Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Niezwykle ciekawy zbiór esejów pióra jednego z czołowych myślicieli naszego kraju recenzuje
2019-06-22 23:59:00
książka

W imię dawnych wartości

W imię dawnych wartości
 „W imię dawnych wartości”
Głowacki
„W imię dawnych wartości”
Wydawnictwo BLG, 2019
Czyta się 2 minuty

Niezwykle ciekawy zbiór esejów pióra jednego z czołowych myślicieli naszego kraju. Całość książki grawituje wokół specyficznego odkrycia: że kapeluszem naszych czasów jest dżokejka. Nie chodzi tutaj oczywiście o kapelusze rozumiane jako atrybut elegancji – dżokejka do tego się nie nadaje. Głowacki traktuje o kapeluszach noszonych przez detektywów, filozofów czy indologów, o kapeluszach osób chodzących swoimi wymiarami rzeczywistości.

Kiedy jednak w dzisiejszych czasach to nakrycie głowy wydaje się zbyt pretensjonalne, dobrym rozwiązaniem, zdaniem Głowackiego, jest dżokejka, której daszek okrywa twarz pewnym rodzajem sekretności. Oczywiście mowa tutaj nie o czapkach z przekrzywionym daszkiem czy nałożonych tył na przód; tego rodzaju młodzieńcze innowacje Głowacki zbywa śmiechem – nie o takie efekty mu chodzi. Dżokejka nałożona po bożemu to wszak atrybut współczesnego złodzieja czy ninja, czyli tych wszystkich, którzy działają w podziemiu i do których zalicza się – bądź chciałby się zaliczać – Głowacki.

Pozwólmy sobie na koniec na uwagę, że niezależnie od tego, co nałożyłby na swoją głowę ten pisarz, głowa ta tworzy fascynujące spojrzenie na współczesną kulturę.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!