Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ivan Chermayeff, Magdalena Rolka i Irma Boom. To kolejni projektanci książek, których poleca
2019-12-06 10:00:00
Ładne strony

Ładne strony – 1/2020

Ładne strony – 1/2020
Czyta się 3 minuty

Na początku był obraz

Książka ukazuje świat z perspektywy pewnego noworodka. Przedstawia zdarzenia, które po raz pierwszy w życiu rejestruje chłopiec pochodzący z najsłynniejszej na świecie betlejemskiej rodziny. Tak, tak, mowa o Jezusie. Prawie cała historia dzieje się w stajence, w której rodzi się „Istota, która stworzyła Wszechświat”. Nowo narodzone dziecko nie ma w pełni wykształconego wzroku. Potrafi natomiast odróżnić świat­ło od ciemności. Dlatego otwierając pierwszą stronę, czytelnik widzi mrok – pokrytą czarną aplą rozkładówkę z jednym tylko słowem, wydrukowanym białym fontem: „Najpierw”. Kolejna ilustracja, jedyna szczegółowa, przewrotnie ukazuje przekrój przez ludzkie oko. Reszta ilustracji jest uproszczona do granic możliwości – to podstawowe kolory i wektorowe kształty: słońce, księżyc, gwiazdy oraz ich konfiguracje.

Proces pracy nad tą publikacją był bardzo nietypowy. Najpierw Ivan Chermayeff, wybitny amerykański grafik, jeden z bardziej znaczących projektantów graficznych XX w., stworzył ilustracje, a potem niepozbawiony dozy ironii tekst dopisał do nich pisarz Kurt Vonnegut. Książka powstała w 1980 r., a w Polsce ukazała się po raz pierwszy rok temu. Niestety, w przypadku polskiej wersji niezdarnie dobrano krój litery na okładce, który miał imitować typografię zastosowaną oryginalnie przez Chermayeffa. Sam mistrz na pewno nie pozwoliłby sobie na takie graficzne faux pas. Sugerowany przez wydawcę wiek czytelnika – od 4 do 104 lat.

Słońce. Księżyc. Gwiazda
Autor – Kurt Vonnegut
Tłumaczenie – Rafał Lisowski
Ilustracje – Ivan Chermayeff
Wydawnictwo – Mamania

Poradnik dyplomowy

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Bardzo lubię przeglądać rezultaty prac dyplomowych powstających na naszych rodzimych uczelniach artystycznych. Szczególnie cieszy mnie, gdy owe projekty nie są chowane do szuflady, tylko zostają wcielone w życie. Tak stało się z książką Magdaleny Rolki Praktyczny Poradnik Młodego Projektanta, która powstała jako jej praca magisterska w Pracowni Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Funkcjonalny poradnik w formie zeszytu w miękkiej oprawie ukazuje wszechstronność autorki. Rolka nie tylko narysowała ilustracje i stworzyła ciekawy projekt, ale także przeprowadziła serię interesujących wywiadów z polskimi projektantami graficznymi, którzy odpowiadają ­na jej pytania dotyczące specyfiki swojej pracy.

Praktyczny Poradnik Młodego Projektanta. Wywiady z polskimi projektantami graficznymi
Projekt, skład, tekst i ilustracje – Magdalena Rolka
Wydawnictwo – Brambla

Królowa książek

„Porównuję moją pracę do architektury. Nie buduję willi, buduję mieszkania socjalne” – mówi Holenderka Irma Boom, jedna z najsłynniejszych na świecie projektantek książek, która w ciągu 30-letniej kariery stworzyła ponad 300 nieprzeciętnych publikacji. Jej praca została przypieczętowana wieloma nagrodami, m.in. prestiżową Nagrodą Gutenberga za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki książkowej. Każda jej książka jest inna, ponieważ Boom stale poszukuje, eksperymentując z formą, skalą, proporcją, materiałem i kolorem. Słynąca z bezkompromisowości graficzka na co dzień tworzy w swojej pracowni w Amsterdamie. Jej publikacje wyróżniają się odważną, niecodzienną formą, a każdą z nich poprzedza papierowy prototyp w skali 1:1, który Irma następnie usprawnia i doszlifowuje.

Album Viktor & Rolf Cover Cover zawiera około 400 zdjęć oraz pro­jektów strojów holenderskich proje­k­tantów. Artystka do każdej książki szuka motywu przewodniego – przy tej publikacji nawiązała do warstw, z których składa się ubranie. Ten odbiegający od tradycyjnej formy album jest ciężki i monumentalny. Został uszyty ręcznie i składa się z wielu zwiniętych warstw grubego papieru osłoniętego plastikową, transparentną obwolutą w różowym kolorze. Artystka – jak sama podkreśla – nie lubi książek na stoliki do kawy. I rzeczywiście, ta publikacja po rozłożeniu potrzebuje znacznie więcej miejsca!

Viktor & Rolf Cover Cover
Projekt – Irma Boom
Wydawnictwo – Phaidon

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!