku. Oto wybrane przez nas utwory na tę porę roku.
Czytaj

Językowe ciekawostki bałtyckie (to nie żarty!)
Kwartalnik / kultura
Jak brzmi najdłuższe estońskie słowo, najładniejsze łotewskie zdanie i co uroczego można znaleźć w litewskiej gramatyce?
Zobacz

Ruch Polski wokół Słońca
Media / Foto
„Ruch Polski wokół Słońca” to tytuł najnowszej książki Andrzeja Tobisa, której warszawska premiera odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Muzeum na Pańskiej).
Zobacz

Mixter
Media / Foto
Najnowszy projekt artysty wizualnego Bartosza Wajera, łączący w sobie elementy malarstwa i fotografii.
Czytaj

Przekrój poleca
Klub Komediowy z „Przekrojem” feat. Marcin Orliński
przekrój poleca / Artykuł
Fundacja PRZEKRÓJ i Klub Komediowy zapraszają w czwartek 22 grudnia na spektakl z udziałem Marcina Orlińskiego, poety i redaktora wicenaczelnego kwartalnika „Przekrój”.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Jean-François Spricigo
Media / Foto
Fotografie belgijskiego artysty Jean-François Spricigo.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Zima w Dziedzince
Media / Foto
Puszcza Białowieska w obiektywie Lecha Wilczka.
Czytaj

Haiku zimowe – 1/2023
Kwartalnik / kultura
Zima – podobnie jak wiosna, lato i jesień – sprzyja lekturze haiku. Oto wybrane przez nas utwory na tę porę roku.
Zobacz

Czy Rosja naprawdę jest taka duża?
Media / Wideo
W powszechnym mniemaniu Rosja wydaje się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości – i nie chodzi tutaj tylko o jej odwzorowanie na najpopularniejszych mapach świata. Wideoesej Marcina Mossakowskiego.
Zobacz

Blind Spot
Media / Foto
Blind spot to inaczej ograniczenie zdolności widzenia: niewrażliwa na światło ślepa plamka na siatkówce oka, martwy punkt w samochodowym lusterku, a metaforycznie obszar, którego nie rozumiemy – na przykład specyficznej wiedzy, emocji czy języka. Wykorzystując fotografię i części samochodowe, którym towarzyszą poetyckie miniatury Sama Riviere, Ada Zielińska tworzy instalację łączącą wszystkie powyższe aspekty.
Zobacz

Lapis Mundi
Media / Foto
Odsłaniając ukryte piękno minerałów Grospierre przypomina modernistycznych architektów, którzy chcieli odzierać budynki z masywnych fasad i wydobywali na światło dzienne wnętrza oraz ukrytą logikę architektury – konstrukcję, instalacje, funkcje.
Zobacz

A może wszyscy jesteśmy nieśmiertelni?
Media / Wideo
Sprawdzamy, co o nieśmiertelności – i naszej tożsamości – mówili angielski filozof moralności Bernard Williams, myśliciel Derek Parfit, a także Dawid Hume i buddyjscy mędrcy. Wideoesej Marcina Mossakowskiego.
Zobacz

Baustelle
Media / Foto
BAUSTELLE (z niemieckiego: plac budowy) to projekt artystki Zuzanny Czebatul, dla którego punktem wyjścia były wielkie place budowy. Dziury w ziemi, wnęki po budynkach, sterty gruzu czy pozostałości konstrukcji pomocniczych, funkcjonują w strukturze miasta jako rodzaj rzeźby performatywnej czy anty-rzeźby.
Czytaj

Przekrój poleca
Konkurs im. Zbigniewa Lengrena o statuetkę profesora Filutka – II edycja
przekrój poleca / Artykuł
Fundacja PRZEKRÓJ oraz EC1 Łódź i Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi ogłaszają II edycję rocznego Konkursu im. Zbigniewa Lengrena na paski komiksowe!
Czytaj

Haiku jesienne – 4/2022
Kwartalnik / kultura
Jesień – podobnie jak wiosna, lato i zima – sprzyja lekturze haiku. Oto wybrane przez nas utwory na tę porę roku.
Czytaj

sztuka
Druh Druha
przekrój poleca / Artykuł
Warszawa rozpoczyna jesienny sezon artystyczny specjalnym pokazem współczesnej sztuki Ukrainy. Kilkanaście galerii stolicy zaprezentuje twórczość ukraińskich artystek i artystów, przyjaciół i przyjaciółek. Druhów.
Zobacz

Czarcie żebro
Media / Foto
Czterdzieści lat temu uciekano w polską dzicz od komunistycznego reżimu, przed prawem lub w poszukiwaniu przygód. Dziś to zwykle przesyt cywilizacją oraz żal nad kondycją ludzkości popychają człowieka do życia blisko natury.
Zobacz

Przekrój poleca
LABA 2022 Festiwal Czasu Wolnego | Zapraszają „Przekrój” i osiedle Jazdów, Warszawa | 3–4 września!
Media / Wideo
W pierwszy weekend września na warszawskim Jazdowie festiwal dobra, dobrostanu i odpoczynku! Będziemy wspólnie tańczyć, medytować, uczyć się, praktykować jogę i dobre zwyczaje, oglądać filmy, czytać „Przekrój” oraz podziwiać powakacyjne piegi. Zapraszamy przyjaciół naszego kwartalnika, a także ich przyjaciół (również tych czworonożnych!) i wszystkich, którzy chcą czynić dobro w skali mikro i makro. Nie zabraknie dobrego jedzenia i humoru – pełen program udostępnimy szybciej niż niebawem! Wstęp wolny!
Zobacz

MUJERES DE LA TIERRA
Media / Foto
Pandemia Covid-19 uwidoczniła fakt, że życie rodzinne dla tysięcy meksykańskich kobiet związane jest z wielkim ryzykiem. Pięć sióstr tworzących kolektyw Mujeres de la Tierra (Kobiety Ziemi) doświadczyło przemocy domowej i przekonało o tym, że jeśli kobieta nie jest niezależna finansowo, trudniej jej uwolnić się od oprawcy.
Zobacz

Natura rzeczy
Media / Foto
Ludzie to jedyne żyjące istoty, które mają świadomość przemijalności życia. Musimy zaakceptować ten fakt z całkowitą bezbronnością. Jak uwzględnić ulotną naturę człowieka, w społeczeństwie nastawionym na indywidualność jednostki? – Balázs Turós
Zobacz

Wymiana #2
Media / Foto
W twórczości Chloé Milos Azzopardi fotografia dokumentalna przenika się z poetycką. Jej obrazy utrwalają chwile surrealistycznej intymności i fragmenty codzienności artystki, które z ogromną uważnością wyłapuje i przeobraża, zawłaszczając je.
Zobacz

Terapia matki
Media / Foto
W swoim projekcie Mathias de Lattre porusza zagadnienie naturalnych psychodelików, w szczególności grzybów halucynogennych. Przez minione dziesięć lat intuicja podpowiadała mu, że tego typu substancje mogłyby stanowić alternatywną formę leczenia jego matki.
Zobacz

Yaya
Media / Foto
Hailun Luo w swych cyklach fotograficznych z zaangażowaniem i empatią skupia się na różnorodnych obiektach, przede wszystkim jednak na ludziach, którzy pozując, stają się współtwórcami i bohaterami jej opowieści.
Zobacz

Słonawe Łzy
Media / Foto
W swojej pracy Santanu Dey zajmuje się tematem masakry na Marichjhapi. Starając się prześledzić całą strukturę przemocy powiązanej z migracją i przesiedleniami, cofa się aż do „Mahabharaty” – starożytnego hinduskiego eposu.
Zobacz

Sankt Anna
Media / Foto
Śląski skarb, panorama regionu, wygasły wulkan, święte miejsce katolików, terytorium powstania, przestrzeń spektaklu. Można długo wymieniać oblicza i niuanse Góry Świętej Anny. Jej imienniczka, Anna Orłowska, splata z jej skomplikowaną historią intymne i rodzinne wątki.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Przesilenie z druidami
Media / Foto
Ceremonia przesilenia letniego w Stonehenge, 21 czerwca 1975 r., w obiektywie Iana Berry'ego
Czytaj

Haiku wiosenne – 2/2022
Kwartalnik / kultura
Wiosna – podobnie jak lato, jesień i zima – sprzyja lekturze haiku. Oto wybrane przez nas utwory na tę porę roku.
Zobacz

Autoportret we śnie
Media / Foto
Podstawowe narzędzie pracy Magdy Hueckel to jej własne ciało oraz przeżycia. W „REM Cycle” artystka zawarła fotografie będące echem obrazów pojawiających się pod powiekami podczas snu.
Zobacz

Nie gasić światła
Media / Foto
Czarno-białe rentgenowskie fotografie Przemka Branasa były częścią wystawy „Model głowy człowieka, którego w życiu ominęło wszystko" prezentowanej w warszawskiej galerii Leto w ramach festiwalu Ephemera. Pojawiły się też w krakowskiej Cricotece na solowej wystawie artysty „Dzień nieobecności" (kurator Kamil Kuitkowski).
Zobacz

Ilu tak naprawdę masz przodków?
Media / Wideo
Załóżmy, że jedno pokolenie trwa 25–30 lat, zatem w okolicach 1810 r. żyło 128 osób, których jesteś bezpośrednim potomkiem. 128 osób zajmujących się swoimi sprawami, którym Ty ani razu nie przeszedłeś przez głowę. Ale geny każdego z nich są dzisiaj w tobie. Wideoesej Marcina Mossakowskiego.
Zobacz

Zatrzymanie
Media / Foto
Prace Teresy Gierzyńskiej prezentowane podczas kameralnej wystawy w Gunia Nowik Gallery, która towarzyszy monograficznej prezentacji twórczości artystki w Zachęcie, pozwalają odczuć, jak fotografka nieustannie podejmuje wysiłek uwrażliwiania się na to, co wokół niej.
Zobacz

Zauroczenia
Media / Foto
W twórczości Agaty Wrońskiej często powraca wątek rzadkiej odmiany piękna, które najlepiej widać na styku rzeczywistości i fantazji. W pracach artystki regularnie pojawiają się jej znajomi. Ich postacie są zaszyfrowane w zmysłowej rzeczywistości i wyabstrahowane z kontekstu.
Czytaj![Opowieści pielgrzyma [fragm.]](/public/upload/articles/thumb/61b70dc5ba29e.jpg?1639389793)
![Opowieści pielgrzyma [fragm.]](/public/upload/articles/thumb/61b70dc5ba29e.jpg?1639389793)
Opowieści pielgrzyma [fragm.]
Do czytania / kultura
Opowieść rosyjskiego pielgrzyma o niebezpiecznym spotkaniu z wilkiem, nocnych widziadłach i potędze modlitwy wewnętrznej. Przedstawiamy fragment jednej z najniezwyklejszych książek w dziejach literatury rosyjskiej.
Zobacz

Kurzgesagt
Najbardziej śmiercionośne stworzenie na Ziemi – Bakteriofag
Media / Wideo
Wojna szaleje od miliardów lat, zabijając biliony każdego dnia, a my nawet nie zauważamy. W tej wojnie bierze udział jedno z najbardziej śmiercionośnych stworzeń na naszej planecie – bakteriofag.
Zobacz

Kurzgesagt
Czy rzeczywistość jest rzeczywista? Argument Symulacji
Media / Wideo
W przyszłości możliwym może stać się zasymulowanie całego wszechświata. Ale jeżeli istnieje taka opcja, to skąd możemy mieć pewność, że to już się nie wydarzyło?
Zobacz

Kurzgesagt
Jak wyglądają kosmiczne cywilizacje? Skala Kardasheva
Media / Wideo
Obserwowalny Wszechświat to duży obszar, który istnieje od ponad 13 miliardów lat. Naszą galaktykę macierzystą otacza do dwóch bilionów galaktyk składających się z około 20 000 miliardów gwiazd. W samej Drodze Mlecznej naukowcy zakładają, że znajduje się około 40 miliardów planet podobnych do Ziemi w ekosferze swoich gwiazd. Patrząc na te liczby, trudno sobie wyobrazić, że nie ma tam nikogo.
Zobacz

