Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 7 „Przekrojowych” tekstów oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Spektakl nie był nudny, ale głupi bardzo. I wtedy, na premierze, nikt nie dymił przed wejściem.
2017-05-15 10:00:00
Destroix
Massive attack
Klątwa
reżyseria: Oliver Frljić, tekst: Stanisław Wyspiański
Klątwa
Teatr Powszechny w Warszawie

Aż strach coś napisać, bo się zaraz „okaże”. To może od razu powiem: Klątwa mi nie siadła. Jeśli to oznacza, że jestem faszystą, co ja poradzę! Spektakl nie był nudny, ale głupi bardzo. I wtedy, na premierze, nikt nie dymił przed wejściem.

Główny szum na linii jest taki, że to przedstawienie przeciwko Kościołowi. Chcielibyście. W rzeczywistości jest dużo lepiej albo dużo gorzej. Klątwa jest przeciwko wszystkiemu. Serio. Nawet przeciw swoim twórcom, odtwórcom, gospodarzom, widzom. Daj cokolwiek Frljiciowi, on ci to strolluje. To trzeba poczuć na żywo, żeby to zrozumieć. Nie zachęcam, nie zniechęcam, i tak pójdziecie, będzie też, jak dożyje, na Boskiej komedii.

Frljić jest wybitnym hellraiserem, „miotaczem piekła”, i szacunek ode mnie za wierność powołaniu plus, że gdy coś robi, robi to dobrze, a przynajmniej skutecznie. Sami widzieliście, co się rozpętało, tego mu nie odmówimy. Ale pomyślcie przez chwilę: czy to nie jest gimnazjum? Radykalizm z klatki schodowej? Podobną reżyserię wyczuwam w fandomach piłkarskich, gdy mi wrzeszczą w autobusie i nie powiem, działa.

Spektakl zawiera numer od jakiegoś czasu obowiązkowy w jeździe figurowej na scenie: bycie postacią, ale też aktorem grającym tę postać. Musi, że lubią.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!