Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Sieranevada” to rumuńska nowa fala doprowadzona do perfekcji. Recenzuje
2016-12-19 00:00:00
Sieranevada
„Sieranevada”
Reżyseria: Cristi Puiu
„Sieranevada”

Co najmniej od czasu 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni Polacy zazdroszczą Rumunom. Mikroskopijna – także w porównaniu z naszą – kinematografia co roku dostarcza porcję skromnych, ale elektryzujących filmów. Choć kręconych poza centrum Europy, to uniwersalnych, zrozumiałych pod każdą szerokością geograficzną.

Zorganizowana w ciasnym wnętrzu zwyczajnego mieszkania stypa, na którą zjechali krewni zmarłego wujka Emila, spokojnie mogłaby się odbyć na polskim blokowisku. Trwa krzątanina na linii kuchnia – salon, w rozmowach przeplatają się wyrosłe z poprzedniego ustroju polityczne podziały i osobiste dramaty, a jedzenie stygnie, bo trzeba czekać na księdza. Mistrzowsko zagrane i wyreżyserowane, wciągające jak thriller i zabawne jak komedia, a przy tym do złudzenia realistyczne. Rumuńska nowa fala doprowadzona do perfekcji. Niby tylko siedzą, niby tylko rozmawiają, a nie sposób się oderwać.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!