Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jesienią rozpoczyna się sezon teatralny. To idealny czas, by sięgnąć po ilustrowaną książkę ...
2020-09-18 09:00:00
Ładne strony

Ładne strony – 4/2020

Ładne strony – 4/2020
Czyta się 2 minuty

Ilustrowany przewodnik po teatrze

Jesienią rozpoczyna się sezon teatralny. To jedna z niewielu przyjemności, które rekompensują koniec lata, dlatego postanowiłam znaleźć coś, co wprawi nas w odpowiedni nastrój. Mam przyjemność trzymać w dłoniach sporych rozmiarów dzieło autorstwa wrocławskich twórców Gosi Kulik i Tomasza Żarneckiego. Ilustrowany przewodnik po nowożytnym teatrze Jak ugryźć teatr współczesny? w żartobliwy sposób przybliża historię najważniejszych nurtów teatralnych końca XIX i XX w., także polskich, oraz ich słynnych twórców. Narratorem jest stary kasjer, wielbiciel teatru i dobrego jedzenia. Mężczyzna od wielu lat pracuje w teatrze miejskim, dlatego postanowił spisać różne zasłyszane opowieści z foyer i odpowiedzieć na pytanie, czym jest teatr.

Książka ma kwadratowy kształt. Oprawiono ją w miękką kartonową okładkę z ręcznie rysowanymi literami oraz ilustracją przedstawiającą legendarną walkę niepokornych futurystów z publiką na pomidory. Należy tu sprecyzować, że duet autorski odpowiada wspólnie za treść oraz skład książki, a Gosia Kulik jest autorką ilustracji – to ręcznie tworzone ekspresyjne, humorystyczne rysunki, często rozbudowane w dość szczegółowe obrazkowe opowieści. Widać tu niepowtarzalny styl i kunszt ilustratorski artystki, daleki od instagramowych trendów. Kulik, wielokrotnie nagradzana absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, swój aneks dyplomowy stworzyła w Pracowni Grafiki Książki w tejże uczelni. Nie powinien więc dziwić fakt, że ilustracje z Jak ugryźć teatr współczesny? zostały wybrane do prestiżowej Wystawy Ilustratorów towarzyszącej 57. edycji Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii. Nie jest to jednak publikacja skierowana wyłącznie do młodego odbiorcy. ­Zamieszczone w niej informacje zaskoczą niejednego dorosłego. Bo czy każdy z nas wie, czym jest np. teatr magnetyczny?

Delektując się lekturą, warto również zwrócić uwagę na relację między tekstem a ilustracją. W kilku miejscach twórcy zdecydowali się na nieregularne łamy tekstu, dzięki czemu wybrane strony nabierają dynamicznego charakteru. Ten zabieg wykorzystuje się rzadko, najczęściej w książkach artystycznych, bo wymaga od projektanta sporych umiejętności. Na przykład na jednej z rozkładówek tekst przybiera kształt światła rzucanego przez kolorowe lampy na scenę teatru.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Autorka swobodnie wykorzystuje również liternictwo, które współtworzy ilustracje i stanowi żartobliwy komentarz lub puentę danej rysunkowej sceny. To wszystko sprawia, że w książce panuje nastrój dramaturgii i teatralnej nonszalancji.

Tytuł – Jak ugryźć teatr współczesny?
Autorzy – Gosia Kulik, Tomek Żarnecki
Okładka i ilustracje – Gosia Kulik
Skład – Gosia Kulik, Tomek Żarnecki
Wydawca – Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji ­im. Tymoteusza Karpowicza

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!