pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Ta napisana z epickim rozmachem opowieść o wikingach pokazuje różne oblicza krwawych skandynawskich ...
2018-08-30 07:00:00

Północ krwawa i filozoficzna

Północ krwawa i filozoficzna
„Ludzie Północy: Saga anglosaska”
scen. Brian Wood, rys. Dean Ormston, Danijel Zezelj i in.
„Ludzie Północy: Saga anglosaska”
Egmont, 2018

Brian Wood jest wszechstronnym scenarzystą, który równie dobrze radzi sobie z political fiction, jak i prowincjonalną obyczajówką. Jego talent potwierdzają Ludzie Północy: Saga anglosaska – wciągające i przekonujące historie o wikingach.

Saga anglosaska jest pierwszą częścią trylogii. W albumie znalazło się pięć komiksów, których akcja umiejscowiona jest między końcem VIII a początkiem XI wieku na Wyspach Brytyjskich. Każda historia dzieje się w innym czasie i miejscu, opowiada też losy innych bohaterów. Razem tworzą dość koherentny obraz wojen wikingów z ówczesnymi Brytyjczykami. Komiks pozwala nie tylko prześledzić zmiany relacji między tymi ludami, lecz także pokazuje je z różnej perspektywy.

Album otwiera bardzo filozoficzno-etyczna historia opowiadana przez dziecko. Chłopczyka wychowuje ciężką ręką samotny ojciec, który po śmierci żony stał się gorliwym chrześcijaninem. Dzieciak tęskni za matką i nienawidzi ukrzyżowanego Boga. Łupieska wyprawa wikingów może odmienić jego los. W kolejnej historii trzy kobiety muszą stać się wojowniczkami, żeby przeżyć. Następne fabuły traktują o powracającym spadkobiercy tronu i sukcesji po kądzieli. Album zamyka zaś historia ojca, którego samotna walka z najeźdźcą staje się karykaturą heroizmu i patriotyzmu.

W komiksie dużo się dzieje, ale Wood skupia się przede wszystkim na bohaterach i ich emocjach. Nie zaniedbuje jednak świata przedstawionego, skrupulatnie budując barwną i wiarygodną arenę dla zmagań zindywidualizowanych postaci. Różnorodna tematyka i zmiany konwencji samej opowieści sprawiają, że Sagę anglosaską czyta się z zapartym tchem. Duża w tym zasługa efektownych rysunków i sprawnego opowiadania obrazem. Denerwować co prawda może pewien ahistoryzm fabuły: miejscami bohaterowie myślą i zachowują się nazbyt współcześnie, w oderwaniu od wczesnośredniowiecznych realiów i obyczajowo-społecznych uwarunkowań. Są przez to wprawdzie bardziej wyraziści i bliżsi czytelnikowi, ale tracą nieco na autentyczności, normańskie realia stają się zaś tylko losowo dobraną dekoracją, dla której przewidziano jedną rolę: podnosić atrakcyjność historii. Dzięki temu opowieść jest również bardziej uniwersalna, a perypetie bohaterów urastają do rangi archetypów.

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Dziennikarz i scenarzysta, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, współautor książki biograficznej „Rafał Jackiewicz. Życie na ostrzu noża” (SQN 2017). Ojciec Loni i Henia.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!