Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
W tej odsłonie „Ładnych stron” nowe wydanie „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” ...
2019-03-22 10:00:00
Ładne strony

Ładne strony – 2/2019

Ładne strony – 2/2019

Zoom na Lailonię

Gdzie leży Lailonia? Tego nie wiemy. Za to pewien mieszkaniec Lailonii, Ibi Uru, przesłał kiedyś niewielki zbiorek opowiadań, z których można dowiedzieć się nieco o tym tajemniczym państwie. Tak w skrócie zaczyna się 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych, książka napisana przez zmarłego w 2009 r. polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego. To zbiór kilkunastu niezwykłych utworów o charakterze filozoficznym, które Leszek Kołakowski napisał w 1963 r. Recenzuję ostatnie wydanie z 2015 r. – oprawione w białą, twardą obwolutę. Na okładce znajduje się czarna kropka, w której umieszczone są fragmenty grafik z wnętrza książki. To zbliżenie nadrukowanego rastra, który można znaleźć na pierwszych i ostatnich stronach. Za projekt graficzny i ilustracje odpowiada Paweł Pawlak. Publikacja została nagrodzona w konkursie na Książkę Roku 2015 przez Polską Sekcję IBBY oraz wyróżniona w plebiscycie must have podczas 10. edycji Łódź Design­ Festival w 2016 r.

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki
Leszek Kołakowski
Opracowanie graficzne, projekt okładki i ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Znak

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Obudź się na wiosnę

Zatrzymaj się na chwilę. Usiądź wygodnie i weź do ręki książkę Zgubiona dusza. Dzieło ma twardą, pożółkłą obwolutę, na której widnieją: walizka, krzesło, bluszcz i wisząca na oparciu krzesła brązowa marynarka. Zaczyna się tak: „Gdyby ktoś umiał spojrzeć na nas z góry, zobaczyłby, że świat jest pełen ludzi biegających w pośpiechu, spoconych i bardzo zmęczonych, oraz ich spóźnionych, pogubionych dusz…”. To historia człowieka, który tak dużo i szybko pracował, że jego dusza nie nadążała i została za nim kilka lat w tyle. Autorkami są pisarka Olga Tokarczuk i ilustratorka Joanna Concejo, których sylwetek nikomu nie trzeba przybliżać. Zgubiona dusza to książka obrazkowa. Składa się z ręcznie rysowanych, wysmakowanych kolorystycznie ilustracji – to obrazki pełne spokoju i nostalgii. Użyta wewnątrz kalka puentuje całość, podkreślając cielesno-duchową naturę człowieka. To publikacja najwyższych lotów, zarówno pod względem estetycznym, jak i literackim. Polecam wszystkim na wiosnę – to przecież pora wybudzania się z długiego zimowego snu.

Zgubiona dusza
Olga Tokarczuk
ilustracje: Joanna Concejo, projekt graficzny: Maria Szczodrowska, Radek Staniec
Wydawnictwo: Format

Pora na abstrakcję

Jeśli abstrakcją, Drogi Czytelniku, jest dla Ciebie „język obrazu”, to koniecznie sięgnij po niecodzienną publikację młodej graficzki i ilustratorki Agaty Królak. Autorka na realizację tego fantastycznego projektu otrzymała stypendium w ramach programu NCK „Młoda Polska” w 2016 r., a projekt jest częścią jej pracy doktorskiej stworzonej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem dr. hab. Zygmunta Okrassy. Zestaw edukacyjny rozwijający kreatywność pt. O ja! Abstrakcja to zbiór zadań, które pomagają zrozumieć, czym jest język wizualny i co go buduje. Na tę oryginalną pod względem formalnym publikację składają się karty z zadaniami zamknięte w zaprojektowaną przez autorkę teczkę. Na jednej stronie każdej karty znajduje się abstrakcyjna grafika, która ilustruje zadanie, a druga strona to miejsce na działania twórcze czytelników. Książkę polecam zarówno najmłodszym odbiorcom, jak i tym, którzy są młodzi duchem. Wszystko wysmakowane i dopięte na ostatni graficzny guzik.

O ja! Abstrakcja
Agata Królak
Projekt sfinansowany z programu NCK „Młoda Polska”

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!