Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jesienny przegląd nowości muzycznych. Która płyta to hit, a która kit? Przeczytajcie recenzje, ...
2020-09-18 09:00:00
słuchać albo nie słuchać

Słuchać albo nie słuchać – 4/2020

Słuchać albo nie słuchać – 4/2020
Czyta się 2 minuty

Homegrown Neil Young

Lata 1969–1979 w twórczości Neila Younga to okres, który może konkurować z dekadą każdego wybitnego muzyka w historii. Naprawdę każdego. W opinii tej utwierdzają mnie kolejne albumy z tamtych lat, które dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Po genialnym Hitchhikerze Young dzieli się z nami Homegrown – albumem, który w latach 70. uznał za zbyt przygnębiający i osobisty, by go wydać. Choć od jego nagrania minęło 45 lat, a niektóre piosenki znamy z późniejszych płyt, wciąż jest to jedna z premier sezonu. Taka to była dekada.

Rough and Rowdy Ways Bob Dylan

Ponad 100 tys. zmarłych w wyniku epidemii i zabójstwo George’a Floyda, masowe protesty przeciwko instytucjonalnemu rasizmowi i debata o miejscu konfederatów w historii USA, obalanie pomników i zbliżające się wybory prezydenckie. A tu proszę: 17-minutowy utwór o zabójstwie Kennedy’ego. I wszyscy go słuchają. I mają rację, Dylan dawno nie był w takiej formie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Run The Jewels 4 Run The Jewels

Czwarty album duetu El-P i Killer Mike wpisał się w polityczno-społeczne wydarzenia w USA jak niegdyś nagrania Public Enemy i Ice Cube’a w zamieszki w Los Angeles. Przy czym Run The Jewels w swoich utworach nie tylko świetnie diagnozują rasowe i ekonomiczne napięcia, lecz także podają je z podnoszącą ciśnienie punkową werwą. Nie jest to najlepsza płyta zespołu, ale, niestety, ta najbliższa życiu.

Jazda Polska  Sarmacja

Był Daab, był AbradAb, ale mam wrażenie, że w historii polskiej fonografii nie mieliśmy zbyt wielu naprawdę dubowych krążków. Tę lukę stara się wypełniać Sarmacja, która łączy masywne basy, psychodeliczne pogłosy i ciepłe, upalone brzmienie. Jazda polska zna tylko stęp.

What’s Your Pleasure? Jessie Ware

„Co jest twoją uciechą?” – pyta angielska piosenkarka w tytule swojej najnowszej płyty. To pytanie tendencyjne, bo jak wiadomo, Polacy kochają Jessie Ware niczym skoki narciarskie i oglądanie pogody po wieczornych wiadomościach. I nawet jeśli zakorzeniony w latach 80. XX w. album Ware jest absolutnie wtórny, to w tym przypadku mówię jednym głosem z rodakami. Precz z pedagogiką wstydu!

Himalaya and Karakoram. Voices from the Mountains. 1971–2003 Bogdan Jankowski

Śpiewy mnichów, przyśpieszone oddechy, świst wiatru – himalaista Bogdan Jankowski pozostawił po sobie dziesiątki godzin nagrań terenowych. Wybór dźwięków zarejestrowanych przez członka wypraw, które prowadził Andrzej Zawada, to nie tylko wgląd w historię polskiej wspinaczki wysokogórskiej, ale też wciągająca opowieść świadcząca o muzycznym słuchu i wrażliwości himalaisty.

Data publikacji:

Jan Błaszczak

Rocznik 1987. Na co dzień pracownik działu programowego Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Współpracuje z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”, która ukazała się w 2018 r. w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Publikował również na łamach m.in. „Polityki”, „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”, a jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!