Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O „Opisaniu świata” – debiucie Marka Polowskiego – pisze
2020-05-24 00:00:00
książka

Oszust czy uciekinier?

Oszust czy uciekinier?
 „Opisanie świata”
Marek Polowski
„Opisanie świata”
Czarne Wydawnictwo, 2020
Czyta się 1 minutę

Marek Polowski to specyficzny debiutant: mieszkaniec Lublina, który został skazany za skandaliczne złamanie zakazu przemieszczania się. Nie czekał na odmrożenie gospodarki i łamał prawo w celach zarobkowych; razem ze swoim wujem handlował tekstyliami. Jest analfabetą, ale człowiekowi, z którym obecnie siedzi w celi, podyktował opis miejsc, które odwiedził.

Autor Opisania świata twierdzi, że przez Ukrainę, Rosję i Kazachstan dotarł do Chin. Z jego książki wynika, że w wymienionych krainach żyją ludzie, posiadający zwyczaje znacznie odmienne od tych, które można spotkać w Lublinie, Warszawie, Krakowie czy Trójmieście. Ponadto, rzekomo żyją tam stworzenia odmienne od ludzi, które nazywa się jeleniami, żukami, żmijami, itd. Krótko mówiąc, obraz świata, jaki wyziera z opisów Polowskiego, jest znacznie bardziej złożony niż ten, do którego przywykliśmy w ostatnich czasach. Miasta, klaustrofobiczne mieszkania, lokalne i doraźne problemy polityczne to ponoć nie wszystko, z czego składa się nasza rzeczywistość.

Niektórzy recenzenci zdążyli już stwierdzić, że Marek Polowski zmyśla i że jego Opisanie świata to żaden reportaż, lecz prędzej wytwór zrozpaczonej, śniącej na jawie świadomości, która nie radzi sobie z izolacją. Zdaniem innych, Polowski naprawdę opisał te części świata, które nie są nam obecnie dostępne. Ja póki co wolę wstrzymać się ze swoją opinią i ograniczam się jedynie do zachęty zakupu tego naprawdę frapującego dzieła.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!