Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
 „Mysią Straż”, komiks Davida Petersena dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Eisnera, poleca
2019-08-12 23:59:00
komiks
Myszy jak ludzie

Co prawda Mysia Straż dostała dwa Eisnery (komiksowe Oscary) w kategorii najlepsza publikacja dla dzieci, ale radziłbym najpierw przeczytać dzieło Davida Petersena samemu.

Czyta się 1 minutę

Po pierwsze – dla siebie. To kapitalna seria komiksowa, której głównymi bohaterami są myszy z mieczami. Akcja została osadzona w paraśredniowiecznych realiach, nie ma ludzi, ale myszy zachowują się jak oni, nie tracąc jednocześnie żadnych zwierzęcych cech gatunkowych. Zanimizowany wygląd nie przeszkadza im jednak władać białą bronią, robić nalewki i mieszkać w miastach ukrytych w korzeniach drzew. Taka hybryda odmiennych zewnętrzności i behawioru wypada bardzo przekonująco. Drugi powód to dobro dziecka, bo chociaż sama fabuła nie jest skomplikowana – to wręcz klasyczne mediewalne fantasy z aferami szpiegowskimi, polityką, wojną, zdradą i honorem, odwagą i brawurą – historia jest jednak dość mroczna i przede wszystkim brutalna. Takie 5-latki raczej będą się bać wielu scen. Starsze dzieciaki powinny być natomiast przynajmniej zadowolone. Po trzecie zaś – Mysia Straż wręcz zachwyca pod względem graficznym. Petersen rysuje bardzo klasycznie, używa stonowanych barw. Plansze nie są przeładowane, a spora część narracji została przeniesiona na same ilustracje.

W Polsce ukazały się do tej pory dwie odsłony mysich przygód zatytułowane Jesień 1152Zima 1152 (obie podzielona na dwie części). Lepiej czytać je w kolejności chronologicznej, choć stanowią dość zamknięte opowieści.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Krytyk i dziennikarz, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, autor książki „Z każdej strony. Rozmowy o polskim komiksie”, stypendysta MKiDN. Ojciec Loni i Henia. Czyta komiksy od dziecka, teraz także swoim dzieciom.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!