Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Garbaczewski się ogarnął. Zrobił PRZEDSTAWIENIE, teatr z rękami i nogami – „Ucztę” z Nowego ...
2018-02-19 10:00:00
Destroix

Życie seksualne Greków

Życie seksualne Greków
„Uczta”
reżyseria: Krzysztof Garbaczewski, tekst: Platon (w tłumaczeniu Serafina)
„Uczta”
Nowy Teatr w Warszawie

Pewnie nie ja jeden wpadnę na taki tytuł recenzji, skoro poprzedni spektakl tego reżysera dla tego teatru to było Życie seksualne dzikich. W Uczcie temat jest ten sam, tylko się zmieniła grupa fokusowa, a co za tym idzie – wydźwięk. Teraz „to jest piosenka o miłości, nie o chwdp” (Masłowska).

Pełne zaskoczenie: Garbaczewski się ogarnął. Zrobił PRZEDSTAWIENIE, teatr z rękami i nogami, a nie „instalację”. Może się przestraszył Hajewskiej-Krzysztofik, która już mu pokazała w Poczcie królów polskich, że potrafi rzucić rolą? Spektakl jest oszczędny, nie za długi i na temat. Tematem jest piękno, więc obsada też na temat.

Na przykład Cielecka: aktorka znana z bycia bardzo piękną, co na tym etapie już ją trochę ogranicza. Która to już piękna rola? Poniedziałek też wspaniale, w ogóle uważam, że powinien częściej nago, włącza mu się wtedy kruchość, o której krążą legendy od czasu Hamleta (1999). Za dobrze wygląda jak na Sokratesa.

Tylko się umówmy, przyjechałem jednak na kogo innego. Nasi tam grają! Jaśmina i Bartek. Są zajebiści, świeży i tylko się modlę, żeby nie nabrali warszawskiego sznytu. W ogóle większość obsady (i większość tego teatru) przybyła z Krakowa, tylko kwestia kiedy. Zwłaszcza Bielenia podnosi poprzeczkę w tym już zblazowanym zespole aktorskim zakochanym w sobie i swoim sukcesie.

Postaci ubierają się jak dzisiejsza klasa kreatywna, czyli w różne wersje worka. Ta oversize’owa krzyżówka Flintstone’ów z Berlinem sprawdza się tylko na szczupłych sylwetkach, więc, grubasie, nie próbuj.

Garbaczewski wreszcie ma pomysły, a nie tylko mu wychodzą, nie tylko „tak się zrobiło”. 1. Androgyn z aktorów połączonych taśmą, 2. kolumna jońska ze słupa i dwóch karimat, 3. pobieranie wody jak gotówki z bankomatu, 4. czyste piękno: leżeć koło Magdaleny Cieleckiej wystrojonej w pościel i tego nie zrobić, 5. japońskie zapasy à la Oliver Reed i Alan Bates w Women in Love, 6. „nagły atak Jaśminy”, która aż się wije od tej całej filozofii, 7. bierzcie i jedzcie ciało Sokratesa, któremu doklejono fragmenty z Obrony, żeby mógł zaliczyć zgona, napiwszy się coli. Przedstawienie, tak jak czas u Greków, nie ma początku ani nie ma końca.

Uczta jest o piciu i ma coś wspólnego z Dionizosem.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!