Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Na szczęście w tym przypadku o bylejakości mowy być nie może. „Ukryty Plan” to gra dobra i ...
2017-12-30 07:00:00

Wszystko lepsze niż nic

Wszystko lepsze niż nic
Ukryty Plan
Wydawca: Supermassive Games
Ukryty Plan
Producent: Sony Computer Entertainment Polska

Ukryty Plan to nie do końca gra. Tej pozycji bliżej do miana interaktywnego filmu, którego scenariusz jest w pełni zależny od decyzji gracza. Brzmi interesująco?

I tak jest w praktyce. Trwająca około 2 godzin pseudo-rozgrywka to tytuł autorstwa Supermassive Games, ekskluzywnie wydany na konsolę PlayStation 4. To, w jaki sposób potoczą się losy bohaterów zależy wyłącznie od „gracza”, podobnie jak to, czy przedstawiona historia zaskoczy skryptem scenograficznym, rozpisanym na co najmniej kilka możliwych ścieżek fabularnych. Warto nadmienić, że rzeczona pozycja wykorzystuje system PlayLink, w którym smartfon nabywcy tytułu staje się kontrolerem, będąc dzięki temu kompatybilnym z opisywaną aplikacją. Ponieważ historia jest wielowątkowa i oparta na licznych twistach narracyjnych, cenną funckjonalnością jest możliwość przeglądania aktualnego stanu opowieści. To pozwala też na zapoznanie się z biografiami każdego z bohaterów, które ujawniają motywy ich działania a także zdradzają, że...

...opowieść orbituje wokół seryjnego mordercy, który, choć skazany na karę śmierci, niespecjalnie pasuje do motywu, jakim potencjalnie mógł kierować się dewiant. Całości nie upraszcza fakt, że na 48 godzin przed egzekucją na jaw wychodzą nowe dowody w jego sprawie. Dlatego też funkcjonariusz Becky Marney oraz prokurator okręgowa Felicity Graves postanawiają rozwiać wątpliwe kwestie i poznać prawdziwe motywy zbrodni psychopatycznego wykolejeńca. Tę tajemnicę trudno nazwać drogocenną perłą skrywaną w fabularnym kufrze, ale potrafi ona zainteresować odbiorcę na tyle, że potrzebne do spędzone nad zabawą godziny mijają zdecydowanie szybciej.

Należy docenić ilość wyborów do podjęcia, ich wpływ na losy bohaterów, innowacyjne sterowanie oraz podejście studia developerskiego, odpowiedzialnego za równie klimatyczne (nie recenzowane na łamach „Przekroju”) Until Dawn. Niezadowoleni żalić się mogą wprawdzie krótki czas rozrywki i prostotę scenariusza. Co się zaś tyczy polskiej wersji językowej, w mojej opinii dialogi rozpisane zostały poprawnie, a i dubbing nie wywraca żołądka do góry dwunastnicą.

Ukryty Plan jest świetną propozycją dla osób, które doceniają mroczną i poruszającą ważne tematy opowieść kryminalną. A już z pewnością dla stawiających rozgrywkę sensu stricto niżej niż czas spędzony w kinie – ci bowiem będą mile zaskoczeni.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!