Kurzgesagt
Czym jest życie? Czy śmierć istnieje?
Media / Wideo
Jaka jest różnica między tobą a skałą? To pytanie wydaje się łatwe a nawet głupie, ale nawet najmądrzejsi ludzie na Ziemi nie wiedzą, gdzie postawić granicę między żyjącymi a martwymi rzeczami. Rodzi to niewyobrażalne komplikacje. Czym, tak właściwie, jest życie? Czy śmierć naprawdę istnieje? Spróbujmy razem rzucić na to okiem.
Zobacz

Kurzgesagt
Co działo się przed historią? Pochodzenie ludzkości
Media / Wideo
Ludzie. Jesteśmy już od jakiegoś czasu. Kiedy myślimy o naszej przeszłości, myślimy o starożytnych cywilizacjach, piramidach i tego typu rzeczach. Ale to tylko maleńka, maleńka część naszej historii.
Zobacz

Wszystkie imperia upadną
Media / Foto
„Zostaną po nas resztki, ślady myśli i potrzeb. W zdjęciach, które robię, szukam sposobu na to, jak taki stan rzeczy zaakceptować, jak się tą myślą wzmocnić, jak przepracować w sobie żałobę po sobie” – mówi autor fotografii z serii „Wszystkie imperia upadną” Łukasz Rusznica
Zobacz

Festiwal Czasu Wolnego LABA 2021
Media / Wideo
Przypominamy krótką relację z Festiwalu LABA, który odbył się w dniach 4–5 września 2021 r.
Czytaj

Haiku jesienne – 4/2021
Kwartalnik / kultura
17 jesiennych sylab, nadesłanych przez naszych Czytelników.
Zobacz

White Balance
Media / Foto
White Balance Witka Orskiego, dowodzi, w sposób najbardziej zmysłowy, że nie ma czegoś takiego jak jedna biel, jeden model, któremu można by przeciwstawić wszystko to, co uznajemy za obcość.
Czytaj
Filmowe święto!

Filmowe święto!
30 lipca 2021 r. rusza festiwal Kino na Granicy
przekrój poleca / Artykuł
W jedyny taki lipcowo-sierpniowy weekend zapraszamy do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna!
Zobacz

Sklep dla Sprawy
Media / Foto
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego “Nomada” uruchomiło “Sklep dla Sprawy”, w którym znajdują się produkty z kolekcji o antydyskryminacyjnym i równościowym przekazie. Na potrzeby projektu powstała sesja zdjęciowa, której autorką jest artystka Yulia Krivich.
Zobacz

Szczęśliwa wina
Media / Foto
Szczęśliwa wina to cykl osobistych kolaży Jagody Valkov. Artystka w swoich pracach połączyła fotografie z rodzinnego archiwum oraz z albumów członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z nowoczesną symboliczną grafiką. Są to przetworzone wspomnienia z okresu dorastania, a zarazem z trzynastu lat życia w organizacji religijnej.
Zobacz

Moc co noc
Media / Foto
Miejsca, w których można odnaleźć ślady dawnych cywilizacji, pobudzają wyobraźnię. Kurhany, kręgi oraz oraz posągi kultowe sfotografował Szymon Rogiński.
Czytaj

Haiku letnie – 3/2021
Kwartalnik / kultura
Chwila letniego rozmarzenia z poezją naszych Czytelników.
Zobacz

Od oka do kości
Media / Foto
Prace Bartosza Wajera z cyklu Od oka do kości to zdjęcia z portali erotycznych przefotografowane bez użycia obiektywu – za pomocą nagiej matrycy aparatu cyfrowego oraz luźnych soczewek, z zastosowaniem ręcznych manipulacji. Wykorzystanie sprzętu na przekór zasadom poprawnego fotografowania zdaje się poznawczo efektywne. Pozbawiając treści erotyczne konwencji obrazu podniecającego, odkrywa się ich komiczną, a zarazem upiorną naturę.
Zobacz

Wahala
Media / Foto
Cykl „Wahala” porusza problem nieokiełznanego wzrostu gospodarczego i związanych z nim perspektyw ekologicznych. Zadaje pytanie, o to, co napędza świat i na jak długo.
Zobacz

Tysiące twarzy, setki miraży
Media / Foto
Bohaterem wystawy „Tysiące twarzy, setki miraży” jest Tomasz Machciński (ur. w 1942, mieszkaniec Kalisza) – autor trwającego nieprzerwanie od 1966 roku monumentalnego performansu, na który składa się ponad 22 tysiące fikcyjnych lub zawłaszczonych tożsamości, utrwalonych na fotograficznych autoportretach.
Zobacz

Corona Rhapsody
Media / Foto
Freddy Mercury w „Bohemian Rhapsody” pyta: „Czy to jest prawdziwe życie? A może to tylko fantazja?”. My również od momentu wybuchu globalnej pandemii koronawirusa często zadajemy sobie pytania, co tak naprawdę dzieje się wokół nas i gdzie jest granica między fantazją a rzeczywistością?
Zobacz

Jaki mamy budżet? – „Where’s the Money?”
Media / Foto
Ograniczone finansowanie produkcji ukształtowało naszą świadomość tak głęboko, że właściwie każda rozmowa o pieniądzach jest krępująca. Ada Zielińska wykorzystuje swoją pozycję artystki sprawnie nawigującej po polu sztuki, by przyjrzeć się panującym w nim warunkom w sposób krytyczny wobec systemu, a jednocześnie empatyczny wobec współuczestników.
Zobacz

Leże
Media / Foto
W swoim nowym cyklu, Tomasz Kawecki snuje intymną opowieść o duchach i zjawach zamieszkujących dom, w którym się wychował, oraz sąsiadujący z nim las.
Zobacz

Nowe wcielenia Kinszasy
Media / Foto
Oto artyści, którzy na ulicach Kinszasy – trzeciego co do wielkości miasta na kontynencie – starają się zwiększać świadomość mieszkańców na temat wyzwań stojących przed stolicą Konga.
Zobacz

Kurzgesagt
Czy burze słoneczne mogą zniszczyć cywilizację?
Media / Wideo
Słońce. Gładkie, okrągłe i spokojne. Z wyjątkiem sytuacji, gdy nagle wymiotuje promieniowaniem i plazmą w losowych kierunkach. Te rozbłyski słoneczne i wyrzuty masy koronalnej lub CME mogą uderzyć w ziemię i mieć poważne konsekwencje dla ludzkości. Jak dokładnie działają, jak szkodliwe mogą być i czy możemy się na nie przygotować?
Zobacz

Shine Heroes
Media / Foto
Na ulice La Paz i pobliskiego El Alto codziennie w poszukiwaniu klientów wychodzi aż 3000 pucybutów. Są w różnym wieku, a ich obecność w stolicy Boliwii stała się w ostatnich latach zauważalnym zjawiskiem społecznym. Noszą kominiarki narciarskie, ponieważ nie chcą zostać rozpoznani.
Zobacz

Oaza: Na naszym kwarantannowym podwórku
Media / Foto
Cykl Irminy Walczak powstały w ciągu 95 dni, podczas których ona i jej rodzina rodzina była zamknięta na hiszpańskiej wsi, gdzie zaskoczył ich pierwszy lockdown pandemii spowodowanej Covid-19.
Zobacz

Butterflies
Media / Foto
W swojej nowej książce „Butterflies” Silvia Pogoda przeprowadza odbiorców przez kolejne etapy doświadczania i dostrzegania cyklu życia – młodości, dojrzałości, starości.
Zobacz

Kurzgesagt
Czym jest inteligencja?
Media / Wideo
Ludzie są dumni z wielu rzeczy – od akceleratorów cząsteczek, przez poezję, po Pokemony. Wszystko to jest możliwe dzięki czemuś, co ludzie bardzo cenią, czyli inteligencji.
Zobacz

Zatoka
Media / Foto
Punktem wyjścia projektu Sławy Harasymowicz jest tragiczne wydarzenie, do którego doszło w ostatnich dniach II wojny światowej w Zatoce Neustadt, niedaleko Lubeki. Wtedy to w wyniku zbombardowania niemieckich statków przez brytyjskie siły powietrzne (RAF) zginęli więźniowie ewakuowani z obozu koncentracyjnego Neuengamme, wśród nich brat dziadka artystki, Marian Górkiewicz. Artystka podejmuje wieloletnie badania, aby poznać okoliczności śmierci krewnego, jednak zdają się one nie mieć końca.
Zobacz

Mam na imię strach
Media / Foto
Miałam siedem lat, kiedy zdarzyło się to po raz pierwszy. Gdy wracałam ze szkoły, kolega powiedział: „Czy wiesz, że jeśli odsłonisz włosy, które chowasz pod chustą, Bóg ukarze cię, wieszając cię za nie?”.
Zobacz

Kurzgesagt
Budowa bazy na Marsie to okropny pomysł: zróbmy to!
Media / Wideo
Ludzie lubią odkrywać. O dziwo, dotyczy to nawet strasznych miejsc, takich jak Mars. Zobaczmy, jak można by wybudować marsjańską bazę i jak szalone by to było.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Zagadka czterech żywiołów
Media / Foto
Cristina García Rodero, „Zagadka czterech żywiołów”, 1997 r.
Czytaj

Dużo niczego
Kwartalnik / nauka
Japończycy mają oddzielne nazwy na niektóre potęgi dziesiątki, które w zachodniej tradycji nazw nie mają. Wiele z nich wywodzi się z sanskrytu.
Zobacz

Kurzgesagt
Mleko – Biała Trucizna czy Zdrowy Napój?
Media / Wideo
W ciągu ostatniej dekady mleko stało się nieco kontrowersyjne. Niektórzy ludzie mówią, że jest to niezbędny i odżywczy pokarm, istotny dla zdrowych kości, ale inni twierdzą, że może powodować raka i prowadzić do przedwczesnej śmierci. A więc kto ma rację? I dlaczego mimo wszystko je pijemy?
Zobacz

Zero at the Bone
Media / Foto
Pojekt Balaramy Hellera Zero at the Bone oferuje spojrzenie na pierwotne życie gadów w Parku Narodowym Everglades z niesamowitej perspektywy. To miejsce chętnie fotografowane, lecz artysta podchodzi do swojego zadania w sposób zupełnie wyjątkowy: robi zdjęcia w ciemności, kiedy znajome kształty znikają. Fotograf czerpie z „symbolizmu i poetyki dotyku”, by ukazać mglistość relacji między drapieżnikiem a ofiarą.
Zobacz

Kurzgesagt
Samotność
Media / Wideo
Wszyscy czasami czują się samotni. Ale tylko nieliczni z nas zdają sobie sprawę z tego, jak ważne to uczucie było dla naszych przodków a także, że we współczesnym świecie może przekształcić się w coś naprawdę groźnego dla naszego zdrowia. Dlaczego tak się czujemy i co możemy z tym zrobić? Zapraszamy do obejrzenia filmu Kurzgesagt.
Zobacz

Kurzgesagt
Początek świadomości – jak nieświadome istoty stają się świadome?
Media / Wideo
Prawdopodobnie świadomość jest największą zagadką natury. Sprawdźmy, jakie były początki świadomości i w jaki sposób nieświadome istoty stają się świadome. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu Kurzgesagt.
Zobacz

Kurzgesagt
Dziura Czasoprzestrzenna
Media / Wideo
Czy tunele czasoprzestrzenne są prawdziwe, czy są po prostu magią przebraną w fizykę i matematykę? A jeśli są prawdziwe, to jak działają i gdzie możemy je znaleźć?
Zobacz

Pocałunek górnika
Media / Foto
Homoerotyczne wątki zawarte w pracach Przemka Branasa rozbijają mit górnika jako pomnika maczyzmu, ikony wąsko rozumianej siłowej męskości.
Zobacz

