Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
 „Mysią Straż”, komiks Davida Petersena dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Eisnera, poleca
2019-08-12 23:59:00
komiks
Myszy jak ludzie

Co prawda Mysia Straż dostała dwa Eisnery (komiksowe Oscary) w kategorii najlepsza publikacja dla dzieci, ale radziłbym najpierw przeczytać dzieło Davida Petersena samemu.

Czyta się 1 minutę

Po pierwsze – dla siebie. To kapitalna seria komiksowa, której głównymi bohaterami są myszy z mieczami. Akcja została osadzona w paraśredniowiecznych realiach, nie ma ludzi, ale myszy zachowują się jak oni, nie tracąc jednocześnie żadnych zwierzęcych cech gatunkowych. Zanimizowany wygląd nie przeszkadza im jednak władać białą bronią, robić nalewki i mieszkać w miastach ukrytych w korzeniach drzew. Taka hybryda odmiennych zewnętrzności i behawioru wypada bardzo przekonująco. Drugi powód to dobro dziecka, bo chociaż sama fabuła nie jest skomplikowana – to wręcz klasyczne mediewalne fantasy z aferami szpiegowskimi, polityką, wojną, zdradą i honorem, odwagą i brawurą – historia jest jednak dość mroczna i przede wszystkim brutalna. Takie 5-latki raczej będą się bać wielu scen. Starsze dzieciaki powinny być natomiast przynajmniej zadowolone. Po trzecie zaś – Mysia Straż wręcz zachwyca pod względem graficznym. Petersen rysuje bardzo klasycznie, używa stonowanych barw. Plansze nie są przeładowane, a spora część narracji została przeniesiona na same ilustracje.

W Polsce ukazały się do tej pory dwie odsłony mysich przygód zatytułowane Jesień 1152Zima 1152 (obie podzielona na dwie części). Lepiej czytać je w kolejności chronologicznej, choć stanowią dość zamknięte opowieści.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Dziennikarz i scenarzysta, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, współautor książki biograficznej Rafał Jackiewicz. Życie na ostrzu noża (SQN 2017). Ojciec Loni i Henia

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!