Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nową, trochę chaotyczną, płytę Scallops Hotel wypełnia beztroski lo-fi hip-hop. Ale czego się ...
2018-02-07 07:00:00

Przegrzebki na przystawkę

Przegrzebki na przystawkę
“Sovereign Nose Of Your Arrogant Face”
Scallops Hotel
“Sovereign Nose Of Your Arrogant Face”
Ruby Yacht, 2018

Mawiają, że dobra sztuka broni się sama, ale wyczucie czasu potrafi pomóc artyście, zły „timing” zaś może pogrzebać nawet najlepszą płytę. Zapytajcie artystów, których menedżerowie namówili do wydania płyty w grudniu. Albo tego samego dnia, kiedy ukazywał się album niekwestionowanej gwiazdy gatunku. Dlatego branża nie lubi premier niespodzianek, bo nagle okazuje się, że nie – ni stąd, ni zowąd – trzeba konkurować o uwagę mediów z Radiohead, Beyoncé czy Kendrickiem Lamarem. Z drugiej strony dobrze pamiętam o blackmetalowcach, którzy wpadli na wariacki pomysł, by wypuścić nowy materiał w tygodniu pomiędzy świętami a sylwestrem. W rezultacie z ich bezkompromisową twórczością zapoznali się niemal wszyscy użytkownicy portalu Myspace, który uczynił ich nagranie płytą tygodnia. Bo w zasadzie nie miał wyjścia. Zatem i na tym polu możliwe są niespodzianki, chociaż jedna kwestia nie pozostawia wątpliwości – warto wydać płytę w pierwszej połowie stycznia.

W pierwszych dniach roku następuje nagła przerwa w wydawniczym szaleństwie i nagle recenzenci nie za bardzo mają o kim pisać. We wszystkich mediach pojawia się kilka tych samych tytułów, spośród których czasem niełatwo znaleźć coś godnego polecenia. Wątpię, by akurat stroniący od głównego nurtu raper i producent Rory Ferreira brał pod uwagę takie niuanse, ale i bez względu na to bardzo ucieszyła mnie data premiery jego nowej płyty. Twórczość artysty znanego przede wszystkim pod pseudonimem Milo ma w sobie coś z etosu Yoniego Wolfa, Busdriver, Atmosphere czy MF Dooma – raperów, którzy od lat 90. nagrywali w kontrze do głównego nurtu (czy może raczej „nurtów” w amerykańskim rapie). Ferreira sam produkuje oraz wydaje swoje utwory, nie dba o promocję, nie podpina się pod modne tematy czy stylistyki. W jednym utworze uderza w podniosły ton i cytuje Jamesa Baldwina, by parę numerów później nawiązywać do bohaterów ulubionych seriali czy kreskówek, czym przypomina wspomnianego MF Dooma.

Z zamaskowanym raperem Danielem Dumile’em łączy go także fakt, że swoją muzykę wydaje pod różnymi pseudonimami. Po kilku latach nagrywania jako Milo narodziło się Scallops Hotel, które różni zakres obowiązków artysty – w tym drugim zajmuje się on także produkcją. I to założenie determinuje charakter Sovereign Nose Of Your Arrogant Face. Sporo tu eksperymentów, żartów, luźnych pomysłów porzucanych, zanim zdążymy się z nimi oswoić. Słychać tu echa utworów – również pochodzącego z Midwestu – środowiska Rhymesayers, a także Quasimoto czy Earla Sweatshirta. Dla fanów lo-fi rapu, nerdów i każdego, kto chce posłuchać wreszcie jakiejś płyty sygnowanej datą 2018.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Jan Błaszczak

Rocznik 1987. Na co dzień pracownik działu programowego Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Współpracuje z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”, która ukazała się w 2018 r. w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Publikował również na łamach m.in. „Polityki”, „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”, a jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!