Kurzgesagt
Czy możesz żyć wiecznie?
Media / Wideo
Czy możliwa jest koncepcja pozostawienia naszych ciał i wrzucenia naszych umysłów w cyfrową utopię?
Zobacz

Kurzgesagt
Dlaczego piękne rzeczy sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi
Media / Wideo
Jak piękno wpływa na naszą podświadomość? Odpowiedź znajdziesz w filmie od Kurzgesagt.
Zobacz

przekrój poleca
Wieloryb – zobacz film
Media / Wideo
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmu dokumentalnego Fundacji PRZEKRÓJ pt. „Wieloryb” w reżyserii Izy Pająk.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Widmo Brockenu
Media / Foto
Jakub Rybicki, Widmo Brockenu, masyw Skuty w Alpach Kamnickich, Słowenia, 2019 r.
Czytaj

Pięć etapów godzenia się ze śmiercią
Kwartalnik / społeczeństwo
Elisabeth Kübler-Ross w książce „Rozmowy o śmierci i umieraniu” opisuje pięć faz godzenia się ze śmiercią, przez jakie zdają się przechodzić wszyscy umierający, a także osoby w żałobie.
Zobacz

After Hours
Media / Foto
W powstającej właśnie serii After Hours Sophie Thun ponownie wykorzystuje swoje ciało jako narzędzie do badania i podważania utartych idei. Artystka fotografuje się w pokojach hotelowych, które zajmuje przy okazji pracy nad projektami innych twórców.
Zobacz

Terra Erogenous
Media / Foto
Seria zdjęć Kamila Pierwszego przedstawiająca proces, w którym szeroko rozumiana seksualność/zmysłowość wykracza poza obręb jednostki.
Czytaj
Rok 2000

archiwum
Rok 2000
Człowiek a kosmos
Do czytania / nauka
Zamieszczamy fragment książki, której autorem jest radziecki socjolog Aleksander Gorbowski. Tekst pochodzi z archiwum „Przekroju”.
Zobacz

Kurzgesagt
Kiedy nasz czas przeszedł do historii?
Media / Wideo
Co nam pozostało z przeszłości? Zobacz kolejny film od Kurzgesagt.
Zobacz

Kurzgesagt
Antidotum na niezadowolenie
Media / Wideo
Osoby, które potrafią odczuwać wdzięczność są zwykle szczęśliwsze i bardziej zadowolone z siebie i z otaczającej je rzeczywistości.
Zobacz

Afterlife
Media / Foto
Afterlife to wizualny dialog prowadzony między fotografiami Szymona Rogińskiego a ponadczasowymi strukturami w pracach Katarzyny Korzenieckiej.
Zobacz

Cliffhanger
Media / Foto
„Cliffhanger” to prace z najnowszych projektów Weroniki Gęsickiej – „Holiday”, „Cocoon” i „Smash”, oparte na archiwalnych fotografiach z banków zdjęć. Stanowią próbę uchwycenia napięć i lęków, z którymi musimy się obecnie zmierzyć.
Zobacz

Obiekty tekstylne
Media / Foto
Włostowska czerpie formalne inspiracje z powojennego wzornictwa przemysłowego tworzonego przez kobiety-projektantki, analizując przy tym znaczenie tkaniny dekoracyjnej w przestrzeniach kuchennych jako hiperboli kobiecych emocji, projekcji i kreacji.
Zobacz

Kurzgesagt
Największa gwiazda we Wszechświecie
Media / Wideo
Każdemu z nas zdarza się spojrzeć nocą w niebo, na gwiazdy. Zastanawialiście się, jakie są największe we Wszechświecie?
Zobacz

After Skool
Uwaga, życie!
Media / Wideo
Treściwy wykład znanego aktora Jima Carreya prezentuje After Skool
Zobacz

Kurzgesagt
Inżynieria genetyczna
Media / Wideo
...czyli rzeczy które kiedyś były tylko fikcją, nagle stają się rzeczywistością. Przyszłość przedstawia Kurzgesagt
Zobacz

Abzgram
Media / Foto
,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie“... taki napis widniał w Akademii J. Zamojskiego. Jaka jest polska szkoła – każdy widzi. Można usłyszeć rechot Gombrowicza zza grobu... Dlaczego? Próby zbadania współczesnego systemu edukacyjnego, podjęła się fotografka Karolina Wojtas.
Zobacz

After Skool
Dlaczego nie powinniśmy żyć wiecznie?
Media / Wideo
Proponujemy wykład platformy Afterskool.
Zobacz

Marta, z serii „Nowe przygody sierotki Marysi albo spełnienie marzeń”
Media / Foto
Maurycy Gomulicki, 1996 r.
Zobacz

Kurzgesagt
Czas: historia i przyszłość wszystkiego
Media / Wideo
Czas dotyczy każdego z nas. Jest bezcenny. Każdy przeżywa go inaczej, myśląc o nim w przeszłości i wybiegając w przyszłość.
Czytaj

10 przykazań rdzennych mieszkańców Ameryki
Kwartalnik / kultura
O tym, że warto dbać o Matkę Ziemię i traktować wszystkie istoty z szacunkiem.
Czytaj

Haiku na jesień – 4/2020
Kwartalnik / kultura
„spotkanie w lesie / na młodym mchu przysiadły / dwa stare grzyby”
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Kochaj i chroń
Media / Foto
Ulubionym miejscem pracy Stasa Bartnikasa jest Islandia. Artysta uważa tę wyspę za jeden z najbardziej fotogenicznych krajów świata – połączenie lodu, śniegu, formacji wulkanicznych, rzek lodowcowych, plaż oraz oceanu stwarza absolutnie surrealistyczne obrazy.
Zobacz

Garden
Media / Foto
Praca „Garden” Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło jest zaproszeniem do obserwowania pary w dialogu, negocjującej wzajemną relację i wspólne autorstwo. Granice między artystami są niejednoznaczne; obsesyjne, poetyckie i analityczne. Marta Zgierska zajmuje się systematyczną fragmentacją i wiwisekcją wizerunku własnego ciała, ale jednocześnie wiwisekcją kwiatów jako symboli innej kobiety. Rezultatem tych uporczywych działań jest niejednoznaczny samozapis, gwałtowny i subtelny jednocześnie.
Zobacz

Kurzgesagt
Optymistyczny nihilizm
Media / Wideo
Ludzkie istnienie bywa przerażające. Do pokonywania przeciwności i życia w najbardziej szczęśliwy sposób zachęca nas Kurzgesagt.
Zobacz

After Skool
Kwiaty i oświecenie
Media / Wideo
Czy możemy stworzyć własne szczęście nie skupiając się na dobrach materialnych? Czego możemy nauczyć się od kwiatów? Zachęcamy do zapoznania się z naukami nauczyciela duchowego Eckharta Tollego w kolejnym wideo od @afterskool100
Zobacz

Czesanie traw
Media / Foto
Prace serii stanowią dokumentację prostych działań performatywnych wśród kęp traw. Uczesane grzebieniem lub gładzone dłońmi rośliny przypominają głowy humanoidalnych istot z obfitymi czuprynami. Stawiają jednak opór, ich „włosy” sterczą niesfornie, źdźbła łamią się od dotyku.
Czytaj
Święto literatury na Roztoczu – na żywo i online

Przekrój poleca
Święto literatury na Roztoczu – na żywo i online
VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego już od 2 sierpnia
przekrój poleca / Artykuł
Już w najbliższą niedzielę startuje Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, a jego gośćmi, podobnie jak w latach ubiegłych, będą wyśmienici pisarze, krytycy, językoznawcy, artyści i gwiazdy estrady. Nie zabraknie również „Przekroju”. W programie szóstej edycji przedsięwzięcia przeważają dyskusje o literaturze i książkach, ale przewidziano też spektakle, wieczory poetyckie, koncerty czy wystawy.
Zobacz

Złość piękności szkodzi
Media / Foto
Postrzeganie kobiecej złości jako irracjonalnej, histerycznej i po prostu brzydkiej ma długą tradycję, począwszy od harpii, czarownic, Meduzy, wpajania dziewczynkom, żeby były grzeczne i uśmiechnięte, po memy o wściekłych feministkach i syndrom resting bitch face. – Weronika Perłowska
Zobacz

Woda śni o sobie
Media / Foto
Pojęcie tożsamości, podobnie jak idea rzeczywistości w ogóle, stało się amorficzne i wielorakie. Świat się przeobraził w zjawisko płynne, a jego dawną stałość zastąpił potencjalny zestaw zmieniających się kształtów. W kulturze indywidualistycznej możemy dowolnie budować i dekonstruować siebie, a ograniczające więzy starego ustępują miejsca płynnej niestabilności.
Zobacz

„Na pewno byłem kimś, ale nie wiem kim” – Zygmunt Rytka
Media / Foto
Właśnie wystartowało w formie internetowej „Archiwum twórczości Zygmunta Rytki”. O tym, jak je czytać, jaka postać artysty się z niego wyłania, z kuratorem Karolem Hordziejem rozmawia Joanna Kinowska
Zobacz

Wieloryb w Warszawie? Niemożliwe! A jednak oto jest!
Media / Wideo
To miał być zwykły dzień dla mieszkańców Warszawy. Jednak o świcie pojawił się wieloryb. To ogromne, nieruchome i pachnące oceanem stworzenie leżało obok mostu na piaszczystym brzegu Wisły, w centrum miasta. Naukowcy krzątali się wokół niego. Ludzie pytali: czy to prawda?
Zobacz

Solaris
Media / Foto
Na pierwszy rzut oka może się zdawać, że prace Igora Omuleckiego z serii „Solaris” poruszają się po orbicie post-minimalizmu i sztuki optycznej. Umysły ludzi zamieszkujących świat sztuki wytresowane są do produkowania tego typu skojarzeń. „W procesie widzenia nie to jest ważne, co mechanicznie chwyta oko, lecz to, co człowiek uświadamia sobie ze swego widzenia” – pisał w „Teorii widzenia” Władysław Strzemiński.
Zobacz

Kontakt
Media / Foto
Każdego lata, gdzieś we wschodniej Europie, dzieci wyjeżdżają na obozy, na których zakładają wojskowe mundury, uczą się życia pod namiotem w ciężkich warunkach oraz korzystania z broni. Dla osoby z zewnątrz już sam zamysł wydaje się niepokojący, obozowicze traktują jednak te wyjazdy jako przygodę życia.
Czytaj

Letnie haiku
Kwartalnik / kultura
Lekturę dłuższych tekstów z nowego „Przekroju” macie już za sobą? Czas zatem na coś krótszego.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Lato deskorolki
Media / Foto
Przez trzy lata Hugh Holland towarzyszył młodym skaterom z Hollywood, Venice i San Diego, a jego fotografie to kwintesencja czasów, kiedy surfing połączył się z deskorolką, tworząc styl życia inspirujący miliony ludzi na całym świecie.
Czytaj

uwaga na klimat
Wolne Rzeki
Kwartalnik / kultura
Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki dąży do objęcia ochroną najcenniejszych ekosystemów w północnej części Kotliny Sandomierskiej.
Zobacz

uwaga na klimat
Biebrza i Narew z lotu ptaka
Media / nauka
Bagna Biebrzańskie to monumentalny zabytek natury, jeden z tych, które w Europie policzyć można na palcach.
Zobacz

Czekając na śnieg
Media / Foto
„Czekając na śnieg” („Waiting for the Snow”) to projekt fotograficzny, dotyczący specyficznego zjawiska polskiej emigracji do krajów Ameryki Południowej w czasie zaborów (XIX w.) oraz XX-lecia międzywojennego.
Czytaj

zagadka kryminalna
Złowieszczy żółw
Do czytania / kultura
Nieboszczyk Fenner cieszył się opinią szacownemu obywatela, lecz miał ciemną przeszłość i wielu wrogów wśród dawnych swoich kumpli...
Zobacz

