Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Książkę nieznanego filozofa przyrody Davida Barsona, którą trudno, a nawet bardzo trudno zdobyć, ...
2019-12-06 10:00:00
książka

Moja walka o dobry klimat

Moja walka o dobry klimat

Najnowszy zbiór rozpraw znanego i cenionego filozofa przyrody w całości poświęcony zmianom klimatycznym to jeden z największych skandali w literaturze ekologicznej ostatnich lat.

Czyta się 2 minuty

Po kilku pierwszych rozdziałach trafnie opisujących historię i tragizm wykorzystania w przemyśle paliw kopalnych, które zanieczyściły naszą planetę, autor przechodzi do analizy pojęcia dobrego klimatu i dosłownie – nie bójmy się tutaj użyć tego czasownika – idiocieje na naszych oczach.

„Najważniejszy jest dobry klimat” – deklaruje nasz znany filozof już w pierwszym zdaniu ostatniego rozdziału swojej książki. Ta niewinna formuła skrywa jednak osobliwą treść, bo co się okazuje? Profesor Barson przez „dobry klimat” rozumie nic innego jak dobrą zabawę w miłym towarzystwie. Z rozbrajającą szczerością oświadcza, że dla niego „dobry klimat” to głównie czas spędzony w akademiku (sic!) z grupą studentów, najlepiej pod wpływem napojów wyskokowych lub innych nielegalnych używek, kiedy nikt niczego od niego nie wymaga, kiedy nikt „nie uosabia figury matki i ojca zarządzających moim czasem i moją podmiotowością” (cytat ze s. 123), kiedy wyzwolony z obowiązków pedagogicznych oddaje się wolności i swojej „największej kochance – głupocie” (s. 130).

Czy tego potrzebujemy od autorytetów akademickich w XXI wieku? Zdecydowanie nie.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!