Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jeśli brakuje ci kolejnych przygód Parkera w komiksie, to sięgnij po Tylera Crossa. Satysfakcja gwarantowana. ...
2019-04-08 23:59:00
Przekrój poleca
Świetny cyngiel
 „Tyler Cross: Black Rock. Angola. Miami”
scen. Fabien Nury, rys. Bruno, kol. Laurence Croix
„Tyler Cross: Black Rock. Angola. Miami”
Słowobraz, 2018–2019

Seria tria Fabien Nury (scenariusz), Bruno (rysunek) i Laurence Croix (kolory) nie jest jednak kopią komiksowych adaptacji Darwyna Cooke’a prozy Richarda Starka o płatnym zabójcy Parkerze. Przygody Crossa oczywiście powielają schematy narracyjne i klisze fabularne opowieści gangsterskich spod znaku neo-noir. Robią to jednak kreatywnie, jak przystało na wybitne dzieło gatunkowe. Dzięki temu postacie i ich perypetie prezentują się świeżo, tworząc nową jakość.

Nury nie tylko buduje wyrazistą postać cynicznego przestępcy, który ma własne zasady i powodzenie u kobiet. Równie dobrze potrafi zakorzenić akcję w rzeczywistości, zwracając przy tym uwagę zarówno na detale dekoracji, jak i na kontekst społeczno-obyczajowy. W albumie Black Rock Cross trafia z kradzionymi narkotykami do małego miasteczka na południu Stanów. Mafijne porachunki przeplatają się z rodzinnym i miłosnym dramatem. Z kolei w komiksie Angola spotykamy go w słynnym stanowym zakładzie karnym w Luizjanie. Próba ucieczki przez bagna okazuje się także próbą lojalności, przyjaźni i miłości. Trzecia część zatytułowana Miami jest najbardziej brutalna i dosłowna, przez co bliżej jej do gorno niż czarnego kryminału. Chcąc odzyskać pieniądze, Cross wplątuje się w wojnę między ratuszem a mafijnymi deweloperami.

Graficznie każdy album zachwyca. Bruno operuje odrealnioną, nieco wręcz cartoonową kreską (świetne są też kolory Croix), która jest pewnym kontrapunktem estetycznym dla fabuły. Każdy z trzech wydanych do tej pory albumów o Tylerze Crossie można czytać niezależnie, ale najlepiej znać je wszystkie.
 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Dziennikarz i scenarzysta, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, współautor książki biograficznej Rafał Jackiewicz. Życie na ostrzu noża (SQN 2017). Ojciec Loni i Henia

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!