Magnetic Sculptures
Media / Foto
Seria Magnetic Sculptures Honzy Zamojskiego składa się z przeskalowanych czarno-białych fotografii przedstawiających rzeźby wykonane z niewielkich magnesów. Artysta, odwołując się do idei i form architektury konstruktywistycznej, przywołuje jednocześnie nastrój i tonację znanego zbioru zdjęć Brassaïa „Les Sculptures de Picasso”.
Zobacz

INSIDE INSECT
Media / Foto
Projekt „INSIDE INSECT” to osobiste studium symbolicznego uniwersum stworzonego przez hiszpańskiego reżysera i scenarzystę Luisa Buñuela. Fotograf Jorge Fuembuena – poprzez perspektywę sztuki współczesnej i uważną analizę przyjętych przez Buñuela sposobów użycia obrazów i nadawania im funkcji – proponuje odbiorcy nowe spojrzenie na postać tego artysty.
Zobacz

AEON
Media / Foto
Szwajcarski fotograf Marcel Rickli szuka złotego środka między fotografią dokumentalną a sztuką. W swoim najnowszym projekcie, zatytułowanym „AEON", zestawia symboliczny charakter semiotyki nuklearnej z twardymi faktami dotyczącymi składowisk odpadów promieniotwórczych.
Czytaj

Przekrój poleca
Klub Komediowy TV
przekrój poleca / Różności
Jak łatwo się domyślić, także postaci zrodzone na scenie Klubu Komediowego dotknięte zostały przez pandemię. Grupa z nagła osieroconych bohaterów scenicznych postanowiła nadawać specjalną audycję: Klub Komediowy TV! Na żywo, z pustego lokalu przy placu Zbawiciela w Warszawie, w każdą sobotę o 19:03, na otwartym streamie. Zapraszamy!
Zobacz

ENJOY house
Media / Foto
Cykl nowojorskiej artystki Shelli Weiler ukazuje formy eskapistycznej rozrywki jako miejsca nieprzyjazne, nienadające się do zamieszkania. Oto tematy i przestrzenie powstające w wyniku pogoni za ideałami, w których miejsca mające służyć rozrywce buduje się wokół ich własnych braków.
Czytaj

archiwum
Jubileuszowy quiz Przekrój przez Przekrój
Do czytania / społeczeństwo
Zapraszamy do rozwiązania sentymentalnego testu i przekonania się, ile Państwo wiedzą o dawnym „Przekroju”.
Zobacz

Nic nowego pod słońcem
Media / Foto
Znany amerykański filozof i krytyk literacki Frederic Jameson powiedział kiedyś, że łatwiej jest wyobrazić sobie koniec świata niż koniec kapitalizmu. Do tej tezy odnosi się fotografka Kata Geibl.
Czytaj

listy od do
List do Redakcji – 2/2020
Kwartalnik / kultura
List nadesłany drogą mailową przez czytelniczkę poszukującą kontaktu do jednego z naszych redaktorów. Personalia do wiadomości redakcji, która załącza serdeczności dla Szanownej Pani (dane kontaktowe pachnącego redaktora również).
Czytaj

Utonąć w Oceanie Miłości
Kwartalnik / nauka
W miarę jak coraz lepiej poznawano ziemskie lądy, co bardziej skorzy do zabawy kartografowie oraz świeżo upieczeni adepci tej sztuki postanowili wziąć się do rysowania nieco mniej oczywistych map, przedstawiających idee zamiast miejsc i służących do wytyczania tras podróży odbywanych przez serca i umysły.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
W połowie drogi na Mt. Mitchell
Media / Foto
Arno Rafael Minkkinen, W połowie drogi na Mt. Mitchell, Burnsville w Karolinie Północnej, 2013 r.
Zobacz

Kobieta z kamyczkiem w sercu
Media / Wideo
Zapraszamy do obejrzenia animacji o Jance Ipohorskiej, współtwórczyni naszego pisma i wieloletniej zastępczyni Mariana Eilego. Legendarny Jan Kamyczek to ona właśnie, ale to tylko jedno z jej licznych redaktorskich wcieleń. Z okazji urodzin „Przekroju” przygotowaliśmy animację w całości poświęconą Jance.
Zobacz

Night Remains
Media / Foto
W swojej twórczości – obejmującej fotografie, rzeźby i instalacje wideo – Lovisa Ringborg wnika w sferę podświadomą, tworzy oniryczne scenariusze i sytuacje, a przy tym często stąpa wąską ścieżką pomiędzy pięknem a ohydą.
Zobacz

Ryciny
Media / Foto
Prace Malali Andrialavidrazany mają bardzo osobisty charakter, silnie odnosząc się do idei terytorium, której badaniu artystka poświęciła kilka lat. Przepełnia je troska o międzykulturowość, lokalność oraz wszelkie konstrukcje socjologiczne, ekonomiczne i polityczne, które choć odrobinę przeciwstawiają się postępującej globalizacji.
Zobacz

uwaga na klimat
Smog Wars
Media / Wideo
Podobnie jak wiele innych osób zainteresowałem się tym tematem dopiero w styczniu 2017 r., kiedy ogromna chmura smogu na 10 dni spowiła Warszawę – mówi Jonathan L. Ramsey, reżyser filmu „Smog Wars”
Zobacz

Opłatki
Media / Foto
Projekt Bownika narusza tabu, traktując opłatek jak zwyczajne podłoże do tworzenia rysunków, jednocześnie poprzez proces przeskalowania ukazuje, jak obiekty kultu, tracąc swój pierwotny kontekst, stają się zupełnie nową materią.
Zobacz

Nimfea
Media / Foto
Seria siedmiu kolaży, którą Wojciech Ireneusz Sobczyk wykonał w ramach przygotowanej przez wiedeńską galerię Krinzinger Projekte rezydencji na Węgrzech, stanowi część szerszego projektu artysty pt. Nimfea. Instrukcję do zrozumienia i odczytania tych prac stanowi Manuskrypt Wojnicza – jeden z najbardziej tajemniczych i nieodgadnionych rękopisów średniowiecza.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Antarktyda
Media / Foto
Pomiędzy bodźcem a reakcją istnieje niema przestrzeń. W tej przestrzeni mieści się nasza największa siła – siła wyboru.
Czytaj

archiwum
Test miłości: Możecie zmierzyć Wasze uczucia
Kwartalnik / społeczeństwo
Oto test, który pozwoli P.T. Czytelnikom sprawdzić, czy ich miłość przetrwa próbę czasu. Ten archiwalny materiał przetrwał ją całkiem nieźle.
Czytaj

Ahoj, przygodo!
Kwartalnik / społeczeństwo
„Pragnęliśmy własnego miejsca, w którym będziemy mogli się bawić, używać wyobraźni i spędzać czas z ludźmi pełnymi energii, spontaniczności i chęci – mówią o sobie Jan Ebert i Michał Pakuła. – Takimi ludźmi okazały się dzieci”. Przedstawiamy fundację Edukacja Przygodowa.
Czytaj

Przekrój roku 2019
Kwartalnik / społeczeństwo
Przegląd strasznych, śmiesznych, dobrych i złych wydarzeń 2019 roku.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 1/2020
Kwartalnik / kultura
„Może jestem głupi, ale wiem, co to miłość” – mówił Forrest Gump. Przedstawiamy zbiór cytatów o miłości
Zobacz

Spot radiowy
Świąteczny prezent od Przekroju
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego promującego zimowy numer kwartalnika.
Zobacz

Spot radiowy
Ekipa reporterska odwiedza Świętego Mikołaja
Media / Audio
Zapraszamy na krótką relację z krótkich odwiedzin.
Zobacz

Spot radiowy
Gdzie jest zima?
Media / Audio
Wiersz Marcina Orlińskiego interpretują (stęsknieni za zimą) Marek Raczkowski i Kinga Kosik-Burzyńska.
Czytaj

Przekrój poleca
Heródek w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
przekrój poleca / Artykuł
Przypuszcza się, że Karol Wójciak, zwany Heródkiem, stworzył kilkaset rzeźb. W kolekcjach muzealnych i prywatnych zachowało się około 150. Na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie zobaczymy znakomitą ich część. „Przekrój” poleca!
Zobacz

Paris Photo 2019
Media / Foto
Paris Photo to najważniejsze na świecie targi sztuki poświęcone w całości fotografii. Wydarzenie przyciąga tysiące gości, setki galerii oraz artystów. Przedstawiamy nasz wybór fotografii z tegorocznej edycji paryskich targów.
Zobacz

Przekrój poleca
Muzyka elektroniczna na Festiwalu Eufonie ♫
Media / Audio
Od 15 do 23 listopada odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. O muzyce elektronicznej na tym wydarzeniu opowiada Marek Horodniczy.
Zobacz

Powinno być dobrze.
Media / Foto
Młodzi ludzie mają szczególne miejsce w historii Wrześni. To oni byli bohaterami Strajku Dzieci Wrzesińskich, który stał się symbolem walki młodzieży o wolność, tak jednostki, jak i całej ojczyzny. Niemal 120 lat po tych wydarzeniach, zaproszona do realizacji Kolekcji Wrzesińskiej Zuza Krajewska postanawia przyjrzeć się współczesnemu pokoleniu młodych wrześnian, młodych Polaków.
Zobacz

Lola van der W.
Media / Foto
Wojtek Wieteska stara się zrozumieć psychologię kobiety sportretowanej w 1460 roku wykorzystując reprodukcję obrazu van der Weyden’a i interpretując ją przy pomocy fotografii. Reprodukcja podróżuje z artystą po świecie i jest przez niego fotografowana w odmiennych scenografiach, w towarzystwie rekwizytów lub różnego oświetlenia.
Czytaj

Przekrój poleca
O edukacji w sposób kreatywny
przekrój poleca / Artykuł
Zapraszamy do Muzeum Polin w Warszawie – 26 października odbędzie się tam Konferencja Edukacji Kreatywnej, podczas której zostaną przedstawione szkoły i rozwiązania podchodzące do edukacji w nowy, twórczy sposób. Gościem specjalnym będzie Sir Ken Robinson.
Czytaj

Przekrój poleca
Tomasz Wiśniewski i Joanna Grochocka w Klubie Komediowym
przekrój poleca / Różności
Zapraszamy na spektakl inspirowany zbiorem zupełnie nowych biografii znanych i lubianych postaci, sportetowanych przez Tomasza Wiśniewskiego i narysowanych przez Joannę Grochocką w „Historiach nie do końca zmyślonych”, wydanych nakładem Wydawnictwa Fundacja Przekrój
Czytaj

Przekrój pyta, Bohdan Butenko odpowiada
Do czytania / kultura
Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość, dlatego dziś znów obejrzyjmy to, co dla nas narysował.
Czytaj

Gratulujemy Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla!
Do czytania / kultura
A w naszym zimowym numerze jej nigdy niepublikowane po polsku opowiadanie „W nocy z soboty na niedzielę”.
Zobacz

Heliografie
Media / Foto
W Heliografiach, nowym cyklu prac Nicolasa Grospierre’a, fotograf porzuca jeden zeswych ulubionych tematów – architekturę – by zaprezentować prace, które można byuznać za antytezę Bressonowskiego „decydującego momentu”.
Czytaj

Przekrój poleca
Usłyszeć drzewo – instalacja „Usłyszane”
przekrój poleca / Artykuł
Od niedzieli 20 października przez czas trwania Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej na Osiedlu Jazdów oddajemy głos drzewom. Przygotowana przez Zuzannę Koftę i Fundację PRZEKRÓJ instalacja dźwiękowa „Usłyszane" opowiada o różnych aspektach życia drzew, pokazuje roślinne sposoby komunikacji, nawiązywania kontaktu, współpracy.
Zobacz

