Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
What Remains of Edith Finch opowiada historię kobiety, która trafia do rodzinnego, z dawna i w pośpiechu ...
2017-06-23 07:00:00

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch
What Remains of Edith Finch
Producent: Giant Sparrow
What Remains of Edith Finch
Wydawca: Annapurna Pictures

Jeśliby umownie spłycić całe zjawisko i przyjąć, że gra The Unfinished Swan była powiewem świeżości i na nowo redefiniowała świat gier, to What Remains of Edith Finch kieruje ów powiew w rejony, w które dotychczas żaden eksplorator się nie zapuścił...

Oba tytuły powstały w Giant Sparrow i są niezależnymi produkcjami, a What Remains… wydano na konsolę PlayStation 4 oraz komputery klasy PC. To przygodowa gra narracyjna, ukazana z perspektywy pierwszej osoby, utrzymana w stylistyce magicznego realizmu. Opowiada historię Edith, która trafia do rodzinnego, z dawna i w pośpiechu opuszczonego domu, w którym teraz zgłębia tajemnice śmierci członków swojego rodu. Poznaje  tym samym różne opowieści pojawiające się w ostatecznych momentach żywotów jej przodków. Rzeczona historia została jednak przedstawiona w niezwykle oryginalny sposób.

Paradoksalnie, przez ukazanie różnego rodzaju zgonów poszczególnych mieszkańców tego domu, grę tę można postrzegać jako hołd dla życia. Raz jest to przeniesienie się na karty staroszkolnego komiksu, innym razem poklatkowe zdjęcia, które ułożone chronologicznie są niemym dowodem nieszczęścia doświadczonego przez jednego z wielu nieżyjących już bohaterów opowiadanej historii.

Za przewrotne uznać należy natomiast to, że najważniejszą rolę w grze odgrywa dom, w środku którego toczy się akcja gry właściwej. Czuje się w nim okalającą go magię wspomnień, namacalne wręcz fragmenty życia, jakie spędzili tam mieszkańcy rodu Finchów. Co więcej, jego fenomenalny projekt, dodatkowo zapadający w pamięć dzięki graficznej prezencji, przekłada się na bohatera drugiego planu, z czasem samą Edith spychając na mniej istotne zaplecze fabularne.

Grze nie można odmówić wyjątkowego klimatu towarzyszącego rozgrywce, malowniczej, wręcz plastycznej oprawy audiowizualnej czy też oryginalnej mechaniki. Aczkolwiek staje się to wszystko również synonimem krótkiej zabawy, monotonii i braku kolejnych wyzwań dla gracza. Nie zmienia to jednak faktu, że What Remains of Edith Finch to dzieło wymykające się schematom i ambitne, o czym świadczy próba poruszenia tematyki egzystencjalnej.

Czy polecam? Oczywiście!

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!