Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
Baśniowy komiks cieszący się dużą popularnością we Francji z pewnością zainteresuje także ...
2018-11-20 06:00:00

Lonia zostaje Mariettą

Lonia zostaje Mariettą
„Hotel Dziwny: Przez zimę do wiosny. Śpiew Skrzekowyjca”
scen. Florian Ferrier, Katherine Ferrier, rys. Katherine Ferrier
„Hotel Dziwny: Przez zimę do wiosny. Śpiew Skrzekowyjca”
Kultura Gniewu, 2017/2018

Przez zimę do wiosny, czyli pierwszy tom serii komiksów dla dzieci Hotel Dziwny duetu Florian Ferrier i Katherine Ferrier przeczytałem bez towarzystwa mojej czteroletniej córki i byłem pozytywnie zaskoczony jego zabawnym i pomysłowym scenariuszem. Wprawdzie dziwiłem się wręcz skopiowanemu podobieństwu niektórych bohaterów zarówno wizualnie, jak i od strony psychologiczno-behawioralnej do Muminków (Celestyn musi być nieślubnym synem Włóczykija, Gburowaci to kuzyni Buki, a pan Leclair może być ojcem Ryjka...), ale nie zepsuło to dobrego wrażenia.

Mimo to uznałem, że Lonia jest za mała na ten komiks. Córka wypatrzyła go jednak na półce i bardzo jej się spodobał. Główną bohaterką jest mała Marietta, która prowadzi tytułowy Hotel Dziwny z duchem Snarfem, stworkiem Kakim i leniwym nocnym stróżem Leclairem. Cała ekipa zaspała i nie otworzyła gościom hotelu 21 marca, bo nie nadeszła wiosna. Marietta wyrusza więc na poszukiwanie pana Wiosny (we francuskim rzeczowniki wiosna i zima są męskiego rodzaju i w komiksie zostały pokazane jako brodacze w kolorowych strojach przypominających sutannę).

Drugi tom zatytułowany Śpiew Skrzekowyjca spodobał się Loni jeszcze bardziej. Dużo się w nim dzieje: są rabusie, zaginiony szafir, fałszujący potwór i muzyczne przedstawienie. Marietcie zawsze pomaga Celestyn, mieszkający na uboczu chłopczyk z fajką i czapeczką z muchomora z drewnianymi rogami. Córka zna już na pamięć obie części i sama często „czyta” sobie je na głos, przeglądając obrazki i przywołując z pamięci teksty. Bawimy się także, udając postacie z komiksu – Lonia zawsze jest Mariettą, z którą łatwo jej się zidentyfikować, a mnie każe być Celestynem...

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Dziennikarz i scenarzysta, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, współautor książki biograficznej Rafał Jackiewicz. Życie na ostrzu noża (SQN 2017). Ojciec Loni i Henia

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!