Kolory straconego czasu
Media / Foto
W wizji Bownika wyraziste, nasycone kolory ptasiego upierzenia rozpłynęły się i zamieniły w wirujące widmo spektroskopowe. Wymarłe ptaki powróciły do życia w formie tajemniczego, rzucającego cienie spektrum.
Zobacz

uwaga na klimat
Greta Thunberg: wykorzystajmy przyrodę do walki ze zmianą klimatu
Media / Wideo
Z okazji Światowego Tygodnia dla Klimatu zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym Greta Thunberg i George Monbiot wyjaśniają, jak powinniśmy wykorzystać przyrodę do walki ze zmianą klimatu.
Czytaj

Jak można posiąść rozległą wiedzę tradycyjnej krija jogi?
Kwartalnik / społeczeństwo
W Europie i na świecie nieustannie organizuje się wiele seminariów kriya-jogi. W Polsce najbliższe odbędzie się jesienią tego roku. Podczas weekendowego spotkania wszyscy chętni poznają pięcioraką ścieżkę Babaji Kriya Yoga.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Drwale
Media / Foto
Do połowy XIX w. o kalifornijskich sekwojach wiedzieli tylko mieszkający w okolicy Indianie. W 1852 r. na 92 olbrzymie drzewa natrafił myśliwy Augustus T. Dowd. Sekwojami z hrabstwa Calaveras natychmiast zainteresowali się spekulanci. Pierwszą z nich, którą nazwano Gigantycznym Drzewem, ścięto 27 czerwca 1853 r.
Zobacz

Artykuł z Kwartalnika
Zdjęcia ostatnie
Media / kultura
Przedstawiamy fotografie znanych osób wykonane niedługo przed ich śmiercią.
Czytaj

Przekrój lata 2019
Kwartalnik / społeczeństwo
Wesołe, smutne, dobre i złe, dziwne i niedziwne wiadomości wybrane dla Państwa przez redakcję „Przekroju”.
Czytaj

My, Ziemianie
Kwartalnik / nauka
Hipotetyczny organizm, od którego pochodzić może całe ziemskie życie, nazywany po angielsku LUCA (last universal common ancestor), żył ponad 4 mld lat temu.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 4/2019
Kwartalnik / kultura
Jesienią często myślimy o rzeczach ostatecznych. Z tej okazji przedstawiamy garść sentencji o życiu, śmierci i związanych z nią rozterkach.
Czytaj

listy od do
Listy od: Children's Letters to God
Kwartalnik / społeczeństwo
Tym razem w rubryce listy do Pana Boga. W jakich sprawach ludzie się do Niego zwracają? Zachęcamy do lektury.
Czytaj

Przekrój poleca
VI Ogólnopolski Turniej Krzyżówek z „Przekrojem”
przekrój poleca / Krzyżówki
Popularny kwartalnik na osiem liter zaprasza na szóstą odsłonę Ogólnopolskiego Turnieju Rozwiązywania Krzyżówek.
Zobacz

Spot radiowy
Marek Raczkowski poleca: „Historie nie do końca zmyślone” ♫
Media / Audio
Fundacja PRZEKRÓJ ma zaszczyt zaprezentować nową książkę Tomasza Wiśniewskiego!
Zobacz

Spot radiowy
O śmierci, nie tylko na wesoło ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego jesienny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Jesień to świetna pora, aby zakochać się w... ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego jesienny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Mimo jesieni ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego jesienny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Jesienny rebus ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego jesienny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Tłumacz kociego języka ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego jesienny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Jesienne onomatopeje ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego jesienny numer Przekroju!
Zobacz

Internety
Media / Foto
Sieć internetowa, mimo że powszechnie dostępna, jako byt wirtualny pozostaje nieuchwytna. Jej wizualizacja (czyli to, co znamy jako Internet) jest zbiorem niebieskich obrazów sugerujących cyfrową nowoczesność. Pod tymi wyobrażeniami kryją się jednak adresy firm, które zajmują się usługami i obsługą Internetu.
Czytaj

Kolonie dla dorosłych
przekrój poleca / Różności
Dyskusje, zabawy, debaty, koncerty, spacery – to wszystko czeka tych, którzy wybiorą się z nami na Kolonie dla dorosłych nad Wilgą. Impreza odbędzie się w najbliższy długi weekend, 15-18 sierpnia.
Zobacz

Wieczne lato
Media / Foto
Fokas odważnie rozbiera pozujących mu przyjaciół, lecz daleko mu do seksualizowania portretowanych ciał. Artysta poszukuje fizycznych i przestrzennych napięć, tworząc przewrotne i surrealistyczne choreografie przyciągania, uwodzenia, oderwania i oporu. Jego modele flirtują z koncepcjami autonomii i bezradności, często towarzyszy im niepokój i poczucie niepewności.
Czytaj

Przekrój poleca
Kurs kreatywnego pisania w Krakowie
przekrój poleca / Różności
Jesteś początkującą pisarką lub pisarzem i chcesz udoskonalić swoje umiejętności? Zapraszamy na warsztaty kreatywnego pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Zajęcia z pisania reportaży, wspomnień, niecodziennych form poetyckich oraz prozy poprowadzą m.in. Małgorzata Rejmer, Jacek Dehnel, Roma Ligocka, a także redaktorzy „Przekroju” Marcin Orliński i Łukasz Kaniewski.
Zobacz

Laniakea
Media / Foto
Fotogramy Sławomira Pawszaka genetycznie wpisują się w nurt eksperymentów wykorzystujących „rysowanie”, a właściwie „malowanie światłem”. Niewątpliwie najbliżej im do heliografik Hillera, ale nie tyle z uwagi na zastosowaną technikę, ile ideę.
Czytaj

Konkurs „Lato w domkach”
przekrój poleca / Różności
Jeszcze przez ponad tydzień można zgłaszać projekty w konkursie na działalność społeczną, edukacyjną i kulturalną w trzech ogrodach i domkach fińskich znajdujących się na warszawskim Osiedlu Jazdów. Trwa także zbiórka społecznościowa, której celem jest odnowienie jazdowskich pustostanów.
Czytaj

„Przekrojowi” artyści na wystawie o modzie w Galerii IFF
przekrój poleca / Różności
Już od dziś w warszawskiej Galerii IFF można oglądać wyjątkową wystawę pokazującą rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia, a na niej fotografie m.in. artystów związanych z „Przekrojem”.
Zobacz

Rubedo
Media / Foto
Punktem wyjścia dla eseju wizualnego „Rubedo”, zrealizowanego w formie trójkanałowej animacji, jest kuratorski projekt Jakuba Woynarowskiego „Echoes” z 2014 roku oraz towarzyszący mu wykład performatywny „Redrum”, przygotowany we współpracy z Kubą Mikurdą.
Czytaj

Przekrój poleca
V Ogólnopolski Turniej Rozwiązywania Krzyżówek z „Przekrojem”
przekrój poleca / Krzyżówki
Będziemy główkować już po raz piąty. Krzyżówka to rozrywka zdrowa!
Czytaj

Przekrój wiosny 2019
Kwartalnik / społeczeństwo
Ważne wiosenne wydarzenia wybrane dla Państwa przez redakcję „Przekroju”.
Czytaj

Dzikość w sercu
Kwartalnik / nauka
Ocalenie najdzikszych miejsc w Polsce – o tym marzy i do tego dąży Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze.
Czytaj

archiwum
Humor starych zeszytów
Kwartalnik / kultura
„Herkules był tak silny, że szkoda słabych słów, aby to opisać.” czyli mądrości ze szkolnych zeszytów.
Czytaj

listy od do
Listy do Redakcji – 3/2019
Kwartalnik / kultura
Przypominamy list z 1967 r., w którym czytelnik zachwycał się pewnym uroczym sportem wodnym.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Wtorek – sobota cz. I i II
Media / Foto
Fotografia sławnego duetu artystów, Mariny Abramović i Ulaya z 1986 r.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 3/2019
Kwartalnik / kultura
Myśli ludzi wielkich, średnich i psa Fafika.
Czytaj

Pojedynek kulinarny „Przekroju” i „Tygodnika Powszechnego”
przekrój poleca / Artykuł
Dwie drużyny, dwa długie stoły na środku skweru Dialogu na osiedlu Jazdów. I pojedynek kulinarny na chochle i kuchenne noże. Drużyna „Tygodnika Powszechnego” i drużyna kwartalnika „Przekrój” stanęły naprzeciw siebie i zaczęły gotować. Z jakich składników – tego zawodnicy dowiedzieli się w ostatniej chwili. Jaki był rezultat – trzeba zapytać gości festiwalu Laba, który odbył się w ubiegły weekend w Jazdowie.
Zobacz

Zupa z kręgosłupa i faszerowane króliki
Media / Foto
Kilka lat temu przestałam jeść mięso. Moja decyzja nie wynikała ani z przesłanek ekologicznych, ani etycznych, mogłam jedynie zgadywać, jaki mechanizm osobistej eschatologii sprowokował mój wybór żywieniowy. – Ksenia Yurkova
Czytaj

Laba – święto czasu wolnego!
przekrój poleca / Różności
Wszystkich spragnionych wytchnienia, zagonionych i niecierpliwych jeszcze przed oficjalną premierą letniego „Przekroju” zapraszamy na Labę, festiwal czasu wolnego, który Fundacja Przekrój organizuje wspólnie z Otwartym Jazdowem. 8 i 9 czerwca będzie można spotkać się z redakcją kwartalnika w ogrodach na warszawskim Jazdowie, porozmawiać przy lemoniadzie albo pomedytować na trawie.
Zobacz

Przekrój wychodzi po angielsku - Przekrój Magazine
Media / Wideo
Animacja przygotowana przez agencję interaktywną Huncwot.
Zobacz

Mikado
Media / Foto
Cykl Mikado jest kolejnym etapem mojej wieloletniej praktyki fotograficznej i obserwacji procesu twórczego. Przez ostatnie 15 lat technika cyfrowej obróbki obrazu nabrała dla mnie decydującego znaczenia. W projekcie Mikado, poruszając się w obszarze eksperymentu z formą, skoncentrowałem się na samym procesie twórczym i medium. – Igor Omulecki
Czytaj

Otwarte dziedzińce na Górczewskiej
przekrój poleca / Różności
Już dziś rozpoczyna się Festiwal Hipolita i Ludwiki, nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. W niedzielę na cały dzień dla gości otworzą się dziedzińce ceglastych kamienic Kolonii Wawelberga – zabytkowego osiedla przy ul. Górczewskiej 15 w Warszawie.
Zobacz

Jedna trzecia
Media / Foto
Konsumencka decyzja o wyborze danego produktu żywnościowego to nie tylko kwestia stylu życia – może być ona uważana za wybór polityczny. Każdy produkt ma własną wyjątkową historię, kształtowaną przez różne czynniki, jak sposób produkcji, transportu, ślad węglowy czy zapotrzebowanie na wodę.
Czytaj

Wyszliśmy po angielsku!
Do czytania / kultura
Po 74 latach od narodzin magazyn „Przekrój” zadebiutował w angielskiej odsłonie jako „Przekrój Magazine”. Od 22 maja 2019 r. na stronie przekroj.pl/en znajdą Państwo najlepsze artykuły, eseje, reportaże, felietony powstałe w redakcji naszego pisma, a także nowe treści zamówione specjalnie do wersji angielskojęzycznej.
Czytaj

Przekrój poleca
Zapraszamy na „Przekwit"!
przekrój poleca / Różności
Trwa szóste wielkie wymieranie. Z naszej planety znikają organizmy, które zamieszkiwały ją od setek tysięcy lat, na długo przed nami. Wydarzenie „Przekwit” w Ogrodzie Botanicznym UW, organizowane już jutro w ramach warszawskiej Nocy Muzeów, to próba performatywnego zwrócenia uwagi na trwającą katastrofę ekologiczną za pomocą sztuk wizualnych, muzyki i opowieści.
Zobacz

Migrant. Uciekający ptak
Media / Foto
„Migrant” buduje narrację o kolejach życiowego losu małego egzotycznego ptaka, ale jednocześnie dotyczy takich zagadnień jak: relacja człowieka ze zwierzętami, konsekwencje postępującej urbanizacji oraz wysiłki zmierzające do stworzenia społeczeństwa idealnego.
Zobacz

