Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Postdramatycy dobrze mówią, że teatr ma niezależną od wszystkiego siłę rażenia i taka sobie ...
2017-01-06 00:00:00
Siódemka
reż. Remigiusz Brzyk
Siódemka
reż. Remigiusz Brzyk
Teatr Zagłębia w Sosnowcu, na podstawie powieści Ziemowita Szczerka

Szczerek to jeden z tych, którym „chodzi o Polskę”, którzy po prostu muszą coś w tym temacie, bo prędzej czy później i tak im się uleje. To pisarz tożsamościowy, korzenny, „będący stąd”, pasujący do kontekstu, fotografowany z papierosem, facet-pisarz. Research do swojej etnoprozy robi w samochodzie, na safari we wschodniej Europie, „w samym środku tego piekła”. Bo najważniejsze, co się w życiu stać może, to geografia. Tak jak w grze strategicznej, gdzie z twojego położenia na mapie wynika cała reszta, w tym tzw. rys psychiczny. 


Ale to nie szkodzi. Postdramatycy dobrze mówią, że teatr ma niezależną od wszystkiego siłę rażenia i taka sobie literatura może udać się na scenie. W przypadku Siódemki wystarczyło zmienić narratora na pierwszą osobę i drugą płeć (por. Simone de Beauvoir). Ile się dało, tyle ugrali. Remigiusz Brzyk oparł swoje przedstawienie na energii Edyty Ostojak. Najlepiej! Ta aktorka jest boska, boska, boska, umie nas rozbawić i zahipnotyzować jednocześnie. Nagle z prozy podróżniczej Szczerka wyparowuje cały ten sarkazm i zostaje czysty fun! Wyrazy uznania dla Tomasza Muszyńskiego, który ma trudniej od koleżanki – co scena, to inna postać.


Dzisiaj już się nie robi nastroju muzyką, może dlatego dobrze im to wyszło. Nie ma chwili ciszy, a do tego David Bowie – Seven, bardzo w temacie, wszystkie genialne pomysły są genialnie proste. Scenografia składa się głównie z równi pochyłej, przez którą przeciągają wypadki jak pasek z newsami. Spektakl o „dumie peryferii” wykonany w mieście, które wbrew pozorom nie leży na Śląsku.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!