Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jedna z najbardziej krytycznych rozpraw ze współczesnością spośród tych wszystkich, które wyszły ...
2019-09-21 23:59:00
książka
Summa krytyczna
„Summa krytyczna”
J. Głowoski
„Summa krytyczna”
Wydawnictwo BLG, Kraków 2019
Czyta się 1 minutę

Jedna z najbardziej krytycznych rozpraw ze współczesnością spośród tych wszystkich, które wyszły spód pióra cenionego krakowskiego filozofa. Tym razem Jan Głowoski w wyjątkowo zjadliwym, nawet jak na siebie, tonie, w słowach ostrych, ale jakże precyzyjnych, zaatakował wszechobecny konsumpcjonizm, tępy materializm, samobójczą logikę późnego kapitalizmu, polityczny populizm, rządy idiotów, tych wszystkich odpowiedzialnych za nadchodzący kryzys gospodarczy; ponadto uderzył w żenujący poziom estetycznych wyborów dzisiejszych plastyków i architektów, w uniwersytet, w grafomanię zarówno rodaków, jak i cudzoziemców, w zacofanie odrębnych cywilizacji, wreszcie w sąsiadów w swojej kamienicy, wymienianych nawet z nazwiska, którzy przeszkadzają mu w spisywaniu jego wiekopomnych myśli – innymi słowy, filozof wziął się za wszelką głupotę, o jakiej kiedykolwiek słyszał i od której on jeden, jakimś cudem został wyzwolony.

Całość dzieła liczy sobie sporo ponad cztery tysiące stron i w gruncie rzeczy należałoby je określić mianem arcydzieła, choćby z uwagi na wspomniany krytyczny rozmach. Książka ta wszak została pomyślana jako próba zanegowania całego współczesnego życia.

Szczególnie interesujące jest posłowie samego Głowoskiego, który na zachwycająco szczerych stronicach wyjaśnia główny impuls do napisania swej summy: otóż tym impulsem miała być po prostu nuda.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!