Ostatnia podróż nieśmiertelnej kobiety
Media / Foto
Cykl Davida Fathi przedstawia Henriettę Lacks w stanie zawieszenia między utraconym życiem, a perspektywą nieśmiertelności. Przestrzeń graniczna rozdziela wyzysk i uznanie, to, co śmiertelne a nieśmiertelne, naukowe i afektywne, polityczne i osobiste, empiryczne i metafizyczne.
Zobacz

The Bequest
Media / Foto
W swojej pracy Maria Loboda wykorzystuje istniejące mity, rytuały, symbole oraz obrazy z różnych systemów wierzeń, kultur i epok, czyniąc je częścią swojej twórczości.
Zobacz

Spot radiowy
Diabel z Mokotowa ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Czy dzieci uratują świat? ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Kiedy dziewczynka ratuje świat... ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Dziecięcy poradnik dla dorosłych ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
O dwóch Grekach, co szukali Przekroju ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Golas w urzędzie ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Diabelskie zagadki ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Jakie są granice między sztuką a pornografią? ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego letni numer Przekroju!
Czytaj

„Przekrojowa” majówka w Cieszynie
przekrój poleca / Różności
Od 27 kwietnia w Cieszynie i Czeskim Cieszynie trwa przegląd filmów Kino na Granicy. Majówkę spędza tam również Fundacja PRZEKRÓJ. Zapraszamy do kiosku „Przekroju”, na spektakl improwizowany oraz na spotkanie z redakcją!
Zobacz

Nightflight to Venus
Media / Foto
Fluorescencyjne fotografie z cyklu Nightflight to Venus przywodzą na myśl zdjęcia tropikalnej fauny i flory czy organizmów zamieszkujących rafy koralowe, które możemy oglądać w filmach przyrodniczych. „Lubię o nich myśleć jako o rozpasanej fotografii przyrodniczej – przyznaje Maurycy Gomulicki. – To projekt jednoznacznie, choć w sposób nieoczywisty, erotyczny."
Zobacz

Na powierzchni
Media / Foto
Richard Avedon był zafascynowany tym, jak wielkie możliwości otwiera przed nim fotografia: ten rodzaj sztuki pozwalał mu nie tylko oddać osobowość modeli, ale wręcz tchnąć w nich życie. Zdaniem fotografa pozy, nastroje, fryzury, ubrania i akcesoria stanowiły kluczowy element obrazu, ujawniający to, co dotąd pozostawało ukryte.
Zobacz

Artykuł z Kwartalnika
Czy „ja” to ja? ♫
Media / Audio
Psycholog Bruce Hood tłumaczy Tomaszowi Stawiszyńskiemu, że wszechświaty równoległe albo 23 wymiary rzeczywistości nie są dla naszych ograniczonych mózgów. Za to religia i magia – jak najbardziej.
Zobacz

muzyka
Wiosenny Przekrój Bartosza Webera ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania dźwiękowej ilustracji wiosennego numeru „Przekroju", której autorem jest Bartosz Weber: współzałożyciel grup Mitch&Mitch, Baaba, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, związany z wytwórnią Lado ABC i naszym cyklem Przekrój prosi do tańca!
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Upadające anioły
Media / Foto
Fotogram wykonany w technice cyjanotypii autorstwa francusko-amerykańskiej artystki Nancy Wilson-Pajic.
Czytaj

Dźwięk, który budzi moce
Kwartalnik / społeczeństwo
Powtarzanie mantr ma prowadzić do oczyszczenia umysłu, uspokojenia go albo zaktywizowania energii. Tłumaczymy, czym jest „om”, najsłynniejsza i najświętsza sylaba hinduizmu.
Czytaj

Jak można posiąść rozległą wiedzę tradycyjnej kriya-jogi?
Kwartalnik / społeczeństwo
W Europie i na świecie nieustannie organizuje się wiele seminariów kriya-jogi. W Polsce najbliższe odbędzie się jesienią tego roku. Podczas weekendowego spotkania wszyscy chętni poznają pięcioraką ścieżkę Babaji Kriya Yoga.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Enklawa
Media / Foto
„Enklawa” Richarda Mosse’a dokumentuje trwający od 1998 r. konflikt w Demokratycznej Republice Konga. Zdjęcia zostały wykonane w technice, która nadaje zielonemu krajobrazowi odcienie lawendy, szkarłatu i różu.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 2/2019
Kwartalnik / kultura
Myśli ludzi wielkich, średnich i psa Fafika – tym razem świadomościowe.
Czytaj

Wywabiona z jaskini
Kwartalnik / kultura
Po sporze ze swoim bratem, bogiem wiatru i burzy Susanoo, urażona bogini słońca Amaterasu ukryła się w jaskini. Na ziemi zapanowała ciemność, co na dłuższą metę było nieznośne.
Czytaj

IV Ogólnopolski Turniej Rozwiązywania Krzyżówek z „Przekrojem”
przekrój poleca / Krzyżówki
Popularny kwartalnik na osiem liter zaprasza na czwartą odsłonę Ogólnopolskiego Turnieju Rozwiązywania Krzyżówek.
Zobacz

Matrix-Sratrix
Media / Foto
Przeplatające się w kolażach Brzeżańskiej obrazy wprawiają widza w dysonans poznawczy – tematyka rozrywkowa staje w sprzeczności z treściami poważnymi, niekiedy drastycznymi. Żaden obraz w pracach artystki nie istnieje niezależnie – tak jak żadne zjawisko nie może zostać odarte z kontekstu, w jakim się wydarza.
Zobacz

Spot radiowy
Bajka o Misiu Yogi ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Wiosenny numer! ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Krzyżówka to rozrywka zdrowa i tania ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Wolałbym o tym nie mówić
Media / Foto
Jedną z pierwszych prac, które chciałem zrobić na tę wystawę była bardzo duża fotografia ciągnącego się po horyzont pola rzepaku. Inspiracją była przestroga mówiona dzieciom: “Nie patrz na rzepak w słońcu!”. Spodobała mi się groźba przemocy wizualnej zawarta w tych słowach. Od patrzenia w ostrym słońcu na jaskrawo żółty rzepak podobno można oślepnąć.
Zobacz

Spot radiowy
Wydech, wdech... ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Ptaszki ćwierkają o nowym Przekroju! ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Wiośnie butki chlupocą ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Wiosenne łamigłówki ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
W którą stronę kręci się ziemia? ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Jak zachowywać się w parku wiosną? ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Spot radiowy
Ptasie radio: przegląd prasy ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego wiosenny numer Przekroju!
Zobacz

Subiektywny atlas architektury modernistycznej
Media / Foto
Nicolas Grospierre to jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografów, którego zdjęcia z dwóch serii „Modern Forms” i „Modern Spaces” po raz pierwszy będzie można zobaczyć na wystawie w Instytucie Fotografii Fort. Oba cykle doczekały się już książkowych wydań i pokazywane były za granicą, lecz nie są dobrze znane polskiej publiczności.
Czytaj

Zastrajkujmy dla Ziemi!
przekrój poleca / Różności
„Przekrój” zachęca do udziału w pierwszym Strajku dla Ziemi (Earth Strike). Protest przeciwko zmianom klimatu odbędzie się dzisiaj w Warszawie i innych polskich miastach. Pokażmy, że mamy dużo energii do walki o natychmiastowe i sprawiedliwe zmiany polityki klimatycznej na całym świecie, w szczególności o pilną transformację energetyczną Polski.
Zobacz

Rewers
Media / Foto
Bownik od dwóch lat dokumentuje ubrania znajdujące się w zbiorach muzealnych w Polsce, na Białorusi i w Rosji. Korzystając z konwencji fotografii muzealnej, włącza swoje obrazy w obiektywny zapis. Jednak zdjęcia artysty nie wpisują się w znane historyczne narracje. Przedstawiają gest odwrócenia ubrań na lewą stronę, symbolicznie przywołując możliwość dostrzeżenia ukrytych znaczeń.
Czytaj

Plakatem w codzienność
przekrój poleca / Różności
Plakaty będące osobistą reakcją na wydarzenia zarówno z życia prywatnego, jak i z pierwszych stron gazet od jutra będzie można obejrzeć na wystawie w Poznaniu. Ich autorką jest prowadząca „Przekrojową” rubrykę „Ładne strony” Justyna Machnicka.
Zobacz

Relacja wideo z trzeciej edycji imprezy Przekrój prosi do tańca!
Media / Wideo
W trzeciej edycji wydarzenia, tworzonego z myślą o wszystkich sympatykach pląsów, którzy identyfikują się jako Przekrój-friendly i Przekrój-curious, zaprosiliśmy Państwa do Nieba, w sensie zarówno metaforycznym, jak i dosłownym.
Zobacz

Pływacy
Media / Foto
Amerykański fotograf Larry Sultan w latach 1978–1982 fotografował ludzi uczących się pływać na kilku basenach jego rodzinnego San Francisco. W swoich pracach artysta łączy reportaż z fotografią inscenizowaną, tworząc w ten sposób wizje psychologicznych i fizycznych krajobrazów życia mieszkańców amerykańskich przedmieść.
Zobacz

Kryształ bez miłości
Media / Foto
Kristall ohne Liebe (dosłownie „Kryształ bez miłości”) to wizualna podróż w pełen mistycyzmu świat równoległy. Alexander Binder stworzył serię fotografii, na których pokazuje psychodeliczną rzeczywistość uchwyconą przez szkła samodzielnie zrobionych soczewek, pryzmatów i kryształów.
Zobacz

Venus z tamaryndowca
Media / Foto
W swoich pracach Katarzyna Przezwańska odnosi się do przyrody i do architektury. Łączy oba te pola w dążeniu do poprawy jakości ludzkiego życia i próby uczynienia swej sztuki użyteczną. Obiekty, jakie tworzy z wykorzystaniem części świata organicznego, pretendują do miana nowych, niezależnych form natury.
Zobacz

Spot radiowy
Ciało niech w fotel się zapada. Nie myśl, że tak nie wypada... ♫
Media / Audio
Spot radiowy promujący relaks i zimowy numer Przekroju.
Zobacz

Maski
Media / Foto
Maska pojawia się w twórczości Przemka Branasa zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym, pełniąc funkcję narzędzia subtelnej gry z odbiorcą.
Czytaj

Gramy dla WOŚP!
Do czytania / społeczeństwo
Trzy aukcje „Przekroju” na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: rysunek Marka Raczkowskiego, prenumerata kwartalnika ważna przez wszystkie zimy, lata, jesienie i wiosny do końca świata (i jeden dzień dłużej) oraz praktycznie niedostępny na rynku kalendarz zdzierak.
Zobacz

Ciało poza czasem
Media / Foto
Étienne-Jules Marey to genialny francuski fizjolog, któremu w niezwykle estetyczny sposób udało się uchwycić ślad tego, co nieuchwytne – ruchu i czasu – dzięki czemu wzbogacił i sztukę, i naukę.
Zobacz

Ogród cudów natury
Media / Foto
Na początku XIX w. fotografia stawała się coraz powszechniejszym medium artystycznym, co zachęcało do eksperymentów, popularność zyskało m.in. fotografowanie okazów botanicznych. Pochodzące z początku zeszłego wieku fotografie niemieckiego artysty i wykładowcy Karla Blossfeldta pomimo upływu lat w pełni zachowały swój wdzięk i wydają się uderzająco współczesne.
Zobacz

Spot radiowy
Pod kocykiem czytaj Przekrój! ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego, promującego zimowy numer Przekroju. Do czytania kwartalnika zachęca Marek Raczkowski.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
LAS I
Media / Foto
Zdjęcie LAS I z serii SUCCESSIONS (GLOW), 2015 r., Katrin Koenning
Czytaj

Przekrój roku 2018
Kwartalnik / społeczeństwo
Smutne, śmieszne, wzniosłe i groteskowe wydarzenia z całego roku wybrane przez redakcję „Przekroju”
Czytaj

Trzy islandzkie wiersze
Kwartalnik / kultura
Przedstawiamy zimowe wiersze prosto z Islandii m.in. o tym, że śnieg nigdy nie topnieje w małżowinach trolli.
Czytaj
Kto to powiedział?

