Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Autor w całkiem sensowny sposób krytykuje współczesny system bankowy. Dlaczego więc od tej książki ...
2019-02-16 23:56:00
książka

Przechytrzyć czytelnika

Przechytrzyć czytelnika
„Przeciw bankierom”
J. Harrison
„Przeciw bankierom”
Wydawnictwo BLG, 2018

Wyjątkowo bulwersująca pozycja rzekomego światowego autorytetu w sprawach ekonomii. Doktor John Harrison rozpoczyna swoją książkę całkiem sensowną krytyką współczesnego systemu bankowego. Biorąc jako motto pierwszego rozdziału cytat z jednego agenta CIA, według którego najniebezpieczniejsi gangsterzy nie mają przy sobie broni, lecz noszą zawsze garnitur, Harrison celnie punktuje hipokryzję cynicznych bankierów, którzy za pomocą najrozmaitszych forteli wycisną z nas każdy grosz.

W drugiej części książki płynnie przechodzi od zarysowania problemu do jego rozwiązania, a mianowicie: proponuje, by na wzór dawnych czasów oszczędności nie wrzucać na konto, lecz zakopywać je głęboko w ziemi. Przeciw bankierom wypełniają reprodukcje rycin przedstawiających sielskie chwile, gdy dobrzy ludzie ze szpadlem pod pachą chowają sakiewkę w miejscu odmierzonym ileś kroków od jakiegoś wiekowego dębu. Harrison dodaje również, że podobna praktyka polepszyłaby nasz kontakt z żywiołem ziemi.

Wszystko w tej książce do tego miejsca jest wręcz świetne.

Co jednak nasz ekonomiczny autorytet wypisuje w ostatnim rozdziale Przeciw bankierom? Otóż podaje współrzędne geograficzne miejsca, gdzie, jak twierdzi, istnieje wyjątkowo świetna gleba, w której my, czytelnicy, moglibyśmy ukryć swój majątek.

Każdy prędko domyśla się, że to prawdopodobnie kawałek jego własnej ziemi i że autor w ten sposób chce się obłowić. Skandaliczna publikacja.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!