Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Spektakl o małych i dużych problemach bohaterów komiksu Tomasza Grządzieli poleca w ciemno
2018-12-25 08:00:00
Przekrój poleca
Świetna Zła Noga
„Staś i Zła Noga"
Tomasz Grządziela, reż. Bartłomiej Błaszczyński
„Staś i Zła Noga"
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Przygody Stasia i Złej Nogi autorstwa Tomasza Grządzieli to w moim rankingu najlepszy polski komiks, jaki wydano w 2016 r. Album opowiada o perypetiach chorego chłopca, który jeździ na wózku inwalidzkim, i samotnie wychowującej go matki. Grządziela nie tylko potrafił przejmująco, z wyczuciem i prawdziwie opowiedzieć o chorobie i innych problemach, jakie dotykały bohaterów, ale zrobił to również ciekawie formalnie. Autor postawił na czterokadrowe plansze i krótkie, często jednostronicowe historie, które układają się w większą całość. Mimo tak sztywnej kompozycji i dość epizodycznej narracji udało mu się bardzo zajmująco i zaskakująco poprowadzić opowieść.

komiks: Tomasz Grządziela
komiks: Tomasz Grządziela

Komiks jest zabawny, ale nie prześmiewczy; świetnie pokazuje małe i duże problemy, ale bez zbędnych dramatów i epatowania tanim patosem. Mówi o nieszczęściu i reakcjach na nie, próbach radzenia sobie w ekstremalnie trudnej sytuacji i unikania złego w sposób pozwalający nie tyle współczuć, ile zrozumieć. Nie dziwi mnie, że po ten komiks sięgnął teatr. To kapitalna historia. Nie widziałem spektaklu zatytułowanego Staś i Zła Noga w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (adaptacją dzieła Grządzieli zajęła się Katarzyna Błaszczyńska), ale nawet jeśli ta sztuka będzie tylko w połowie tak udana jak komiks, to śmiało mogę polecić ją w ciemno.

komiks: Tomasz Grządziela
komiks: Tomasz Grządziela
komiks: Tomasz Grządziela
komiks: Tomasz Grządziela

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Krytyk i dziennikarz, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, autor książki „Z każdej strony. Rozmowy o polskim komiksie”, stypendysta MKiDN. Ojciec Loni i Henia. Czyta komiksy od dziecka, teraz także swoim dzieciom.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!