Kto to powiedział?
Zastanów się i odpowiedz
Kwartalnik / kultura
Czytelniku, zapraszamy do zabawy! Dopasuj myśli o czasie z ich autorami. Na samym dole znajdziesz odpowiedzi.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 1/2019
Kwartalnik / kultura
Myśli o czasie, który według Mrożka „jest zawsze aktualny”.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Ziemia wyjałowiona
Media / Foto
„Sleeping with the Devil” (Śpiąc z diabłem) to projekt kanadyjskiego fotografa Aarona Vincenta Elkaima. W tym poruszającym cyklu zdjęć Elkaim przygląda się życiu Indian z osady Fort McKay położonej nad rzeką Athabasca w Kanadzie. Na zdjęciach widać, jak kopalnie odmieniły piękny niegdyś krajobraz Alberty.
Zobacz

Spot radiowy
Proponujemy odtrutkę na zimę! ♫
Media / Audio
Marek Raczkowski zdradza sposób, jak radzić sobie z zimową aurą.
Zobacz

Spot radiowy
Żyjemy w intelektualnym smogu... ♫
Media / Audio
Do czytania zimowego numeru Przekroju zachęca Marek Raczkowski.
Czytaj

III Ogólnopolski Turniej Krzyżówek
przekrój poleca / Krzyżówki
W niedzielę 9 grudnia będziemy główkować już po raz trzeci. Krzyżówka to rozrywka zdrowa!
Czytaj

Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie...
przekrój poleca / Różności
Zapraszamy na 10. edycję Narracji. Późną jesienią w listopadowy wieczór warto wyjść z domu i odkryć gdańską Oliwę.
Czytaj

Ćwiczenia z abstrakcji i filozofii
przekrój poleca / Różności
Nauka i wiedza nie są cięższe niż hantle w siłowni. Poćwiczmy z abstrakcyjnymi pojęciami. Pomędrkujmy, pogłówkujmy, a nawet zabłądźmy! – zachęcają organizatorzy 3. Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej, który już w niedzielę rozpoczyna się w warszawskim Osiedlu Jazdów. „Przekrój” jest partnerem wydarzenia. Zapraszamy!
Zobacz

Spot radiowy
O szyby deszcz dzwoni... ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego zapowiadającego jesienny numer „Przekroju".
Zobacz

Spot radiowy
Plotki z księżyca ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania spotu radiowego zapowiadającego jesienny numer „Przekroju".
Czytaj

Służba leśna (i dobrego humoru)
przekrój poleca / Różności
Zapraszamy na podwójny wieczór z Klubem Komediowym. Znowu będziemy się śmiać...
Zobacz

Relacja wideo z drugiej edycji imprezy Przekrój prosi do tańca!
Media / Wideo
Przedstawiamy relację wideo z drugiej edycji imprezy Przekrój prosi do tańca, która odbyła się 5 października 2018 roku.
Zobacz

muzyka
Obecność obowiązkowa ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania muzycznej zapowiedzi festiwalu Unsound. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Presence”.
Czytaj

muzyka
Nie ma u nas nawyku słuchania muzyki współczesnej
przekrój poleca / Różności
Trwa 61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Z tej okazji przypominamy archiwalny wywiad z 1981 roku z Zygmuntem Krauze, którego kompozycje nie raz słyszeliśmy na festiwalu.
Czytaj
Osobiste pamiętniki dźwiękowe
Do czytania / kultura
„Nie chcielibyśmy używać słowa rodzinny, ale ludzie tutaj są skazani na siebie przez kilka dni, spędzają festiwal w pięknych górach, przebywają blisko z artystami, uczestniczą w dyskusjach.” O odbywającym się w Sokołowsku festiwalu Sanatorium Dźwięku, Filipowi Lechowi, opowiadają jego kuratorzy – Zuzanna Fogtt i Gerard Lebik.
Czytaj

Przekrój lata 2018
Kwartalnik / społeczeństwo
Akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang, Pussy Riot na mistrzostwach świata w piłce nożnej, poszukiwania pytona w Warszawie oraz urodziny Wojciecha Plewińskiego – czyli przegląd najważniejszych wydarzeń lata 2018.
Czytaj

Ankieta: Czy jesteś w 100% kobietą/mężczyzną?
Kwartalnik / społeczeństwo
Odpowiedzi na poniższe pytania testu mają wskazać, w jakim stopniu jesteś kobieca, względnie – w jakim stopniu jesteś męski. Czy – w przypadku gdy jesteś kobietą – nie zdradzasz jakichś cech typowych dla mężczyzny i odwrotnie.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 4/2018
Kwartalnik / kultura
Cytaty dotyczące wegetarianizmu.
Czytaj

II Ogólnopolski Turniej Rozwiązywania Krzyżówek z Przekrojem
przekrój poleca / Krzyżówki
Niech wygra najlepszy! Po raz drugi.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Barwy w rezerwacie
Media / Foto
Boliwijski rezerwat Eduardo Avaroa, położony w południowo-zachodnim rejonie kraju, tuż przy granicy z Chile, słynie z czynnych wulkanów, gorących źródeł, gejzerów i fumaroli. Jego piękno na fotografiach ujęła młoda, polska fotografka Sonia Szóstak.
Czytaj

muzyka
Pamiętniki dźwiękowe
przekrój poleca / Artykuł
O odbywającym się w Sokołowsku festiwalu Sanatorium Dźwięku, Filipowi Lechowi, opowiadają jego kuratorzy – Zuzanna Fogtt i Gerard Lebik.
Czytaj
Jak wygląda Bóg?

Jak wygląda Bóg?
Warsztaty dla dzieci
przekrój poleca / Różności
Czym różnią się wyobrażenia bogów i bogiń w różnych zakątkach świata? Skąd biorą się te przedstawienia? Czy łatwo jest pokazać to, co boskie?
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 3/2018
Kwartalnik / kultura
„Wszelka przyjemność jest dobra, ale nie każda jest godna wyboru”, „Głównym składnikiem szczęścia, ale nie jedynym, jest radość życia” i inne cytaty.
Czytaj

Przekrój wiosny 2018
Do czytania / społeczeństwo
Smutne, śmieszne, wzniosłe i groteskowe wydarzenia z wiosny wybrane przez redakcję „Przekroju”
Czytaj

Psychozabawa inna niż inne
Kwartalnik / kultura
Dzięki temu testowi (z 1966 r.!) możesz się dowiedzieć, Czytelniku, czegoś ciekawego o kimś z Twojego otoczenia.
Czytaj

Wyniki konkursu dla ilustratorów
przekrój poleca / Różności
Spośród tysiąca prac nadesłanych w konkursie dla ilustratorów jury postanowiło przyznać główną nagrodę Pani Aleksandrze Leszczyńskiej. Gratulujemy!
Czytaj

Klub Komediowy z „Przekrojem” w Poznaniu
przekrój poleca / Różności
Znów będziemy śmiać się z samych siebie!
Czytaj

Dla głowy i ciała
All is one – czyli wszystko jedno
przekrój poleca / Różności
Spotkaliśmy się i okazało się, że jest nam ze sobą po drodze. My, czyli kwartalnik „Przekrój” i Otwarty Jazdów, zapraszamy na Labę, święto czasu wolnego.
Zobacz

Pierwszy marsz dżentelmenów
Media / Foto
Projekt fotograficzny Rafała Milacha wspierający powstawanie archiwum artystycznego Miasta i Gminy Września.
Zobacz

muzyka
Ilustracja muzyczna numeru wiosennego ♫
Media / Audio
Zapraszamy do wysłuchania miksu, inspirowanego wiosennym numerem „Przekroju”. Skompilował Filip Lech.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Nad Waldenem
Media / Foto
Cykl fotografii S.B. Walkera można czytać przez pryzmat jego książki – jako filozoficzną opowieść o życiu na granicy natury i kultury.
Czytaj

Dziś Dzień Czosnku!
Do czytania / społeczeństwo
Z okazji Dnia Czosnku życzymy wszystkim dużo zdrowia!
Czytaj

Haiku na wiosnę 2018
Do czytania / kultura
Dziś Światowy Dzień Poezji! Z tej okazji publikujemy kilka wiosennych haiku.
Czytaj

Przekrój zimy 2017/2018
Kwartalnik / społeczeństwo
Najczęściej wyszukiwane hasło w 2017 roku, telegramy w Belgii oraz piraci-czytelnicy – zapraszamy na Przekrój zimowych wydarzeń.
Czytaj

Myśli ludzi – 2/2018
Kwartalnik / kultura
Czemu cię zajmuje to, co się dzieje poza tobą? – pyta Marek Aureliusz.
Czytaj

Czy umiesz być młody?
Kwartalnik / kultura
Możesz mieć osiemdziesiątkę i być młodym duchem, i przeciwnie, czasem 20–30-letni są już niemal starzy. Jeśli chcesz przekonać się, ile masz tych lat duchowych, odpowiedz szczerze na 11 poniższych pytań, oblicz ilość punktów i porównaj z rozwiązaniem.
Czytaj

Pejzaż – rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe
przekrój poleca / Różności
Zapraszamy na spotkanie z aktorką Mają Komorowską i Barbarą Osterloff, autorką książki-rozmowy „Pejzaż…”, poświęconej pracy artystki.
Zobacz

Travelling
Media / Foto
Fotograf Wojtek Wieteska opisuje serię Travelling jako „historię miłosną z fotografią, z filmami, z książką, z kobietą, z krajobrazem, z martwą naturą, z ptakiem i z utraconym i odzyskanym rajem”.
Czytaj

Konkurs dla ilustratorów
przekrój poleca / Różności
Zadaniem konkursowym jest zilustrowanie „Małego reportażu” Tomasza Wiśniewskiego.
Czytaj

archiwum
Satelity krążą wokół Ziemi, a my wciąż gramy na fagocie
przekrój poleca / Wywiad
Dlaczego Mścisław Rostropowicz plątał się podczas wykonywania Koncertu wiolonczelowego? Co leży na półkach w radiowej „lodówce" oraz jak brzmi poezja Iłłakowiczówny po niemiecku? Przypominamy rozmowę z archiwum „Przekroju" z kompozytorem Witoldem Lutosławskim.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Pocałunek Saturna
Media / Foto
Jak mówi Carolyn Porco, wybitna amerykańska planetolog: „Żadna inna planeta nie wygląda tak surrealistycznie, jakby z innego świata. Patrząc, jak płynie po szkle teleskopu, możesz się poczuć, jakbyś odkrywała tajemnicę kosmosu”.
Czytaj

Rysunek Marka Raczkowskiego na aukcji WOŚP
przekrój poleca / Różności
Przekazujemy na aukcję WOŚP rysunek Marka Raczkowskiego „Za co kochasz Polskę?”.
Czytaj
Prenumerata „Przekroju” do końca świata i jeden dzień dłużej – regulamin
Do czytania / społeczeństwo
Redakcja „Przekroju” ma zaszczyt przekazać na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prenumeratę kwartalnika, ważną przez wszystkie zimy, lata, jesienie i wiosny do końca świata (i jeden dzień dłużej). Dodajemy też zestaw wydanych już numerów pisma oraz praktyczne „Przekrojowe” gadżety.
Zobacz

zdjęcie numeru
Siedzący niedźwiedź
Media / Foto
Tamas Dezso, Siedzący niedźwiedź (okolice Zarnesti), 2013 r.
Czytaj

archiwum
Otwieramy wrota!
przekrój poleca / Artykuł
Cyfrowe archiwum tygodnika „Przekrój” z lat 1945-2000 od dziś jest dostępne dla każdego. Rozrywka zdrowa i tania!
Czytaj

archiwum
O zegarkach
Kwartalnik / społeczeństwo
Prezentujemy tekst z archiwum z numeru 971/1963 r.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 1/2018
Kwartalnik / kultura
Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi cytatami
Czytaj

