pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści
Przekrój
Andrzej Kocioł przypomniał światu, że przez wiele wieków tradycyjna chińska dieta składała się ...
2017-11-19 07:00:00

Na pohybel obfitości

Na pohybel obfitości
Na pohybel obfitości
Andrzej Kocioł
Na pohybel obfitości
Wydawnictwo Blaga, 2017

Andrzej Kocioł przypomniał światu, że przez wiele wieków tradycyjna chińska dieta składała się z sześciu składników: oleju, ryżu, soli, sosu sojowego, octu i herbaty. W ogólności dania (cai) określono jako „to, co ułatwia strawienie ryżu” (xiafan). Warzywa i mięso to był luksus - z powodów geograficznych i demograficznych.

Na podobnej zasadzie polski autor proponuje rewolucję kulinarną i zarazem polityczną. Z uwagi na wzrastający konsumpcjonizm, Kocioł zachęca do radykalnego ascetyzmu. Inspirując się Chinami, zamienia ryż na ziemniaki. Jego książka podzielona jest na dwa rozdziały: 1. Obieranie i 2. Gotowanie. W pierwszym z nich znajdziemy opis obierania ziemniaka godny opisu proustowskiej magdalenki. Istotnie, poznajemy tam zdumiewające i złożone techniki tej czynności. Najbardziej zaskakują jednak kontrowersyjne metafory użyte w części drugiej: gotujący się tuzin ziemniaków w mundurkach porównano między innymi do pasm sudeckich przedstawionych na mapie XX-wiecznego ekspresjonizmu abstrakcyjnego i zbereźnych myśli (sic!).

Trudno oprzeć się wrażenie, że autor zamiast doprowadzić do rewolty dietetycznej, próbuje popisać się swoimi talentami literackimi, które faktycznie są intrygujące. Po co jednak taka komplikacja? Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z ciekawym przykładem dotarcia do czytelnika za pomocą popularnej formuły książki kucharskiej. Oto podstęp współczesnego filozofa-literata. A co do jakości przepisów – jak sam mogłem się zorientować, wszystko wychodzi przegotowane i trujące.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!