Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
O interaktywnej książce typu pop-up, Teatrze w Budowie i artystycznym albumie o fashion design pisze. ...
2017-12-08 00:00:00
Ładne strony

Ładne strony – 1/2018

Ładne strony – 1/2018

Papierowe machiny

Co można zrobić z papieru? Okazuje się, że nie tylko… planetarium, ale także kilka innych, równie niezwykłych, świetnie działających urządzeń. Takich jak w interaktywnej książce typu pop-up autorstwa dizajnerki i artystki Kelli Anderson, na co dzień tworzącej na Brooklynie. Anderson podkreśla, że poprzez swoje projekty uczy się i eksploruje świat. Jej ulubionym materiałem jest papier. W przystępny sposób, za pomocą papierowych pop-upów, demonstruje zasady działania takich urządzeń, jak strunowy instrument muzyczny z kostką do gry, kalendarz wieczysty, pierścień dekodera tekstów, obserwatorium astronomiczne z projektorem konstelacji, do których wyświetlania można użyć latarki z telefonu, spirograf do rysowania geometrycznych kształtów i wzmacniacz dźwięku do smartfona. Ich zaprojektowanie zajęło artystce rok. Przy każdym urządzeniu opisane są zasady jego działania. Oprócz wartości edukacyjnych książka w doskonały sposób łączy funkcję z estetyką. Unaocznia też, jak wiele możliwości kryją w sobie najprostsze materiały.

This Book is a Planetarium: And Other Extraordinary Pop-Up Contraptions 
Kelli Anderson
Chronicle Books

Książka obiekt

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

„Bezbłędna edytorsko, zaprojektowana z ogromną wrażliwością i wyczuciem” ­– taki werdykt wydało jury w prestiżowym międzynarodowym konkursie 50 Books | 50 Covers wyłaniającym co roku najlepsze projekty książek z całego świata. Tematem nagrodzonej publikacji jest słynny lubelski teatr oraz bardzo długi, ponad 40-letni proces jego powstawania, któremu zawdzięcza on nazwę Teatru w Budowie.

Charakterystyczne, występujące w kilku miejscach na ścianach budynku betonowe skucia stały się inspiracją do powstania ciekawej tłoczonej okładki o efekcie płaskorzeźby. Na otwartym grzbiecie znalazły się cyfry 7216, które są kompilacją dat: rozpoczęcia budowy, w 1972 r., i jej końca – w 2016 r. Dzięki zastosowanym przez projektantów zabiegom graficznym i projektowym, takim jak odsłonięty grzbiet ukazujący konstrukcję książki, staje się ona doskonale przemyślanym obiektem, świetnie oddającym charakter budowli, o której opowiada.

Teatr w budowie. Dziennik podróży 
Bolesław Stelmach
Projekt graficzny i skład – kolektyw kilku.com (I. Smyczyńska, P. Szarzyński, R. Zając)
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

Ręka versus maszyna

Z racji zawodu nieraz zdarzyło mi się ocenić książkę po okładce. Tak właśnie znalazłam artystyczny album o fashion design, który porusza zagadnienia ambiwalentnych relacji między tradycyjnym rękodziełem a technologią, coraz częściej wykorzystywaną w świecie mody. Moją uwagę przykuła ciekawa, minimalistyczna okładka tej publikacji, którą dostrzegłam pośród innych albumów na półce w księgarni. To książka w twardej, dziurkowanej oprawie z typograficzną obwolutą wykonaną z folii. Perforowana okładka nawiązuje do pierwszego w dziejach urządzenia, które na zawsze odmieniło świat techniki, a także mody – zautomatyzowanego w XVIII w. przez Francuza Josepha Marie Jacquarda krosna, sterowanego za pomocą zakodowanego w karcie perforowanej wzoru. To elegancki album, wysmakowany kolorystycznie, wydrukowany na pięciu rodzajach wysokogatunkowego papieru. Znalazły się w nim wspaniałe zdjęcia modowych dzieł sztuki, które łączą tradycyjne techniki ręczne z nowoczesnymi technologiami, takimi jak druk 3D czy laser. Album, wydany w 2016 r., towarzyszył wystawie Manus x Machina w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

Manus × Machina: Fashion in an Age of Technology Projekt – OK-RM
Andrew Bolton
Fotografie – Nicholas Alan Cope
MoMA

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!