Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
Wstrząsająca, warta polecenia lektura. „Pęknięcie rzeczywistości” O. Łajdlowskiego recenzuje ...
2020-06-21 00:00:00
Po prostu ideologia
„Pęknięcie rzeczywistości”
Olgierd Łajldowski
„Pęknięcie rzeczywistości”
Wydawnictwo Blaga, 2020
Czyta się 1 minutę

Rozdzierający zapis prozy, którą krytyka trafnie określiła mianem epistemologicznej, albowiem za jej główny temat można uznać przepaść oddzielającą to, co przedstawiają nam nasze zmysły, a tym, czego owe zmysły nam już nie mówią.

Pierwszoosobowy narrator Pęknięcia rzeczywistości na niecałych stu stronach opisuje swój spacer brzegiem bałtyckiego morza, a ściślej mówiąc, Zatoki Gdańskiej. Skrupulatnie notuje - czy też raczej kataloguje w stylu Georges'a Pereca - wszystko, co widzi: mewy, fale, przechodniów. Zgrabnie odmalowuje w świetnym stylu wrażenia słuchowe i dotykowe: szum fal, piasek miażdżony pod stopami.

Nadmorski flaner jest zachwycony swoim doświadczeniem i jakaś część jego osobowości zdaje się niemal unosić w powietrzu. Niemniej pewna myśl nie daje mu spokoju: jakiś głos z tyłu głowy podpowiada mu coś, co sprawia, że pęka mu serce: „Myślisz, że to jest rzeczywiste, a to po prostu jest ideologia, po prostu ideologia”.

Czytelnicy Pęknięcia rzeczywistości prędko domyślają się, że serce bohatera pękło w sensie dosłownym, że prawdopodobnie zmarł nagle porażony jakimś zawałem, bo to ostatnie zdanie w tej książce, po nim następują już tylko puste stronice.

Wstrząsająca, warta polecenia lektura.


Jeśli podoba Ci się to, co robimy – wesprzyj nas!​​​​​​​
​​​​​​​Fundacja PRZEKRÓJ

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!