pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Kup sobie letni spokój. Bez wychodzenia z domu i bez kosztów przesyłki na terenie całej Polski.

Kup numer letni

Numer letni (3/2020) dostępny jest także w pakiecie z numerem wiosennym (2/2020) za dodatkową złotówkę, bez dodatkowych kosztów wysyłki na terenie Polski.

Kup numer letni i wiosenny
Przekrój
Komiks „Wielki zły lis” autorstwa Benjamina Rennera poleca dorosłym
2019-01-01 08:00:00
Przekrój poleca

O lisie, który wychował kurczaki

O lisie, który wychował kurczaki
„Wielki zły lis”
Benjamin Renner
„Wielki zły lis”
Kultura Gniewu, 2018

Wprawdzie komiks Wielki zły lis autorstwa Benjamina Rennera ukazał się w serii Krótkie Gatki adresowanej do młodszych odbiorców, zdecydowanie jednak polecam go dorosłym, bo tylko oni będą w stanie w pełni go docenić. Fabuła opowiada o lisie nieudaczniku, który chciałby być wielkim postrachem kurnika, ale kury regularnie trzepią mu futro i musi jeść rzepę. Wilk doradza mu, żeby wykradł jajka i wysiedział je, a wtedy... To kapitalny punkt wyjścia do komedii pomyłek bazującej na odwróceniu utartych schematów. I na pierwszym podstawowym planie właśnie tak jest. Idea, która ma odmienić życie lisa, okazuje się jeszcze większym dopustem, ale umożliwia też przemianę. Słodkie kurczaczki niepostrzeżenie zmieniają drapieżnika. Oczywiście lis nigdy nie był wielki i zły, to były tylko jego marzenia, ale relacja z wychowankami definitywnie przekreśliła jego naturę. Renner idzie jednak znacznie dalej. Jego komiks dotyka poważnych tematów i robi to w stylu makabreski. Silnie obecna przemoc fizyczna i psychiczna została zawinięta w żart słowny i sytuacyjny. Lis jest targany sprzecznymi emocjami – musi zaspokoić głód, nie zje jednak swoich dzieci, które stały się nimi dzięki wytworzonej więzi emocjonalnej, a nie za sprawą przynależności gatunkowej i ciągłości genów. Finał komiksu pokazuje, jak wiele może wycierpieć rodzic, na jak duże ustępstwa jest gotów, a także jak bardzo i mimo wszystko dzieci mogą kochać rodziców.

komiks: Benjamin Renner
komiks: Benjamin Renner
komiks: Benjamin Renner
komiks: Benjamin Renner
komiks: Benjamin Renner
komiks: Benjamin Renner

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Dziennikarz i scenarzysta, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, współautor książki biograficznej „Rafał Jackiewicz. Życie na ostrzu noża” (SQN 2017). Ojciec Loni i Henia.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!