Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jeśli 12 lat po premierze tytułu otrzymujemy jego wcale nie mniej grywalny, za to dopracowany do perfekcji ...
2018-03-03 07:00:00
W cieniu kolosa
Shadow of the Colossus
producent: Bluepoint Games
Shadow of the Colossus
wydawca: Sony Interactive Entertainment Polska, platforma PlayStation 4

Tytuł ten jest grą nietypową, ociekającą wręcz oryginalnością. Jej twórca, Fumito Ueda, utalentowany projektant odpowiedzialny m.in. za Ico oraz The Last Guardian, zdążył już przyzwyczaić do swoich charakterystycznych dzieł co najmniej dwa pokolenia. Dzięki wyjątkowej oprawie graficznej, zachwycającej narracji i mechanice jeszcze w 2006 r. gra zyskała status kultowej i wciąż zaskakuje, nawet niżej podpisanego, recenzującego różne cyfrowe produkcje od ponad dekady.

To już trzecia iteracja Shadow of the Colossus (co w najmniejszym stopniu nie przeszkadza w odbiorze recenzowanego produktu). Nadal zachwyca detalami i pracą weń włożoną, a przy okazji hipnotyzuje i niejednokrotnie zmusza odbiorcę do głębszej refleksji. A idea stojąca za grą jest prosta – brak tu jednej, odgórnie narzuconej interpretacji historii. Już warstwa fabularna będzie więc do gracza przemawiać w sposób zindywidualizowany.

Oto do mistycznej krainy przybywa Wander. Jego celem jest przywrócenie do życia ukochanej, co wiąże się z koniecznością pokonania szesnastu kolosów zamieszkujących obszar, jaki przyjdzie bohaterowi (i nam) podziwiać. Piszę to bez cienia sarkazmu, bo przemierzany krajobraz dosłownie zapiera dech w piersiach. Dbałość o odwzorowanie detali zasługuje na bardzo wysoką ocenę – wygląd tytułowych kolosów, gra cieni i świateł oraz takie szczegóły jak szeleszczące, poruszające się na wietrze i uginające źdźbła trawy, unosząca się mgiełka poranka… To robi piorunujące wrażenie.

Gdyby ktoś koniecznie chciał znaleźć w grze jakieś mankamenty, należą do nich długość rozgrywki i praca kamery, niedoskonałości wynikające z jej momentami niedoprecyzowanego osadzenia. Byłoby to jednak przysłowiowe szukanie dziury w całym – zalety produkcji zdecydowanie przeważają tych kilka niedociągnięć.

Ponieważ Shadow of the Colossus to małe dzieło sztuki. Standardowe, konkurencyjne produkcje pozostawia daleko w tyle, buduje fundamenty na cudownie opowiedzianej historii i nietuzinkowych postaciach. Również na indywidualizmie odbioru, oryginalności i przesłaniu. Tych nie docenić, byłoby strzałem w recenzenckie kolano. Dlatego doceniam i ze wszech miar – polecam!

*

Egzemplarz recenzencki dostarczyło Sony Interactive Entertainment Polska.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!