Przekrój roku 2017
Kwartalnik / społeczeństwo
Smutne, śmieszne, wzniosłe i groteskowe wydarzenia z całego roku wybrane przez redakcję „Przekroju”
Czytaj

Najstarszy wiersz miłosny...
Kwartalnik / kultura
...zapisany pismem klinowym na glinianej tabliczce około 2 tys. lat p.n.e.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Przez każdą minutę złości tracisz 60 sekund szczęścia
Media / Foto
Brytyjski fotografik Julian Germain przez osiem lat fotografował ciche, pełne kontemplacji życie Charlesa Snellinga, starszego pana mieszkającego samotnie w portowym mieście na południowym wybrzeżu Anglii.
Zobacz

Italia 1957
Media / Foto
Zdjęcia ze słynnej serii jeszcze słynniejszego fotografa, Wojciecha Plewińskiego.
Czytaj

Dziś urodziny szczecińskiego paszteciku!
przekrój poleca / Różności
Zachodni Pomorzanie swój tłusty czwartek (który w tym roku wypada w piątek) świętują 20 października. Cały ten zamęt w kalendarzu wywołał pasztecik szczeciński, bo tego właśnie dnia ta słona przekąska obchodzi urodziny.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Taniec Matisse’a
Media / Foto
Fotografia syryjskiego artysty Tammama Azzama
Czytaj

Przekrój lata 2017
Kwartalnik / społeczeństwo
O przyznaniu prawa do zawierania małżeństw parom jednopłciowym, Dniu Długu Ekologicznego, liczbie Polaków w Wielkiej Brytanii oraz innych wydarzeniach z lata 2017 r.
Czytaj

Nieliche porosty
Kwartalnik / nauka
Rustici pauperrimi, czyli „wiejska nędza” – tak Karol Linneusz pogardliwie nazywał porosty. Jest jednak człowiek, który organizmy te podziwia i wielbi. Dostrzega ich piękno, różnorodność, a nawet potrafi się od nich czegoś dowiedzieć. To Tristan Gooley, autor wydanego właśnie w Polsce „Przewodnika wędrowca”.
Czytaj

uwaga na klimat
Quo vadis, korniku?
Kwartalnik / nauka
Na 30 pytań o korniki, leśników i ekologów w Puszczy Białowieskiej odpowiadają dr hab. Rafał Kowalczyk, prof. dr hab. Piotr Tryjanowski oraz dr Michał Żmihorski.
Czytaj

Przykazania Lichaczowa
Kwartalnik / społeczeństwo
„Moralne przykazania Dymitra Lichaczowa” można znaleźć w Internecie na stronach niezliczonych rosyjskich szkół oraz w poradnikach „jak żyć”. Lichaczow, historyk literatury i kulturoznawca, sformułował je w dwóch wersjach: dla dzieci i młodzieży oraz dla inteligencji. Wybraliśmy dla Państwa jedną z nich (sami oceńcie którą).
Czytaj

dieta cud
Rydze pikantne, czyli krotofile Mikołaja Reja
Kwartalnik / społeczeństwo
Podajemy przepis na rydze z książki „Kuchnia literacka".
Czytaj

listy od do
Listy od Tadeusza Kościuszki do Wirydianny Fiszer
Kwartalnik / kultura
Tadeusz Kościuszko wysłał poniższy list do małżeństwa Fiszerów, czyli swojego adiutanta Stanisława Fiszera, szefa sztabu wojsk Księstwa Warszawskiego, oraz Wirydianny z Radolińskich Kwileckiej, secundo voto Fiszerowej. Wirydianna kochała się w Kościuszce, a w małżeństwie z Fiszerem widziała szansę na zbliżenie się do autora listu.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 4/2017
Kwartalnik / kultura
Einstein mawiał, że „los ludzkości, jako całości, będzie taki, na jaki ona zasługuje”. Zachęcamy do zapoznania się także z innymi wybranymi myślami.
Czytaj

Końskie różności
Kwartalnik / kultura
W dzisiejszym świecie koń zdecydowanie zszedł na dalszy plan, choć naszym przodkom trudno było sobie bez niego wyobrazić życie. „Końskie” wpływy zachowały się bardzo wyraźnie w przysłowiach, cytatach i legendach, które dla czytelników „Przekroju” zebraliśmy w „końskich różnościach”.
Czytaj
Przepraszamy za opóźnienie...
Kwartalnik / społeczeństwo
Czy kiedyś było lepiej? Drogi Czytelniku, porównaj swoje problemy z tymi, z którymi borykali się czytelnicy dawnego „Przekroju”.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 3/2017
Kwartalnik / kultura
Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi myślami.
Zobacz

Zdjęcia z kwartalnika
Bomba i koniec
Media / Foto
Choć dziś testy broni jądrowej są już nielegalne, światowe mocarstwa, głównie USA i Rosja, wciąż są w posiadaniu ponad 15 tys. głowic.
Czytaj

Przekrój wiosny 2017
Kwartalnik / społeczeństwo
Gdzie w tym roku odbędzie się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu dowiecie się z przeglądu wydarzeń wiosennych.
Czytaj

Jednorożec na konferencji
Kwartalnik / społeczeństwo
Nudne zebrania są plagą życiową. W Anglii wynaleziono jednak radykalny środek, który z każdego posiedzenia czyni znakomitą zabawę intelektualną. Przeczytajcie artykuł o tym, zamieszczony w poważnym angielskim piśmie „The Economist”.
Czytaj

Jaki jest mój ojciec?
Kwartalnik / społeczeństwo
Dwaj dziennikarze – Marian Marzyński i Tadeusz Proć – w 1960 r. urządzili klasówki w kilkunastu szkołach, prosząc o wypracowanie na temat „Jaki jest mój ojciec”. Powtórzyliśmy ten eksperyment w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdwinie i Szkole Podstawowej nr 357 w Warszawie. Czytajcie i się wzruszajcie! Nie tylko ortografią.
Czytaj

Chleb sodowy Flavii Borawskiej
Kwartalnik / społeczeństwo
Przepis na pyszne pieczywo. Zachęcamy do wypieku!
Czytaj

Warsztaty plastyczne z Markiem Raczkowskim
przekrój poleca / Różności
W ramach finisażu wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędą się bezpłatne zajęcia z głównym rysownikiem „Przekroju”, Markiem Raczkowskim. Serdecznie zapraszamy!
Czytaj

Międzynarodowy Dzień Pończoch Nylonowych
przekrój poleca / Artykuł
Nieco ponad miesiąc temu, w Międzynarodowy Dzień Mycia Okien, wspominaliśmy, że szklane powierzchnie najlepiej nabłyszczać przez polerowanie nylonowymi pończochami. Dziś należy się im [pończochom] nieco dłuższa wzmianka, bo 15 maja obchodzimy ich dzień.
Czytaj

Modernopolo
Do czytania / kultura
Dla wielu te budynki były symbolem pierwszej nowoczesności, pierwszego luksusu. O estetyce lat dziewięćdziesiątych i późniejszych piszą Zygmunt Borawski i Radosław Krajewski.
Zobacz

Medulla
Media / Foto
Fotografie z serii „Medulla ” Oliwii Rogalskiej, wyróżnionej w 2016 r. podczas festiwalu młodej fotografii europejskiej Circulation(s).
Zobacz

Ślady
Media / Foto
Cykl kolaży Weroniki Gęsickiej, która znalazła się w czołówce międzynarodowego konkursu Emerging Talents 2016.
Zobacz

Gordon Parks – fotograf zaangażowany
Media / Foto
Pokazujemy wybrane zdjęcia z wystawy amerykańskiego fotografa Gordona Parksa.
Zobacz

Amor Fati
Media / Foto
Zdjęcia z cyklu „Amor fati”, Magdaleny Kącikowskiej oraz trzy nowe prace stanowiące jego kontynuację.
Czytaj

kultura fizyczna
Wielkanocne Jajo
przekrój poleca / Artykuł
– czyli o tym, jak co roku w Lany Poniedziałek zjeżdża się na starym sprzęcie.
Czytaj

Międzynarodowy Dzień Mycia Okien
przekrój poleca / Artykuł
Dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Patrzenia w Niebo warto umyć okna.
Czytaj

Ciężar formy
Do czytania / kultura
„Chciałam umożliwić widzowi interakcję z moimi pracami jak i odkrycie pierwotnych założeń projektowych budynku np. odsłonięcie całkowite szpaleru okien w drugiej przestrzeni wystawienniczej przez usunięcie ścian, które 20 lat je ukrywały. Z ekstatyczną przyjemnością zerwałabym papę z dachu, by wpuścić światło przez luksfery znajdujące się w stropie” – mówi Anna Zaradny w rozmowie z Łukaszem Stępnikiem i Mileną Trzcińską.
Czytaj

Sprostowanie
Do czytania / społeczeństwo
W wiosennym numerze kwartalnika „Przekrój” zamieściliśmy nieaktualną informację o sumie zebranej podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zebrała 105 570 801,49 zł., nie 62 000 000 zł., jak podaliśmy na łamach - w momencie oddawania „Przekroju” do druku nie znaliśmy jeszcze ostatecznego wyniku zbiórki.
Czytaj

Przekrój zimy 2016/2017
Kwartalnik / społeczeństwo
Koniec bitwy o Aleppo, inauguracja prezydentury Donalda Trumpa oraz rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czyli najważniejsze wydarzenia zimy 2017/2018.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 2/2017
Kwartalnik / kultura
Dobra rada: Jedz cebulę! Cytaty warte zapamiętania.
Czytaj

Od redakcji
Od redakcji o przekroj.pl
Do czytania / kultura
Uruchomiliśmy stronę internetową przekroj.pl – serwis społeczno-kulturalny z dużą porcją rozrywki, a także z działami nauki, zdrowego życia, architektury, mody i kultury fizycznej.
Czytaj

Myśli ludzi – 2/2017
Kwartalnik / kultura
„Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu” – myśli znanych ludzi.
Czytaj

Sprawy sercowe
Kwartalnik / nauka
Czy wiesz, że serce wytwarza własne pole magnetyczne? Poznaj ciekawostki o sercu.
Czytaj
czar twoich kółek
Czar Twoich kółek - Rowery
Kwartalnik / kultura
„Jeden projektant nie byłby w stanie wymyślić tylu nowych modeli rowerów, nawet gdyby żył sto razy dłużej”.
Czytaj
Sportowa kronika sprzed 100 lat – 2/2017
Kwartalnik / społeczeństwo
Zachęcamy do lektury archiwalnych tekstów sportowych z 1915 roku.
Zobacz

Przygody Stanisława z Łodzi, odc. 12
Media / Wideo
Niełatwo jest zaciągnąć Stanislawa do teatru.
Czytaj

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika – 1/2017
Kwartalnik / kultura
Dzień kończy się zachodem słońca, a noc jutrzenką. Radość kończy się cierpieniem, a cierpienie radością.
Czytaj
Demokratyczny Savoir Vivre
Kwartalnik / kultura
Przedstawiamy rubrykę gwiazdorską i legendarną, miejsce porad w sprawach szeroko pojętego dobrego wychowania. Zaproponował ją Jerzy Waldorff, a prowadziła najpierw Janina Ipohorska (pod pseudonimem Jan Kamyczek), później m.in. Jan Kalkowski, Agnieszka Osiecka i Maria Sapieżyna.
Czytaj

Myśli ludzi – 1/2017
Kwartalnik / kultura
„Być dobrym jest szlachetnie. Lecz uczyć innych, jak oni mają być dobrzy, jest jeszcze szlachetniejsze i nie wymaga tyle wysiłku”. Myśli do zapamiętania!
Czytaj
Sportowa kronika sprzed 100 lat – 1/2017
Kwartalnik / społeczeństwo
Przedstawiamy archiwalne teksty sportowe sprzed ok. stu lat.