Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Frans de Waal

A właściwie Franciscus Bernardus Maria de Waal jest prymatologiem i etologiem (czyli zajmuje się ssakami naczelnymi i zachowaniem zwierząt). Dzięki jego badaniom wiemy m.in., że zwierzęta potrafią stosować skomplikowane strategie społeczne i nieobce są im empatia oraz zachowania moralne. Pomyśleć, że zaczął karierę od badań nad agresją w zwierzęcym świecie… Po polsku oprócz „Bys­trego zwierzęcia” ukazały się jego książki: „Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych”, „Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka”, „”Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?”.

Czytaj
Miłosierny bonobo

Miłosierny bonobo

Kwartalnik / nauka
Mówienie o zwierzętach, że szukają tylko własnych korzyści, jest obrazą dla ich społeczności. O zwierzęcej empatii opowiada przyjaciel szympansów Frans de Waal
Czytaj
Ayumu jest bardzo zajęty

Ayumu jest bardzo zajęty

Kwartalnik / kultura
„Przykład tej małpy podważył pogląd, że między ludźmi i zwierzętami nie ma ciągłości, że umysł ludzki jest tak niezwykły, iż nie warto go porównywać z innymi umysłami” – pisze Frans de Waal