Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nie chce mi się o tym gadać, bo mnie poziom tego dzieła zwyczajnie obraża. Czuję się, jakby na ...
2018-01-22 14:00:00
Destroix

Nie ma o czym mówić

Nie ma o czym mówić
„Dom Bernardy A.”
tekst Federico García Lorca; reżyseria Alejandro Radawski
„Dom Bernardy A.”
Stary Teatr w Krakowie

Po owocach ich poznamy – i właśnie spadają z drzewa, są owoce „dobrej zmiany” w dziedzinie teatru, widzialne efekty PiS-owego kulturkampfu. Do Starego Teatru wchodzą amatorzy. Rozumiem, że o to chodziło, o aktywizację grup społecznie wykluczonych. Na przykład nie masz talentu i poczucia sceny, jak Alejandro Radawski, więc w obecnych warunkach pracować możesz tylko na scenie narodowej. „Narodowość” Starego Teatru polega obecnie na tzw. affirmative action, punktach nie za pochodzenie, lecz za nieudolność. Bo wiadomo, że mierność zapewnia wierność, że mierność się zgodzi pracować w poniżającym, na kilometr śmierdzącym układzie. Stary staje się zakładem pracy chronionej, gdzie kwalifikacją zawodową jest niepełnosprawność.

W pewnym dość istotnym sensie nie ma o czym mówić, bo – parafrazując Tołstoja – wszystkie złe spektakle są do siebie podobne, są jak jeden spektakl, podobnie sztuczne, wysilone i nikomu niepotrzebne. Dom Bernardy A. Alejandra Radawskiego nie jest jakoś inaczej zły, na jakiś specjalny sposób, jest po prostu żaden. Tak zwany jałowy przebieg, nawet nie nudny, tylko pusty, pozbawiony chemii, atmosfery i tak szerzej: wykonania.

Nie chce mi się o tym gadać, bo mnie poziom tego dzieła zwyczajnie obraża. Czuję się, jakby na targu ktoś chciał mnie przekonać do zakupu i spożycia już zzieleniałej wołowiny. Trochę nie wiem, co powiedzieć. Mógłbym zrobić tutaj kolaż opinii widzianych na Fejsie, gdzie dominował czasownik „wstrząsnąć”. Panie Dyrektorze, może Pan to sobie przypisać na plus, jak ma Pan w zwyczaju. Że „wstrząsnęło” widzami, jak czasem coś do łez wstrząsa, wzrusza i powala. Bo to jest strategia Marka Mikosa, którą sam widziałem na konferencji prasowej. Nawet nie propaganda sukcesu – psychoza sukcesu. Człowiek typu „spluniesz, a on powie, że deszcz pada”.

Ilona Buchner, aktorka Groteski, skąd ją ściągnął na gościnne pan dyrektor Jan Polewka, powinna przypatrzyć się zdjęciom z przebiegów. Jej postać, krnąbrna służąca, ma wytwarzać klimat grozy, do czego aktorka używa odsłoniętych, zaciśniętych zębów. Chyba bezwiednie korzysta z uwag któregoś reżysera teatru dla dzieci, który może jej ustawiał rolę przebiegłego lisa.

Debiutantki ponoć załamane, że grają w paździerzu. Wyreżyserowano je na chodzące manekiny. Chyba do nich dociera, że dały się użyć – że się dokładają do upadku Starego Teatru. Niefajna świadomość, ale duże są, przeżyją. Panie, przebacz, bo nie wiedzą, co czynią! Jeśli mają moralniaka, znaczy, że mają sumienie i w innych czasach coś może z nich będzie. A skoro teraz wszystko musi mieć też swoją wersję żeńską, mogą ze swej strony odpowiedzieć na słynny wywiad Marcina Króla i ogłosić swoje Byłyśmy głupie.

Projekcje są po to, żeby były. By się nazywało, że spektakl nie jest dziadowem, bo jednak używa prądu. Przerywają akcję, aby części dialogu dać powiedzieć się cyfrowo. Podobną nowoczesność odnajdujemy w skróconym tytule.

Świetny tekst robiony w świetnym teatrze – ale spieprzyć można wszystko, zwłaszcza wielkie dzieła. Bo najłatwiej się rozwala.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!