Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O muzyce pisze
2017-06-20 00:00:00
słuchać albo nie słuchać

Słuchać albo nie słuchać – 3/2017

Słuchać albo nie słuchać – 3/2017

DAMN.
Kendrick Lamar

Nawet jeśli muzycznie to najsłabsza płyta Lamara, to wciąż jest pozycją obowiązkową. Choćby ze względu na wstrząsające cytaty z Fox News, rozprawę z dziedzictwem Wuja Toma i autobiograficzną końcówkę z twistem.

4
Ramona Rey

Płytą 4 artystka przypomina, że w Polsce drugiej takiej nie ma. I już nie chodzi o samą muzykę – tutaj wiele się w popie poprawiło, a i Czerniawski nie unika stylizacji – ale na poziomie ekspresji, zabawy językiem i kreowanych sensów Ramona Rey pozostaje zjawiskiem.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Narkopop
Gas

Wrócił po 17 latach, a jakby nic się nie zmieniło. Organiczne, uduchowione ambient techno Wolfganga Voigta nadal stoi w rozkroku między klubowym minimalem a wierszami Rilkego czytanymi gdzieś w szwarcwaldzkiej gęstwinie. Mnie to pasuje.

Humanz
Gorillaz

Słuchając nowej płyty Gorillaz, mam wrażenie, że Albarn i spółka spędzili więcej czasu na wysyłaniu zaproszeń niż komponowaniu piosenek. Może trochę przerysowuję, ale w przypadku tego zespołu to chyba akurat nie grzech.

Rite of the End
Stefan Wesołowski

Pierwszy utwór wbija w fotel. Ciężki drone, z którego powoli wyłaniają się dęte, rodzi skojarzenia z twórczością Jóhanna Jóhannssona, ale też z postrockową apokalipsą Godspeed You! Black Emperor. Niestety, później nie udaje się już dobić do tego poziomu.

Repetitions (Letters to Komeda)
EABS

W tym wypadku należy zacząć od utworu drugiego. Wówczas pozostanie nam się zachwycić Komedą wrocławian. Zarówno ze względu na odwagę w interpretacji, jak i dobór materiału.

No Fun
Piernikowski

Zawsze coś mi się w płytach Piernikowskiego nie podoba. Za dużo syntezatora, niepotrzebny śpiew… A potem mija tydzień, góra dwa i wiem, że to on miał rację, a ja już tylko słucham i słucham, i słucham.

This Old Dog
Mac DeMarco

DeMarco to typowy slacker – luzak wyciągnięty żywcem z pierwszych filmów Linklatera lub klipów Pavement. Jego rozmarzony gitarowy pop pozbawiony jest i aspiracji, i grama pretensji. Jest trochę jak ten tytułowy stary pies wygrzewający się w południowym słońcu.

Krautpark
Pin Park

Udany debiut Maćka Bączyka (Kristen, Robotobibok) i Maćka Polaka to improwizowana elektronika w duchu Cluster, Harmonii czy Boards of Canada. O ile w tej maszynie rzeczywiście jest jakiś duch.

Compassion
Forest Swords

Zostańmy jeszcze na moment przy tym starym psie, bo zarówno on, jak i Matthew Barnes nie uczą się już nowych sztuczek. Na szczęście Brytyjczyk miał na swoją muzykę pomysł tak wyrazisty, że ten miks dubu, R&B i samplingu wciąż działa, choć powoli trąci myszką.

 

Data publikacji:

Jan Błaszczak

Rocznik 1987. Na co dzień pracownik działu programowego Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Współpracuje z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”, która ukazała się w 2018 r. w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Publikował również na łamach m.in. „Polityki”, „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”, a jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!