Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Bóg na scenie jest kobietą, lepiej: dziewczynką, i czasowniki daje w formie żeńskiej. To pewnie ...
2017-09-18 07:00:00
Destroix
Przemazywanie
Biblia. Rdz 1–11
reżyseria Michał Zadara; tekst w tłum. I. Cylkowa i S. Pecaricia
Biblia. Rdz 1–11
Nowy Teatr w Warszawie i Centrala

To było słynne, gdy Klata powiedział o pewnym aktorze, że „przemazał się przez scenę”. Chodziło o Odprawę posłów greckich Zadary ze Starego, o scenę zostawiania dupą barwnych śladów na podłodze. Przypomniało mi się podczas nowego spektaklu tego reżysera.

W Księdze Rodzaju 1–11 również clue programu to jest interakcja z farbą. Niby zmywalną, ale i tak tylko myślałem, żeby się tym nie upieprzyć. Spektakl jest dla dzieci, a one to lubią. Ale Shrek nie wyszedł, żeby dorośli też się czuli obsłużeni. Może tylko Temida Stankiewicz-Podhorecka, krytyczka „Naszego Dziennika”, weźmie i doceni, mimo że jej Nowy Teatr w tym sezonie wlepił bana. Scenariusz jest w końcu adaptacją Biblii, choć w starozakonnym przekładzie i ze złośliwie wyboldowanym symbolem przymierza, tęczą.

Bóg na scenie jest kobietą, lepiej: dziewczynką, i czasowniki daje w formie żeńskiej. To pewnie dlatego, że Elohim po hebrajsku to nie jest mężczyzna, tylko liczba mnoga. Zresztą wcale mnie nie dziwi, że warsiawka snobuje się na przekłady inne. Cylkow jest tą rybką, którą na ładne jął przerabiać Miłosz, a przekład Pecaricia uwzględnia tradycję rabinów. Dobrze, że skoro już inscenizować Biblię, to na nowo odczytaną.

Jeśli widzowie w tym przedstawieniu uprawiają action painting, malarstwo gestu, to aktorzy – action acting. Celem jest wzajemne uruchamianie się. A efekt, jeśli o mnie chodzi, dokładnie odwrotny. Wykonawcy próbują się entuzjazmować i wychodzi im ta typowa wesołość z wesołego miasteczka, gdy ktoś cieszy się za ciebie, więc sam już nie musisz.

 

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!